redpill

The Red pill – ruch na rzecz mężczyzn

Ruchy na rzecz obrony praw męskich stały się bardzo popularne szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Wbrew pozorom, szerzą one toksyczne wzorce i nawołują do przemocy. Sprawdź na czym polega ruch Red Pill.

Ruch Red Pill połączony jest głównie z manosferą, czyli wirtualną przestrzenią składającą się z różnego rodzaju internetowych portali, forów czy blogów. Związane są one przed wszystkim z tematyką dotyczącą mężczyzn, a nawet uważane są za męski odpowiednik feminizmu. Głównym założeniem androsfery jest właśnie Czerwona Pigułka, która ma na celu uświadomienie mężczyznom nie tylko w teorii, ale w praktyce negatywnego wpływu kobiet.

Red Pill – tłumaczenie i geneza

Red Pill to koncepcja, która powstała ze względu na nacisk społeczny spowodowany rosnącą rolą kobiet w społeczeństwie. Według redpillowców to mężczyznom bliżej do roli ofiary. Krytykują oni feminizm i nawołują do mizoginii. Nazwa ideologii nawiązuje do filmu Matrix, w którym główny bohater, Neo może wybrać czerwoną pigułkę lub niebieską. Czerwona pigułka ma działanie uświadamiające, podczas gdy niebieska jest pigułką niewiedzy. Redpillowcy uważają, że wszyscy, którzy nie zgadzają się z ich poglądami sięgają po blue pill i potrzebują uświadomienia, jak naprawdę działa świat.

Z czym naprawdę walczą redpillowcy?

Koncepcja Red pill zwraca uwagę na współczesne problemy mężczyzn. Według jej zwolenników, płeć męska jest dyskryminowana, a kobiety dostają nieuzasadnione poczucie wyższości. Jednak pod płaszczykiem walki o równouprawnienie mężczyzn, kryje się głęboka niechęć do kobiet, mniejszości seksualnych i rasowych. Redpillowcy uważają, że to właśnie przez środowiska feministyczne i mniejszościowe, został zaburzony jedyny słuszny porządek, w którym prawdziwi mężczyźni mają większe prawo do decydowania i budowania lepszego świata.

Sprawdź!
Edukacja seksualna w Polsce. Jak wygląda model edukacji seksualnej w szkole dzieci i dorosłych?

Ideologia Red pill na świecie

Kolebką ruchu na rzecz praw mężczyzn są Stany Zjednoczone. Tam po raz pierwszy utworzono men’s liberation movement, który z czasem przekształcił się w Men’s Right Movement. Jego podstawą stały się racje grup takich jak incele, według których zaspokojenie potrzeb seksualnych mężczyzn jest wartością nadrzędną.

Mężczyźni z tych ugrupowań widzą problem w rosnącej roli kobiet i wynikającego z tego ryzyka. Uważają, że kobiety korzystają z przywileju wyboru swoich partnerów seksualnych. Budują związek czy małżeństwo jedynie na podstawie kruchego i ulotnego wyglądu fizycznego. Sprawia to, że jednostki, które zostały mniej hojnie obdarzone przez naturę w rzeczywistości mierzą się z samotnością i odrzuceniem.

Wielu z nich nie chce się dbać o swój atrakcyjny wygląd. Uważają, że przez to nie mają szans na stworzenie relacji z kobietą. Najbardziej znanymi postaciami reprezentującymi ten nurt jest Warren Farrell, który napisał książkę, a także Paul Elam.

Red pill w Polsce

Polska nie jest krajem, który wiedzie prym, jeśli chodzi o popularność praw mężczyzn. Jest to temat mało znany i traktowany niezbyt poważnie przez media. Istnieją dwa podstawowe źródła, które poruszają tą problematykę. Pierwszym jest blog DzielnyTata.pl, który pisze na bieżące tematy, drugim – Fundacja Masculinum. W tych miejscach poruszane są zagadnienia związane z lekceważeniem przez sądy i policję agresji wobec mężczyzn, przyznawaniu alimentów czy też prawnej opieki nad dziećmi po rozwodzie rodziców. Statystyki jasno pokazują, że jest to poważny problem.

Choć sprawa jest jak najbardziej słuszna i zrozumiała, ciężko jednak znaleźć chęć do zmiany, czy namiastkę empatii w aktywistach. Wręcz przeciwnie, przekaz jest często agresywny. Narracja redpillowców skupia się bowiem na próbie udowodnienia wyższości męskości i przywrócenia starego porządku. Sfrustrowany mężczyzna nie przyjmuje wprost racjonalnych argumentów, zapatrzony w wizję świata rządzonego przez samców.

Sprawdź!
Samiec beta – jak rozpoznać ten typ mężczyzny?

Men Going Their Own Way

Mężczyźni, którzy zjednoczyli siły, by obalić femiiznizm, a także gynocentryczne w ich odczuciu zachowania i przywileje utworzyli ruch o nazwie Men Gong Their Own Way. Ich celem jest obalenie instytucji, które stawiają kobiety w pozycji uprzywilejowanej. Chodzi głównie o konstrukcje prawne, społeczne zachowania i instytucje publiczne. Ich działanie polega głownie na poprawie swojego wizerunku oraz wzajemnym motywowaniu siebie i realizowaniu wcześniej wyznaczonych celów w życiu.

Film, który warto zobaczyć

Najbardziej znanym filmem dotyczącym poruszanej tematyki jest pochodzący z 2016 roku film dokumentalny The Red Pill. Stanowi zapis z rocznej obserwacji aktywistów i problemów z jakimi w różnych sytuacjach mierzą się mężczyźni na całym świecie. Został nakręcony przez feministkę Cassie Jaye, która przez przypadek miała okazję trafić na portal dotyczący problemów współczesnych mężczyzn. Nie spodziewała się tylu negatywnych opinii. Prezentuje różne, często skrajne opinie. Coraz mniej w nich wzajemnej tolerancji.

Ruch Czerwonej Pigułki to przeciwieństwo feminizmu. Wskazuje na rosnącą świadomość mężczyzn i brak zgody na dominację płci pięknej. Obala mity na temat związków międzyludzkich i zwraca uwagę jak wielu mężczyzn czuje się samotnych podążając ścieżką wyznaczoną przez patriarchat. Warto ten temat poruszyć także w ramach dyskusji politycznej.

 


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wzw b

WZW B i wirus HBV – wirusowe zapalenie wątroby typu B

Next Article
jak opóźniać wytrysk

Jak opóźnić wytrysk i przedłużyć stosunek seksualny? Sposoby na przedwczesny wytrysk i lepszy seks!