spadek libido

Jak zwiększyć ochotę na seks? Problemy z erekcją i spadek libido – przyczyny

Nie ma wątpliwości, że spadek libido jest częstym powodem mniejszej ochoty na współżycie. Czasem skutkiem jest całkowity brak ochoty na seks. Sprawdź, jak zmiana stylu życia może mieć wpływ na libido!

Badania pokazują, że w Polsce aż 40% kobiet zauważa obniżenie libido. Jednocześnie ponad połowa mężczyzn ma mniejszy apetyt na seks. Obniżony popęd płciowy coraz częściej jednak dotyczy również ludzi młodych, choć zwykło się zakładać, że jest to związane z takimi zmianami, jak m.in. menopauza. A jak można wpłynąć na potencję i spadek libido?

Czym jest libido?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że libido określane jest również mianem popędu seksualnego lub po prostu pożądaniem. Najprościej można powiedzieć, że jest to chęć oraz dążenie do aktywności seksualnej. Dotyczy to nie tylko samego zbliżenia, ale również i pojawiania się myśli oraz emocji skoncentrowanych na seksie. Z libido wiążę się zarówno kobiece pożądanie, jak i męskie. Warto przy tym zauważyć, że choć u każdego człowieka libido wpływa na zachowanie narządów płciowych, nie ma jednych ogólnych, stale występujących objawów pożądania. Należy również pamiętać o tym, że są sytuacje zaburzenia libido, co sprawia, że tracimy ochotę na seks. Problemy z libido, a nawet całkowity jego zanik dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Libido u mężczyzn i libido u kobiet — od czego zależy?

Przede wszystkim popęd jest związany ze zmianami hormonalnymi. Dostrzec to można zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak każdej kobiety dotyczą zmiany związane z cykle menstruacyjnym. Tu życie seksualne jest uzależnione m.in. od tego, jaki aktualnie poziom mają estrogeny. Największa ich ilość jest w czasie owulacji, a najniższa podczas menstruacji. Takie zmiany jednak są naturalne. Wyraźniejszy spadek chęci na współżycie wynika jednak z pojawienia się menopauzy. W przypadku mężczyzn zanik libido bezpośrednio zależy od tego, jaki jest poziom testosteronu, a odpowiednikiem menopauzy jest andropauza, która sprawia, że poziom hormonów jest szczególnie niski i może pojawić się nawet całkowity brak libido.

Sprawdź!
Kłykciny kończyste – objawy, przyczyny. Diagnostyka i leczenie

Przyczyny spadku libido

Poziom popędu seksualnego może ulec obniżeniu z kilku istotnych powodów. Najczęstsze przyczyny spadku aktywności seksualnej to:

  • nieprawidłowy styl życia i stosowanie używek wpływających na funkcje seksualne;
  • przyjmowanie określonych leków i przewlekłe choroby (np. cukrzyca);
  • czynniki psychologiczne — stres, depresja oraz trudności w związku mogą wyraźnie wpłynąć na obniżony popęd;
  • czynniki biologiczne — mając zaburzoną gospodarkę hormonalną, będziemy odczuwać zdecydowanie mniejszą ochotę na współżycie.

Spadek libido — seksualny objaw niskiego libido

Wśród skutków obniżenia popędu seksualnego można wymienić brak seksu. Oprócz tego dostrzec możemy, że brak aktywności seksualnej powoduje:

  • mniej fantazji erotycznych;
  • wyraźny brak zainteresowania dalszą aktywnością seksualną;
  • brak fizycznych objawów potwierdzających chęć współżycia. Wśród nich: nienawilżona pochwa i obrzmiałe narządy.

Jak wpływać na pożądanie i zwiększyć libido?

Przyczyn obniżenia chęci na seks jest wiele. Wpływ na spadek libido może mieć m.in. ciąża, połóg oraz szereg innych czynników. To jednak nie oznacza, że nie można sobie radzić, z tym że jest obniżona sprawność seksualna. Wśród wskazywanych rozwiązań mówi się przede wszystkim o tym, jak pomocna może być wizyta u specjalisty. Seksuolog w znaczący sposób może zweryfikować, jaka jest natura braku poczucia podniecenia. O ile on pomoże w szczególności w problemach relacyjnych i psychicznych, o tyle można skonsultować się z lekarzem również wtedy, gdy źródło problemów ma naturę fizyczną.

Odpowiednia dieta a ochota na seks

Trzeba mieć świadomość, że prowadzenie zdrowego stylu życia wyraźnie wpływa na pożądanie i popęd. Wbrew pozorom alkohol w większej ilości, a tym bardziej papierosy przyczynia się do osłabienia naszej sprawności. Tu jednak zwiększenie libido mogą nam dać naturalne afrodyzjaki. Wymienia się tu m.in. szparagi, łososia, avocado, a nawet banany i gorzką czekoladę. Dobrym pomysłem jest również stosowanie adaptogenów np. żeń-szenia, które nie tylko zwiększają libido, ale i zmniejszają poziom stresu. Nie zapominajmy również o tym, że brak odpowiedniej ilości snu także ma wpływ na popęd.

Sprawdź!
Czym jest ciało jamiste prącia? Od czego zależy erekcja penisa? Czy priapizm jest niebezpieczny?

Popęd seksualny, erekcja i hormon, czyli jak suplementy i leki wpływają na poziom libido

Wśród problemów powodujących niechęć do współżycia wymienia się zaburzenia hormonalne. Nie ma wątpliwości, że hormony płciowe odgrywają kluczową rolę w tym, jak dużą mamy chęć do wspólnego uprawiania seksu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być hiperprolaktynemia. Jest to zaburzenie produkcji prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za blokowanie popędu. Inaczej mówiąc, to ten stan rzeczy sprawia, że libido spada.

Nie ma też wątpliwości, że za spadek libido może odpowiadać stosowanie leków. Tu nie bez znaczenia jest antykoncepcja doustna. Dlaczego tak jest? Choć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza m.in. ryzyko zajścia w ciążę, jednocześnie wpływa na obniżenie poziomu hormonów odpowiedzialnych za pociąg. Zaburzenia erekcji wynikają też z tego, jakie leki stosujemy przy innych, towarzyszących nam schorzeniach.

Jakie leki i suplementy można stosować?

Jak zostało to zaznaczone wcześniej, dobrym pomysłem jest sięganie po suplementy, w tym adaptogeny gwarantujące poprawę libido. Tu nie bez powodu wskazuje się żeń-szeń, ponieważ odpowiada on za syntezę tlenku azotu. Ten związek zaś pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, co poprawia przepływ krwi. Z kolei to prowadzi do ułatwienia osiągnięcia i utrzymania wzwodu.


Zobacz także:

Sprawdź!
Pochwica – wstydliwa przypadłość kobieca. Czym się różni od dyspareunii? Jak leczyć ten problem seksualny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Next Article
tinder czy badoo

Tinder czy Badoo – która aplikacja randkowa wypada lepiej? Przy pomocy którejś z nich można znaleźć miłość? Sprawdź!