Wytrysk, czyli ejakulacja nasienia z męskiego układu rozrodczego, zwykle pojawia się w wyniku orgazmu. Jest niezbędny do naturalnego poczęcia. To także ostatni etap stymulacji męskiego członka. Chcesz wiedzieć, jak dochodzi do wytrysku? Zapraszamy do lektury.
Wytrysk kojarzony jest głównie z orgazmem, jako efekt stosunku seksualnego lub masturbacji. Jednak pojawia się także w innych sytuacjach. Jedną z nich jest spontaniczna ejakulacja podczas snu, nazywana także polucją lub zmazą nocną. Z punktu widzenia biologii celem wytrysku jest zapłodnienie żeńskich komórek rozrodczych. Sprawdź, jak dochodzi do wytrysku i jakie są możliwe zaburzenia ejakulacji.
Co to jest wytrysk?
Wytrysk jest procesem neurofizjologicznym. Objawia się poprzez wydostanie się z członka ejakulatu, czyli nasienia. Do ejakulacji dochodzi zazwyczaj w efekcie stosunku lub masturbacji. Poprzedzone jest to stymulacją prącia. Inną sytuacją jest ejakulacja samoistna, do której często dochodzi podczas snu, zwłaszcza u mężczyzn w okresie dojrzewania. Do wytrysku może dojść także podczas choroby, zaburzeń ejakulacji lub na przykład w trakcie badania prostaty, co nie ma związku z podnieceniem. Czasami potocznie wiąże się wytrysk jednoznacznie z orgazmem. Warto jednak wiedzieć, że są to dwa inne mechanizmy. Zazwyczaj ze sobą współistnieją, ale nie zawsze musi tak być.
Wytrysk nasienia – jak do niego dochodzi?
Do zjawiska ejakulacji dochodzi w wyniku szeregu procesów. Przede wszystkim odpowiadają za to obszary czuciowe mózgu i ośrodki ruchowe. Niezbędne są także neuroprzekaźniki, takie jak m.in. dopamina, oksytocyna, a także serotonina. Podczas aktu seksualnego mężczyzna czuje, że zbliża się wytrysku na kilka sekund przed nim. Wówczas również znacząco wzrasta jego podniecenie. W tym momencie możliwe jest podjęcie decyzji, czy to czas na kulminację i wydostanie się spermy, czy przedłużenie tego stanu. Jeśli jednak dojdzie do przemieszczania się nasienia z nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego cewki moczowej, wówczas wytrysk jest trudny (a nawet prawie niemożliwy) do powstrzymania. Proces ten, o ile nie występują zaburzenia, powoduje dużą przyjemność i satysfakcję.
Etapy ejakulacji
Zastanawiasz się, jakie są etapy ejakulacji związanej z aktem seksualnym?
- Pierwszym krokiem jest pojawienie się pobudzenia seksualnego, które może stanowić reakcję na konkretny bodziec. Dochodzi do erekcji penisa.
- Następnym etapem jest stymulacja członka, aż do osiągnięcia maksymalnego podniecenia.
- Ciała jamiste prącia powodują skurcz mięśni gładkich, które odpowiedzialne są za wyprowadzenie nasienia poza organizm.
- Jako efekt skurczu plemniki i substancje płynne gromadzą się w części sterczowej cewki moczowej. Następnie nasienie wędruje z najądrzy do nasieniowodów, skąd transportowane jest do cewki moczowej.
- Następuje skurcz mięśnia opuszkowo-gąbczastego i kulszowo-jamistego, a także zwieracza cewki moczowej, opuszki cewki i mięśni prążkowanych dna miednicy. Pomimo że brzmi to skomplikowanie, efektem tego jest uwolnienie nasienia z cewki moczowej, czyli ejakulacja.
- Zazwyczaj wytrysk występuje wraz z drugim skurczem. Pierwsza porcja nasienia jest największa. Następne uwalniane są w kilku kolejnych etapach, podczas mniej intensywnych skurczy.
Co następuje po wytrysku? Okres refrakcji
Po wytrysku, który jest wynikiem seksualnej stymulacji, większość mężczyzn odczuwa uczucie spełnienia, odprężenia, błogości, a nawet senności. Często zdarza się panom zasnąć w następstwie tego aktu. Po ejakulacji członek staje się obojętny na bodźce, a wzwód przez pewien czas jest trudny do uzyskania. Jest to tak zwany okres refrakcji. Czas ten może trwać około 15 minut, a może przedłużyć się do kilku lub kilkunastu godzin. Czasami zdarza się, że mężczyzna jest w stanie osiągnąć erekcję od razu po wytrysku, jednak nie są to częste przypadki. Można spotkać się także z przypadkami wielokrotnych orgazmów, przychodzących płynnie.
Co to jest preejakulat?
