jak działają tabletki antykoncepcyjne

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Poznaj mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej!

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hormonalną antykoncepcją. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Doustna hormonalna antykoncepcja od lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Nowoczesne pigułki skutecznie uniemożliwiają zajście w ciążę, a jednocześnie zawierają stosunkowo niewiele syntetycznych hormonów. Dzięki temu tabletki nie wywołują bardzo silnych skutków ubocznych. Nie stwarzają także problemów w późniejszym zajściu w ciążę. Skąd bierze się tak wysoka skuteczność? Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Podpowiadamy!

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest bardzo wysoka. Niektóre statystyki wskazują nawet na 99% skuteczności w zapobieganiu niechcianej ciąży. Oczywiście przy założeniu, że środki te stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta. Dostępność tabletek antykoncepcyjnych jest obecnie bardzo szeroka, receptę na nie można otrzymać nawet przez internet. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej skuteczne i bezpieczne są te środki, które zostały dobrane indywidualnie do stanu zdrowia i poziomu hormonów konkretnej kobiety. W tym celu trzeba natomiast wykonać badania laboratoryjne, które zleca lekarz ginekolog.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Doustne hormonalne środki antykoncepcyjne działają poprzez hamowanie owulacji. Ze względu na brak jajeczkowania nie dochodzi do tak zwanych dni płodnych, a co za tym idzie, nie może dojść do zapłodnienia. Ta metoda antykoncepcji ma nieco szersze działanie, które jest uzależnione w dużej mierze od rodzaju tabletek, które przyjmujesz. Dostępne na rynku preparaty można podzielić na dwie grupy:

  • jednoskładnikowe;
  • dwuskładnikowe.
Sprawdź!
Spirala a stosunek – w jaki sposób spirala antykoncepcyjna działa?

Oba rodzaje tabletek antykoncepcyjnych blokują uwalnianie komórki jajowej. Ich działanie jest możliwe dzięki obecności pochodnych żeńskich hormonów.

Jak działają tabletki jednoskładnikowe?

Warto zacząć od tabletek opartych na jednym składniku, które czasami nazywane są minipigułkami. Zawierają one w sobie pochodną jednego hormonu żeńskiego – progesteronu. Wpływają one na cykl miesiączkowy poprzez zahamowanie owulacji. Ich dodatkowym działaniem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co z kolei utrudnia plemnikom przedarcie się przez szyjkę macicy do jajowodów.

Pigułki z jednym składnikiem

Pigułki z jednym składnikiem są chętnie wybieraną formą antykoncepcji. Takie tabletki należy przyjmować w cyklach 28-dniowych. Dokładnie tyle pigułek znajduje się w jednym opakowaniu. Należy przyjmować je w konkretnych godzinach. Już kilka godzin przesunięcia może skutkować obniżeniem skuteczności stosowania tabletek. Warto zaznaczyć, że jednoskładnikowe tabletki hormonalne mogą być z powodzeniem stosowane także przez kobiety, które karmią piersią.

Jak działają tabletki dwuskładnikowe?

Jak działają tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe? One również hamują owulację, jednak ich działanie jest nieco szersze. Przede wszystkim oprócz progesteronu zawierają w sobie także pochodną estrogenu (żeńskiego hormonu produkowanego w jajnikach). Zażywanie tej ostatniej doprowadza do zmian w błonie śluzowej macicy (endometrium). Z tego powodu potencjalne zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy nie jest możliwe.

Kiedy przyjmować dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne najlepiej zacząć przyjmować od pierwszego dnia miesiączki, który jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu. Opcjonalnie można rozpocząć ich przyjmowanie w pierwszych pięciu dniach. Wówczas owulacja będzie powstrzymana, a tabletki zaczną chronić cię od samego początku ich zażywania. Dwuskładnikowe tabletki przyjmuje się w cyklu 21+7. Przez 21 dni kobieta przyjmuje tabletki aktywne hormonalnie. Potem w zależności od ustaleń następuje 7-dniowa przerwa lub siedem dni zażywania tabletek placebo. Te ostatnie są przyjmowane przez kobiety, które nie chcą wybijać się z rytmu codziennego zażywania pigułek. W momencie przerwy hormonalnej następuje tak zwane krwawienie z odstawienia.

Sprawdź!
Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?

Czy pigułki antykoncepcyjne działają od razu?

Wiesz już, jak działają tabletki antykoncepcyjne. Dla wielu osób jednak istotne jest to, kiedy dokładnie zaczynają chronić przed ciążą. Zarówno tabletki jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe mogą zapewnić ochronę przed ciążą już od pierwszego dnia ich stosowania. Warunek jest jeden – początek przyjmowania tabletek musi przypaść na pięć pierwszych dni cyklu. Wtedy pigułki zdążą zahamować proces jajeczkowania. Jeżeli zaczynasz brać tabletki po piątym dniu cyklu, przez pierwszych 7 dni zaleca się stosowanie dodatkowych mechanicznych środków antykoncepcyjnych – na przykład prezerwatyw.

Czy przyjmując tabletki antykoncepcyjne, można zajść w ciążę?

Żadna metoda zapobiegania ciąży nie daje stuprocentowej pewności. W przypadku hormonalnej antykoncepcji doustnej skuteczność jest jednak niezwykle wysoka. Niekiedy może dochodzić nawet do 99%. Wiele jednak zależy od osoby, która je zażywa.

Jakie czynniki wpływają na skuteczność tabletek?

Tabletki muszą być zażywane zgodnie z zaleceniami producenta oraz lekarza ginekologa. Nie wolno pominąć dawki. Oczywiście ludzka pamięć jest zawodna i każdemu może zdarzyć się po prostu zapomnieć o pigułce. W takich wypadkach nie należy panikować. Każdy producent w ulotce umieszcza dokładny schemat postępowania w momencie pominięcia tabletki. Dla bezpieczeństwa zazwyczaj zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej przez 7 dni od momentu pominiętej dawki hormonów. Na skuteczność tabletek może mieć wpływ także kilka innych czynników. Mowa tu o ostrej biegunce, wymiotach, czy nawet przeziębieniu.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Podsumowanie

Tabletki antykoncepcyjne mają bardzo szerokie i skuteczne działanie. Wpływają na zahamowanie jajeczkowania, a co za tym idzie, zmieniają cały cykl menstruacyjny. W zależności od tego, jakie hormony znajdują się w branych przez ciebie tabletkach, ich działanie może ograniczać się zagęszczania śluzu lub nawet zmieniać strukturę wyściółki jamy macicy. Jeszcze przed zrealizowaniem recepty warto wiedzieć, jak działają tabletki antykoncepcyjne. To bezpieczne środki, które jednak mają wpływ na procesy zachodzące w twoim organizmie.


Sprawdź!
Plastry antykoncepcyjne na receptę – skuteczność, skutki uboczne. Wady i zalety stosowania antykoncepcji hormonalnej

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kulki analne

Kulki analne — jak powinna być stosowana kulka analna? Rodzaje kulek i dlaczego warto stosować koraliki analne

Next Article
lento

Lento randki i przyjaciele. Czy portal z ogłoszeniami z całej Polski pomoże w znalezieniu związku?