brak seksu

Wstrzemięźliwość seksualna i abstynencja – jak brak seksu w małżeństwie wpływa na relacje? Seks w związku a seksuolog

Istnieje wiele przyczyn tego, że w związku zaczynamy dostrzegać brak seksu. Problem ten może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Dowiedz się, na co trzeba zwrócić uwagę, aby zaradzić temu problemowi!

Życie seksualne stanowi integralną część naszego życia. Zaspokajanie swojego popędu stanowi jedną z naturalnych potrzeb człowieka, co oznacza, że brak możliwości zbliżenia może przynieść negatywne konsekwencje. W szczególności długotrwały brak seksu szkodzi nie tylko na psychikę, ale i na warstwę fizjologiczną. Zaradzenie problemom, jakie to rodzi, jest kluczowe, jeśli chcemy, aby relacja z partnerem była na odpowiednim poziomie.

Brak seksu w związku może mieć negatywne konsekwencje?

Badanie natury człowieka jasno pokazuje, że jest on istotą seksualną. Oznacza to, że seks oraz erotyka w naturalny sposób pełnią istotną rolę w życiu. Wbrew pozorom potrzeby seksualne są ważniejsze, niż mogłoby się to wydawać, a ich zaspokajanie towarzyszy człowiekowi przez większość życia. To zaś oznacza, że jego obecność jest niezwykle ważna. Brak uprawiania seksu raz czy drugi nie jest tak uciążliwy, jednak długotrwałe zerwanie ze współżyciem może narazić relację z partnerem na głębszym poziomie. Co prawda związek pozbawiony seksu wciąż może być wartościowy, ale brak seksu wpływa często na częstotliwość kłótni i zwad zarówno w krótkich relacjach, jak i w długich związkach.

Sprawdź!
Tranzycja – sprawdź, na czym polega proces korekty płci u osób transpłciowych

Brak seksu w małżeństwie a rozwój relacji

Zgodnie z badaniami największa aktywność seksualna przypada na pierwsze kilka lat związku. Popęd seksualny jest w tym czasie największy, a dłuższy brak orgazmu w większym stopniu będzie sprawiał problem. Jednak wraz z czasem to, ile razy w miesiącu dochodzi do współżycia, wyraźnie spada. Badania dowodzą, że dotyczy to każdego rodzaju pary. Dlaczego jednak w ogóle regularny seks odgrywa coraz mniejszą rolę w związku? Tu przyczyn jest kilka. Mogą to być zarówno problemy zdrowotne, jak i następstwa ciąży oraz porodu. Nie bez znaczenia jest również przyzwyczajenie oraz stres w pracy.

Znaczenie uprawiania seksu w związku

Wbrew pozorom seks pomaga w związku w wielu sytuacjach. W znacznym stopniu to właśnie dzięki niemu możemy się do siebie zbliżyć na początku relacji. Intymność płynąca ze współżycia sprawia, że seks jest jednocześnie radosnym i przyjemnym doznaniem, ale również i wyjątkowym wyzwaniem. Dzięki temu w większym stopniu przez organizm uwalniana jest oksytocyna, czyli hormony, który również pojawia się np. podczas przytulania. Para regularnie uprawiająca seks może też w lepszym stopniu stworzyć zdrowy związek.

Przyczyny braku współżycia seksualnego

Wśród najczęściej wskazywanych przyczyn domyślnie wskazuje się kryzys relacji. W praktyce jednak wiele przyczyn ma podłoże fizyczne, a także związane z decyzją partnerów. Zależnie od źródła zaprzestania seksu można wskazać różne drogi zalecane do przeciwdziałania tej sytuacji.

Abstynencja seksualna a przekonania

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że wiele par ma problem z rozpoczęciem seksu ze względu na swoje poglądy. Tu trudności mogą wynikać m.in. z przekonań lub wiary. Może to być związane np. z przekonaniem, że uprawiać seks można wyłącznie po ślubie. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją sytuacje, w których oboje partnerów świadomie i na stałe rezygnuje z seksu. Zgodnie z tym, co wskazują seksuologowie, nie oznacza to automatycznie, że związek jest mniej wartościowy. Z zasady jednak abstynencja seksualna powinna wynikać ze zgodnej decyzji. Jeśli zaś doskwiera dowolnemu partnerowi, stanowi problem dla całego związku.

Sprawdź!
Biseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji. Przeczytaj i dowiedz się do których płci osoby biseksualne odczuwają pociąg.

Brak ochoty na seks a impotencja

Jednym z fizjologicznych problemów związanych z brakiem częstego współżycia może być niemożność osiągnięcia wzwodu. Tu problemem mogą być blokady związane z przemęczeniem, stresem lub blokadami psychicznymi. Nieraz może być tak, że mężczyzna chce seksu, ale nie może do niego doprowadzić ze względu na swoją nie dyspozycyjność.

Suchość pochwy oraz chora prostata – fizjologiczne problemy braku seksu

Inną przyczyną, dla której mężczyzna może mieć problem ze współżyciem, jest chora prostata. Różne jej zaburzenia (np. zapalenie) sprawiają, że nie ma szans na seks. Z kolei kobiety często rezygnują ze współżycia w związku ze zmianami hormonalnymi, które prowadzą m.in. do tzw. suchej pochwy. Tu na szczęście rozmaite żele intymne pozwalają zażegnać ten problem.

Niskie libido, zaburzona erekcja a brak ochoty na seks

Bardzo obniżone libido może powodować brak jakichkolwiek chęci na stosunek seksualny. W takim przypadku popęd jest nienaturalnie niski, co sprawia, że w gronie swoich potrzeb nie umieszczamy seksu. Podobnym problemem może być zaburzona erekcja związana np. z nadmiernym popędem. Tu trudność stanowi m.in. przedwczesna erekcja.

Brak ochoty na współżycie, a psychiczne przyczyny wstrzemięźliwości seksualnej

Istnieją różnego rodzaju bariery sprawiające, że psychicznie nie możemy skłonić się do stosunku. Istotne staje się to, czy widnieje wzajemna atrakcyjność fizyczna. W skrajnych przypadkach partnerzy (lub jedno z nich) rezygnuje ze wzajemnego seksu na rzecz masturbacji. Jest to niepokojący objaw zaburzenia zdrowej relacji, który może wiązać się m.in. z utratą wzajemnego pociągu.

Kiedy udać się po pomoc do seksuologa?

Problemy w postaci braku częstego współżycia mogą stać się przyczyną rozdrażnienia i oziębłości. W długotrwałym odstępie czasu może to naruszyć zdrowie psychiczne. Brak seksu nieraz powoduje depresję i kryzys w związku. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. Najlepszą opcją jest seksuolog, który pomoże zwłaszcza w przypadku psychicznych barier i trudności związanych ze współżyciem.


Sprawdź!
Pangender – płeć, która nie posiada granic. Przekonaj się, kim jest osoba pangender

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
orgazm

Orgazm – pożądany najsilniejszy moment podniecenia. Jakie są różnice między kobiecym a męskim i w jaki sposób go osiągnąć?

Next Article
krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?