incel

Incel – dlaczego nienawidzi kobiet?

W ostatnim czasie można coraz częściej usłyszeć, że ktoś jest incelem. Ten zwrot stosowny jest w odniesieniu do mężczyzn, którzy nie mogą nawiązać trwałych relacji z kobietami. Sprawdź, czy ktoś taki może być niebezpieczny.

Niektórzy mężczyźni mają spore problemy, by znaleźć dla siebie odpowiednią partnerkę. Nie są jednak skłonni, by zdiagnozować źródło i przyjrzeć się prawdziwej przyczynie tego stanu. W zamian obarczają winą społeczeństwo, a w szczególności kobiety. Incel właśnie w kobiecie widzi źródło swoich problemów. Czy ta mizoginistyczna postawa ma swoich zwolenników? Jak należy ją oceniać?

Incel – geneza nazwy

Termin „incel” powstał jeszcze w latach 90., a konkretnie w 1993 roku. Wymyśliła go Kanadyjka o imieniu Alana, przedstawicielka ruchu LGBT. Zauważyła, że wiele osób ma problemy z nawiązaniem relacji, w szczególności seksualnych. Wymyśliła więc nazwę Incel, co stanowi skrót od „involuntary celibate”, czyli w wolnym tłumaczeniu – „celibat mimo woli”. Dla osób o małym doświadczeniu w relacjach intymnych Alana stworzyła społeczność internetową.

Były to czasy, kiedy nie było popularnych mediów społecznościowych, gdzie można by wymieniać się swoimi poglądami i poznawać ludzi podobnych do siebie. Bardzo szybko okazało się jednak, że społeczność ta zgromadziła o wiele mężczyzn niż kobiet, więc Alana wycofała się. Utworzony przez nią ruch jednak pozostał i zaczął się prężnie rozwijać, podlegając wielu przemianom.

Incel – cechy charakterystyczne

Typowy incel to młody mężczyzna, zazwyczaj w wieku 22-35 lat. Jest on albo prawiczkiem, albo w przeciągu ostatnich dwóch (lub dłużej) lat nie miał intymnej relacji z kobietą. Dotychczasowe relacje incela z kobietami były nieudane i powierzchowne. On sam winę upatruje w kobietach i ich podejściu do mężczyzn. Co jeszcze pozwala dookreślić, kim są incele? Głoszą oni, że kobiety interesują się jedynie wyglądem zewnętrznym mężczyzn, ich pozycją i bogactwem. Według nich tylko tacy mężczyźni mają szanse na kontakty seksualne, co rodzi w nich frustrację i złość. Tylko przystojny facet o odpowiednim statusie materialnym ma szanse na związek z kobietą.

Sprawdź!
Seks na wakacjach może być fantastyczną przygodą. Zadbaj o to, aby był bezpieczny!

Incele z jednej strony twierdzą, że kobiety są jedynie po to, by uprawiać z nimi seks, a także rodzić dzieci. Z drugiej jednak bardzo pragną relacji, a niemożność ich nawiązania sprawia, że stają się agresywni i przepełnieni nienawiścią do płci przeciwnej.

Incele – nienawiść rodzi przemoc

Dla samych inceli nienawiść do kobiet stała się rzeczą naturalną. Problem zaczął narastać, gdy zaczęła ona przekraczać granice internetu. Po raz pierwszy fala nienawiści wylała się w 2014 roku, pochłaniając pierwsze ofiary śmiertelne. 22-letni Elliot Rodger zamordował 6 osób, a następnie popełnił samobójstwo.

W pierwszej kolejności pozbawił życia swojego współlokatora, a następnie nagrał film, w którym przedstawiał motywy swojej zbrodni. Kierowała nim nienawiść do kobiet wynikająca z faktu, że nadal był prawiczkiem. Młody mężczyzna napisał też manifest, w którym sprzeciwiał się popędowi seksualnemu. Dwie kopie rozesłał do swojego ojca i terapeutki. To właśnie oni powiadomili policję.

Roger po zamordowaniu swoich kolegów udał się pod akademik żeński, by zabić studentki. Nieudana próba dostania się do środka skłoniła go do mordowania przypadkowych osób. Zabił on łącznie 6 osób, a ranił 14 poważnie. Jego akty przemocy i napisany manifest stały się inspiracją dla innych zdesperowanych mężczyzn. Kolejne ataki miały miejsce w Toronto w 2018 roku, lecz także innym przypisuje się podobną motywację. Atak z Isla Vista stał się inspiracją dla innych mężczyzn żywiących nienawiść wobec kobiet.

Femoidy – kim są dla inceli?

Społeczność inceli stworzyła swój własny język i określenia, które mają podkreślić ich stosunek do kobiet i społeczeństwa. Femonidy to dla inceli kobiety, uważane przez nich raczej za podgatunek człowieka. Według nich, kobiety nie powinny mieć równych praw, a gwałt jest karą za odrzucenie incela. W internecie nie brakuje szokujących wpisów inceli, które świadczą o głęboko zakorzenionym mizoginizmie.

Sprawdź!
Andropauza, czyli męskie przekwitanie – poznaj przyczyny i objawy

Chad i Stacy

Filozofia inceli zakłada istnienie rozchwytywanych przez wszystkich ideałów – zarówno wzorca męskiego, jak i kobiecego. Męskim przeciwieństwem Incela jest Chad – prawdziwy samiec alfa. To muskularny, wysportowany mężczyzna, który był popularny już w szkole, grał w lokalnej drużynie i zaliczał wszystkie napotkane laski. Nie miał problemów z wyrywaniem kolejnych zdobyczy, które zresztą same wpadały w jego sidła.