Mówiąc o wytrysku, warto wspomnieć także o tak zwanym preejakulacie. Jest to bezbarwna substancja, która wydziela się w trakcie stymulacji członka, jednak nie u wszystkich mężczyzn. Pełni funkcję naturalnego lubrykantu i ma na celu ułatwienie ruchów frykcyjnych podczas penetracji, a w efekcie zwiększa szansę na zapłodnienie. Składa się z jednej lub dwóch kropli alkalicznego płynu z gruczołów Cowpera, znajdujących się pod prostatą. Trzeba pamiętać, że preejakulat może zawierać plemniki, a także być źródłem ryzyka zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV.
Jakość i ilość nasienia
Skąd bierze się nasienie? 65% pochodzi z pęcherzyków nasiennych, 35% z prostaty, a pozostałe 5% to inne płyny, które znajdują się w ciele. Im większe zmętnienie spermy, tym wyższa jest koncentracja plemników. Jednak objętość ejakulatu nie ma żadnego wpływu na płodność i zdolność do zapłodnienia partnerki. Do poczęcia wystarczy odrobina spermy. Ważna jest jednak liczba plemników w wytrysku. Zależy ona od czasu od ostatniej ejakulacji, wieku, poziomu testosteronu, a także stresu. Na zwiększenie stężenia plemników może wpływać na przykład dłuższa stymulacja seksualna poprzedzająca wytrysk. Jaka jest średnia ilość nasienia, która zostaje wyrzucona podczas ejakulacji? Przeciętnie wynosi od 0,1 do 10 mililitrów. Niektórzy mężczyźni zauważają u siebie większą objętość nasienia po dłuższym okresie wstrzemięźliwości seksualnej.
Zaburzenia ejakulacji
Czasami zdarza się, że z wytryskiem wiążą się jakieś zaburzenia. Głównie mamy na myśli czas od rozpoczęcia stymulacji do finału, czyli ejakulacji. Zjawisko to znane jest jako czas utajenia wytrysku. Czasami bywa on problematyczny, jeśli wpływa na brak satysfakcji seksualnej. Wyróżnić można trzy główne problemy:
- przedwczesną ejakulację;
- opóźnioną ejakulację;
- ejakulację wsteczną.
Przedwczesny wytrysk
Tę przypadłość charakteryzuje krótki czas utajenia wytrysku. Mężczyzna ejakuluje zbyt szybko, często nawet w ciągu 30 sekund od rozpoczęcia stosunku. Zjawisko to może powodować brak satysfakcjonujących aktów seksualnych, a także wpływać na zmniejszenie pewności siebie i wzbudzać poczucie frustracji. Co może być źródłem tego zjawiska? Przede wszystkim ważne jest podłoże psychologiczne. Stres, lęk, stany depresyjne i różne problemy niekorzystnie wpływają na sprawność seksualną mężczyzny. W grę mogą wchodzić także kwestie fizyczne, takie jak problemy z prostatą lub tarczycą. Z pewnością pomóc może konsultacja z lekarzem, a także zastosowanie odpowiedniej terapii.
Opóźniona ejakulacja
W tym zaburzeniu mężczyzna doświadcza bardzo długiego oczekiwania na ejakulację podczas stosunku płciowego. Czasami obserwowany jest nawet brak wytrysku, pomimo trwającej od dłuższego czasu erekcji, a także podniecenia seksualnego. Tego typu problemy mają zazwyczaj podłoże fizyczne, takie jak cukrzyca, uszkodzenia rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, różnego rodzaju operacje. Na opóźnienie wytrysku mogą wpływać także niektóre leki. Problemy z ejakulacją obserwowane są także u osób, do których doszło w dzieciństwie do wczesnej traumy seksualnej.
Wytrysk wsteczny
Ejakulacja wsteczna to dość rzadka przypadłość. W tym stanie chorobowym nasienie zamiast do przodu, przemieszcza się do tyłu do pęcherza. Stan taki wymaga bezwzględnej konsultacji lekarskiej.
Wytrysk większości mężczyzn kojarzy się z bardzo przyjemnym stanem. Czasami jednak wiążą się z nim jakieś kłopoty. Wówczas zawsze warto konsultować się z lekarzem i szukać dla siebie pomocy. Większość stanów związanych z zaburzeniami ejakulacji jest całkowicie odwracalnych za pomocą odpowiedniej terapii.
Zobacz także:
- Przedwczesny wytrysk — przyczyny i leczenie. Jakie skutki przedwczesnego wytrysku możemy zaobserwować?
- Co czuje facet podczas wzwodu? Tajemnice erekcji i męskiego orgazmu
- Kobiecy wytrysk, czyli w jaki sposób dochodzi do ejakulacji u kobiet i czy każda z pań może osiągnąć taki orgazm?
- Orgazm bez wytrysku u mężczyzn – co to jest suchy wytrysk?
- Jak opóźnić wytrysk i przedłużyć stosunek seksualny? Sposoby na przedwczesny wytrysk i lepszy seks!