Coraz częściej możemy spotkać się z problemem, jakim jest brak ochoty na współżycie. Zazwyczaj dotyka to kobiet, choć również i mężczyźni borykają się z tym zjawiskiem. Sprawdź, z czego to wynika i jak temu przeciwdziałać!
Nie ma nawet cienia wątpliwości, że brak popędu płciowego jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Przede wszystkim jednak brak ochoty na współżycie może wiązać się z szeregiem różnorodnych czynników sprawiających, że wspólne igraszki przestają być tak kuszące. Jednakże wpływ na popęd ma wiele czynników, a obecnie szacuje się, że nawet jedna czwarta dorosła kobieta w Polsce nie ma ochoty na intymny stosunek płciowy. Warto przy tym zaznaczyć, że problem ten nawet w większym stopniu może dotyczyć mężczyzn.
Brak ochoty na współżycie — dlaczego jest to problemem?
Na początku możemy zadać sobie dość oczywiste i zrozumiałe pytanie: dlaczego niechęć na seks jest w ogóle problemem? Tu trzeba wyjaśnić przede wszystkim to, dlaczego uprawianie seksu jest tak ważne. W znacznej mierze właśnie takie zbliżenie pozwala na umocnienie więzi i sprawienie, że jest ona wyjątkowa. Co więcej, celem współżycia seksualnego jest złagodzenie stresu oraz relaks, za co odpowiadają uwalniane w mózgu endorfiny. Oczywiście, krótkotrwały brak współżycia nie stanowi większego problemu. Jednak dłuższe stracenie ochoty na zbliżenie może prowadzić do problemów, których absolutnie nie powinniśmy bagatelizować.
Co jest przyczyną braku ochoty na seks?
Jest wiele przyczyn, które sprawiają, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zmniejsza się ochota na seks. Podstawą jest rutyna. Tu rozwiązaniem może być rozmowa z partnerem, której zazwyczaj brakuje. Możemy porozmawiać, aby poznać potrzeby oraz fantazje partnerki. Jednak tu potrzebny jest szczery komunikat, który oznaczać będzie, że chcemy zawalczyć o naszą seksualność. Powodem zaniku chęci na seks jest również brak popędu seksualnego, który wynika z np. obniżenia libido. Jeszcze inną przyczyną może być niechęć na seks w ciąży. W tym czasie oraz w połogu wyraźnie dostrzega się brak ochoty na współżycie. To jednak nie wszystko. Brak ochoty na seks może wynikać z nagromadzenia się konfliktów oraz ran i traum. Każdą taką sytuację należy indywidualnie rozpatrywać, ponieważ zależnie od przyczyny, również inne będzie rozwiązanie.
Brak ochoty na współżycie u kobiet a spadek libido
Nasz apetyt na seks w znacznej mierze zależy od tego, jakie mamy libido. Przykładowo, w pierwszym trymestrze ciąży ochota na współżycie jest wyjątkowo niska. Poziom libido z czasem jednak się zwiększa, a jakość życia seksualnego w dużej mierze zależeć będzie od poziomu stresu i tego, czy staramy się jakoś go obniżyć.
Antykoncepcja i problemy zdrowotne oraz hormonalne jako powód braku seksu
Nie ma wątpliwości, że wśród przyczyn obniżenia chęci na współżycie znajduje się również zaburzenie hormonalne. Kobiece libido spada m.in. wtedy, gdy zaczyna się menopauza. W tym czasie estrogen, żeński hormon odpowiedzialny za pożądanie ma mniejsze natężenie. Pojawia się również suchość pochwy, co też zniechęca kobiety do współżycia. Paradoksalnie problemem może być również medykament antykoncepcyjny. Ta bowiem chroni przed zajściem w ciążę, ale jednocześnie zmniejsza ochotę na seks. Jednak ogólny stan zdrowotny również ma znaczenie. Wskazuje się, że m.in. cukrzyca i chroniczne przemęczenie wpływają na niechęć do seksu.
Przyczyny spadku libido — popęd seksualny i jego obniżenie
Wyraźny spadek napięcia seksualnego może wiązać się z tym, że zmniejsza się krążenie krwi w narządach płciowych. Część kobiet w takiej sytuacji całkowicie traci zainteresowanie seksualnością. Jednak ochota na seks może być zwiększona, jeśli odpowiednio rozpoznamy przyczyny powodujące dany stan rzeczy. Zależnie od tego, co jest źródłem trudności, możemy zastosować odpowiednie leczenie bądź przeciwdziałanie. Należy pamiętać o tym, że każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie.
Libido u mężczyzn — dlaczego panowie przestają uprawiać seks?
Wiemy, dlaczego kobiety tracą zainteresowanie współżyciem. Co jednak sprawia, że problem ten dotyka również mężczyzn? Tu wymienić można następujące przyczyny braku ochoty na współżycie:
- Niska samoocena — erekcja w znacznej mierze jest również zależna od tego, czy wierzymy w to, że możemy zaspokoić partnerkę. Paradoksalnie to właśnie brak wiary w to sprawia, że nasza sprawność rzeczywiście spada, a zatem nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb ukochanej.
- Problemy hormonalne — w przypadku mężczyzn jest istotny poziom testosteronu. Właśnie z jego mniejszym stężeniem we krwi wiąże się obniżenie libido.
- Stres i zmęczenie — aktywność seksualna pozwala an poprawę nastroju. Jednak jeśli jesteśmy skrajnie zmęczeniu i zestresowani, organizm może wprost odmawiać chęci do współżycia.
- Choroby — Podobnie jak u kobiet, tak i u mężczyzn stan zdrowia wpływa na możliwości seksualne. Pewne zaburzenia krążenia, podobnie jak i depresja mogą być przyczyną braku ochoty na seks.
Niskie libido — czy udać się po pomoc do seksuologa?
Jak zostało to zaznaczone wcześniej, szczera rozmowa pomiędzy partnerami może w znacznej mierze poprawić sytuację. Koniecznie trzeba komunikować swoje potrzeby seksualne. Co, jeśli jednak to nie daje rezultatu albo nie potrafimy o tym rozmawiać? W takiej sytuacji wartko skorzystać z pomocy profesjonalisty. Mając problemy z seksem w związku, możemy skonsultować się z lekarzem. Jeśli źródło ma naturę psychiczną i relacyjną, warto skorzystać z pomocy seksuologa.
Zobacz także:
- Brak ochoty na seks – czym może być spowodowane niskie libido? Jak sobie z tym poradzić?
- Jak zwiększyć ochotę na seks? Problemy z erekcją i spadek libido – przyczyny
- Oziębłość seksualna i brak ochoty na seks. Jak zwiększyć poziom libido u kobiet i mężczyzn? Popęd seksualny a niskie libido kobiet
- Wstrzemięźliwość seksualna i abstynencja – jak brak seksu w małżeństwie wpływa na relacje? Seks w związku a seksuolog
- Libido u mężczyzn – kiedy rośnie ochota na seks, a kiedy notuje się spadek libido?