Stacy to z kolei żeński odpowiednik Chada – piękna, długowłosa blondynka, która również jest niezwykle popularna. Zazwyczaj wiąże się z Chadem, nie musi pracować, a mimo tego wiedzie wspaniałe życie. Chodzi w markowych ubraniach, jest zadbana, a sam jej widok przyprawia mężczyzn o dreszcze.

Te dwa typy to najwięksi wrogowie inceli, którzy są według nich przyczyną wszelkich niepowodzeń damsko-męskich.

Wirtualne przestrzenie dla inceli

Począwszy od lat 90. w sieci nie brakuje miejsc zrzeszających mężczyzn o cechach incela. Najbardziej znane fora inceli to 4chan i Reddit. W 2017 roku Reddit został oficjalnie zamknięty, ze względu na wiele postów nawołujących do przemocy. W mowie nienawiści przodował mający 28 lat Alek Minassian z Toronto. On również niestety podjął się zamachu na życie przypadkowych ludzi, gdy wjechał furgonetką na chodnik, tratując i pozbawiając życia aż 11 osób. Za ten czyn został skazany na dożywocie. Jak sam później mówił, inspiracją dla niego był atak z 2014 roku.

W polskim internecie również nie brakuje miejsc dla osób, które deklarują swoją przynależność do inceli. Sami nazywają siebie samcami beta, a nawet przegrywami. Najwięcej wpisów tego typu można znaleźć stronie Wykop.pl.

Wsparcie dla sfrustrowanych mężczyzn

Większość inceli obwinia kobiety, oraz całe społeczeństwo o koncentrowanie się na relacjach damsko-męskich. Tymczasem incele sami czują się nie atrakcyjni, a o brak relacji intymnych oskarżają kobiety. Jest to duży problem psychologiczny, ponieważ, aby pomóc takim osobom, muszą one być świadome swojego problemu. Incel zazwyczaj nie chce zagłębić się w swój świat wewnętrzny i poznać przyczyny swojego problemu. Zamiast tego o wiele łatwiej jest znaleźć osoby o podobnych problemach, które pałają nienawiścią i nawołują do przemocy wobec kobiet.

Sprawdź!
Zaburzenia seksualności u dzieci – rozwój seksualny dziecka oraz sygnały

Kobiety jednak postanowiły wyciągnąć rękę do sfrustrowanych mężczyzn. Utworzyły stronę Date An Incel poprzez którą można umawiać się na randki z incelami. Ponadto regularnie powstają też grupy wsparcia, w których psychoterapeutki starają się udzielać pomocy i uświadamiać wagę problemu.

Świat zamknięty w kolorowej pigułce

Teorie red pill i black pill nawiązują do filmu Matrix. Według tych teorii, większości inceli żyje w świecie czerwonej pigułki. To świat, w którym rządzi piękno fizyczne, a kobiety mają monopol na wybór swoich partnerów i decydowanie o tym jak często wchodzą w relacje intymne. Zwolennicy red pill wierzą, że wygląd zewnętrzny determinuje powodzenie u płci przeciwnej. Geny mają znaczący wpływ na powodzenie w kontaktach z kobietami.

Black pill w wielu miejscach pokrywa się z red pill, jednak dla incela wróży jedyne słuszne rozwiązanie, jakim jest samobójstwo. Mężczyźni żyjący wedle tej teorii z góry nastawieni są na porażkę i nie oczekują od życia nic dobrego. Zarówno jedna jak i druga teoria propaguje skrajne poglądy, które mogą być bardzo szkodliwe dla młodych mężczyzn.

Światowe statystyki

Statystyki dotyczące braku kontaktów seksualnych młodych mężczyzn były jednoznaczne. Anonimowa ankieta przeprowadzona na jednym z nieistniejących już portali jasno ukazała skalę problemu. Ok. 80% ankietowanych pochodziło z terenów Europy, a także Ameryki Północnej. 90% uczestników było w grupie poniżej 30 lat. Aż 55% deklarowało przynależność etniczną do rasy białej, pozostali pochodzili z terenów Azji, Afryki czy krajów latynoamerykańskich. Nasuwa się więc skojarzenie, że incele to głównie mężczyźni wychowani i reprezentujący patriarchalną kulturę Zachodu.

Niepokojący jest również fakt, że w Stanach Zjednoczonych wiele osób określających się jako incele miało powiązania z organizacjami skrajnie prawicowymi i faszystowskimi, znanymi jako Alt-Right.

Subkultura inceli jest stosunkowo młoda, jednak rozwija się bardzo prężnie. Stoją za nią młodzi mężczyźni, którzy nie mieli szczęścia w nawiązaniu relacji damsko-męskich. Choć większość z nich głosi nienawistne komentarze w stosunku do kobiet czy ruchów takich jak feminizm głównie w internecie, niektórzy posuwają się zdecydowanie dalej. W ciągu ostatnich dwóch dekad dochodziło do licznych masowych zabójstw, których sprawcami byli właśnie incele. To sprawiło, że większość osób zaczęła postrzegać ten nurt jako toksyczny i stanowiący zagrożenie dla społeczeństwa, a w szczególności kobiet.

Sprawdź!
Coming out, czyli wyjście z szafy – jak powiedzieć bliskim o swojej orientacji i tożsamości?

 


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
codzienna masturbacja

Codzienna masturbacja – wszystko, co musisz wiedzieć

Next Article
etapy po zdradzie męża

Etapy po zdradzie męża – czy warto ratować związek?