Genderfluid – co to oznacza? Poznaj najważniejsze informacje o osobach genderfluid

Coraz więcej osób oficjalnie identyfikuje się jako genderfluid. Co to dokładnie oznacza? Z jakimi płciami można utożsamić osobą, która identyfikuje się w ten sposób? Wszystkiego dowiesz się z artykułu poniżej.

Stereotypy płciowe są czymś, co w ostatnich latach często zostaje poddane kontestacji. Coraz więcej osób wyłamuje się ze schematu, który kulturowo zmusza je do identyfikacji z którąś z tożsamości, czy płci kulturowej. Dotyczy to również osób agender, czy właśnie genderfluid. Co to oznacza? Sprawdź!

Genderfluid – definicja

Genderfluid składa się z dwóch słów, gender, czyli “płeć” oraz fluid, które oznacza “płynny”. Krótko mówiąc, jest to tożsamość płciowa, która jest płynna. Płeć osoby gender fluid może zmieniać się powoli lub szybko, gwałtownie albo łagodnie – wszystko zależy od okoliczności, jak i konkretnej osoby. Płeć może pozostawać niezmienna przez godziny, dni, tygodnie, a czasami nawet i miesiące. Genderfluid znajduje się pod parasolem multigender, czyli tożsamości osób, które posiadają więcej niż jedną płeć. Ponadto, prócz identyfikowania się z genderfluid, niektórzy określają się jako transpłciowi lub niebinarni.

Jakie płcie obejmuje termin gernderfluid?

Osoby genderfluid mogą odczuwać potrzebę identyfikacji z wieloma płciami, kilkoma jednocześnie lub jedną na raz. Nie ma natomiast żadnych ścisłych reguł, co do ilości lub rodzaju płci wśród osób genderfluid. Niektórzy identyfikują się także jako pangender (wszystkie płcie), polygender (wiele płci), bigender (dwie płcie) itd. Płeć płynna może oznaczać odczuwanie przynależności do tożsamości męskich, kobiecych, niebinarnych itp. Wszystko zależy od konkretnej osoby.

Sprawdź!
Problemy z orgazmem u mężczyzn, czyli jak osiągnąć orgazm i prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne?

Osoby genderfluid mogą używać dowolnych zaimków; niektórzy preferują płynne przechodzenie od jednych do drugich, inni wolą trwać przy jednym, stałym wyborze.

Gender fluid i gender queer – różnice

Terminy genderfluid oraz genderqueer, ze względu na podobną nazwę, są dość często ze sobą mylone. Warto jednak znać różnice pomiędzy nimi.

Genderqueer jest, podobnie jak niebinarność, terminem parasolem. Służy do określania binarnych, cisgenderowych i transpłciowych osób, którzy mają nienormatywne doświadczenia ze swoją płcią. Ponadto terminem genderqueer określają się osoby, których tożsamość wymyka się binarnym podziałom płciowym. Osoby genderqueer mogą także:

  • posiadać wiele płci lub żadną z nich;
  • identyfikować się z tzw. trzecią płcią;
  • nie być w stanie określić swojej płci;
  • doświadczać zmian swojej tożsamości.

Ostatni podpunkt, jak już wiemy, jest opisem genderfluid, który jest niejako podkategorią tożsamości genderqueer.

Orientacja seksualna osób genderfluid

Zmienna tożsamość płciowa niekiedy sprawia, że seksualność osób genderfluid także może być postrzegana jako zmienna. Warto jednak pamiętać, że orientacja seksualna zarówno osób LGBTQ, jak i cispłciowych nie ma nic wspólnego z ich tożsamością płciową. Osoby genderfluid doświadczają pożądania, czy chęci zawarcia związku tak samo, jak ludzie o innej płci.

Historia terminu gender fluid

Termin genderfluid funkcjonował już w latach 90, jednak miał nieco inne znaczenie, niż dzisiaj. Wówczas według najpopularniejszej definicji obejmował on zarówno kobiecość, jak i męskość; płynność płci utożsamiano jednocześnie z transpłciowością.

Pod koniec lat 90 i na początku 2000, osoby genderfluid częściej identyfikowały się jako genderqueer lub bigender. Pierwszym znanym słownikowym określeniem omawianej tożsamości płciowej pojawiła się dopiero w 2007 r. na stronie Urban Dictionary.

Symbole i flaga tożsamości genderfluid

Podobnie jak inne tożsamości płciowe, genderfluid także ma charakterystyczne dla siebie symbole oraz flagi. Najpopularniejszy symbol przypomina trzy ściśle połączone ze sobą okręgi, najczęściej w niebiesko-fioletowych, przenikających się barwach.

Sprawdź!
Brak ochoty na seks – czym może być spowodowane niskie libido? Jak sobie z tym poradzić?

Pierwsza i najlepiej znana flaga tożsamości genderfluid posiada pięć kolorów:

  • Różowy kolor – symbolizuje płeć żeńską i kobiecy aspekt tożsamości.
  • Biały kolor – reprezentuje wszystkie płcie.
  • Fioletowy kolor – symbol niebinarności lub androgynii.
  • Czarny kolor – symbolizuje brak jakiejkolwiek płci.
  • Niebieski kolor – oznacza płeć męską i cechy kojarzone z męskością.

Chociaż powyższy opis dotyczy tylko jednej, najpopularniejszej flagi genderfluid, obecnie możemy natknąć się na jej liczne alternatywne warianty, o odmiennych kolorach, a nawet zawierające różnorodne symbole.

Genderfluid – podsumowanie

Kwestia tożsamości płciowej genderfluid może budzić skonfundowanie, szczególnie wśród tych, którzy słyszą o niej po raz pierwszy. Jednak osoby deklarujące identyfikację z płynną płcią stanowią ważną część LGBT. Dlatego, jeżeli chcesz być jak najlepszym wsparciem dla tej społeczności i przez przypadek nie popełnić w towarzystwie faux-pas, postaraj się stale pogłębiać swoją wiedzę o tożsamościach płciowych.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
skuteczność prezerwatyw

Skuteczność prezerwatyw – przekonaj się, jakie jest antykoncepcyjne działanie prezerwatyw oraz jakie są ich wady i zalety

Next Article
jak wzbudzić zazdrość

Jak wzbudzić zazdrość w kobiecie? Co może wywołać zazdrość w drugiej stronie