Masturbacja, nazywana czasami onanizmem, jest czynnością seksualną, która przez wiele stuleci nie cieszyła się dobrą opinią. Dzisiaj jednak coraz więcej osób nie tylko angażuje się w masturbację, ale i otwarcie o tym mówi. Sprawdź, co warto wiedzieć o samozaspokojeniu.
W niektórych kręgach masturbacja nadal budzi spore kontrowersje. Konserwatywne podejście niektórych osób każe sądzić, że jest to zachowanie niemoralne i szkodliwe społecznie, a brak odpowiedniej edukacji seksualnej tylko pogłębia te przekonania. W rzeczywistości masturbacja może mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne oraz fizyczne, jak i na relacje między partnerami. Zapoznaj się z poniższym tekstem i poznaj zalety masturbacji oraz różnorodne techniki autoerotyzmu.
Czym jest masturbacja?
Masturbacja jest czynnością seksualną, która polega pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania przyjemnych wrażeń oraz/lub osiągnięcia orgazmu. Masturbacja może odbywać się przy pomocy dłoni, różnych, przypadkowych przedmiotów lub akcesoriów erotycznych, stworzonych specjalnie do pobudzania (wibrator, dildo, masturbator).
Zachowania masturbacyjne występują u każdej płci i w niemal każdym wieku, zarówno u dzieci, osób w okresie dojrzewania, jak i u seniorów. Ponadto zaobserwowano ją także u zwierząt, zarówno tych, żyjących na wolności, jak i trzymanych w zamknięciu.
Onanizm był przez wiele stuleci traktowany nie tylko jako zachowanie niemoralne, ale i przyczyna różnych chorób psychicznych. Chociaż świat nauki obalił już te hipotezy, masturbacja dalej jest tematem mocno stabuizowanym. Wynika to najczęściej z kulturowo-religijnych przekonań społeczności.
Masturbacja a religia
Podejście, jakie wiele osób ma względem masturbacji, może wynikać z nauczania przedstawicieli religijnych, charakterystycznych dla danego społeczeństwa. I tak na przykład:
- Kościół Katolicki jednoznacznie potępia autoerotyzm i określa je mianem wykroczenia przeciw czystości. Masturbacja jest czynnością niedojrzałą, która może sprowadzić człowieka na złą drogę. Chociaż bierze się pod uwagę takie czynniki jak zdrowie psychiczne, wychowanie i nawyki, Kościół wyraźnie nakazuje pracę nad sobą i powstrzymanie przed onanizmem. Czynności seksualne powinny odbywać się między mężem a żoną i prowadzić do zapłodnienia.
- Różne kościoły protestanckie mają odmienne zdania na temat masturbacji: dla jednych jest to czynność dopuszczalna (luteranizm), innye natomiast traktują je jak grzech (ewangelikalizm).
- W judaizmie (zazwyczaj ortodoksyjnym i konserwatywnym) masturbacja męska jest czynem karygodnym, który marnuje materiał genetyczny. Nie ma znaczenia, czy dotyczy to mężczyzny wolnego, czy pozostającego w związku małżeńskim. Z kolei samozaspokojenie kobiet, chociaż nie poświęca mu się zbyt dużo uwagi, jest uznawane za nieprzyzwoite i grzeszne. Podobnie jak w katolicyzmie, judaizm kładzie duży nacisk na rozrodczy cel małżeństw.
- Dla wyznawców islamu, masturbacja jest grzechem, odrażającym dla Allaha.
W dalszej części tekstu będziemy opierać się o poglądy na masturbację wykraczające poza religijne dogmaty. Uważamy jednocześnie, że każdy wyznawca danej religii może mieć swoje zdanie i wybrać taką drogę, która jak najlepiej odpowiada jego sumieniu.
Szkodliwe mity na temat masturbacji
Wokół masturbacji krąży wiele przekłamań, często wynikających z przekonań światopoglądowych i/lub niewiedzy. Poznaj niektóre mity dotyczące masturbacji.
Od masturbacji można się uzależnić
Uzależnienie od masturbacji nie istnieje jako jednostka chorobowa. Dopóki autoerotyzm sprawia przyjemność i nie powoduje podporządkowania całego swojego życia wyłącznie jemu, nie można mówić o uzależnieniu. Onanizm staje się problemem najczęściej, kiedy osoba, za jego pomocą, odreagowuje inne trudności – masturbacja jest tu zatem, w pierwszej kolejności, sposobem na odstresowanie, a nie źródłem trosk. Nieskonfrontowanie się z problemem i używanie onanizmu do rozładowania napięcia, może ostatecznie prowadzić do kompulsywnych zachowań seksualnych. Problem z nałogowym autoerotycznym zaspokojeniem objawia się m.in.:
- całkowitą rezygnacją ze zbliżeń z partnerem na rzecz masturbacji;
- niemożnością powstrzymania się od masturbacji, nawet w sytuacjach do tego nieodpowiednich;
- nieprzerwane myśli o masturbacji;
- niechęci do podejmowania innych czynności, poza masturbacją.
Masturbacja znieczula na doznania płynące z seksu
Po długiej sesji masturbacji, szczególnie przy wykorzystaniu mocnego tarcia albo silnych wibracji gadżetu erotycznego, możliwe jest lekkie uniewrażliwienie na inny, lżejszy dotyk. Wystarczy jednak odczekać, aby wszystko wróciło do normy.
Jeśli natomiast chodzi o odczuwanie przyjemności wyłącznie z masturbacji, a nie seksu, najczęstszą przyczyną jest tutaj brak komunikacji między partnerami. Znajomość własnego ciała i tego co, sprawia mu rozkosz nie koresponduje z umiejętnościami i działaniami drugiej osoby. Jest na to jednak rada: poprawa komunikacji w związku i omówienie, co warto zmienić we współżyciu.
Orgazmy mogą się “zużyć”
Chyba jeden z najdziwniejszych mitów dotyczących onanizmu, jednak czasami jeszcze się o nim słyszy. Niespokojnych o ilość swoich orgazmów zapewniamy, że nie jest to coś, co się kończy lub zużywa.
Wziąwszy pod uwagę wszystkie wymienione i wiele więcej przekonań dotyczących autoerotyzmu trudno jest się dziwić, że nadal pozostaje on tematem tabu.
Masturbacja a zdrowie – czy soloseksualność ma na nie wpływ?
Zdrowie seksualne ma niebagatelny wpływ na stan psychiczny i fizyczny. Warto zatem pamiętać, że regularne masturbowanie się, będące czynnością seksualną, także może przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia. Badania wskazują, że wpływ, jaki autoerotyzm ma na zdrowie psychiczne i fizyczne to między innymi:
- obniżenie lęku i stresu;
- uczucie większego odprężenia;
- pomoc w rozładowaniu napięcia seksualnego;
- pomoc w leczeniu dysfunkcji seksualnych, w szczególności u kobiet, takich jak anorgazmia, ból podczas stosunku itp.;
- zapobieganie przedwczesnemu wytryskowi u mężczyzn;
- złagodzenie bólu, np. podczas miesiączki.
Masturbacja a związek – jak autoerotyzm wpływa na relacje?
Masturbacja w związku nadal budzi sporo emocji. Ma to prawdopodobnie związek z nie najlepszą opinią, jaką autoerotyzm nadal cieszy się w niektórych kręgach. Zamiast przyczepiać jej jednak łatkę grzesznej, czy niemoralnej, funkcjonuje jako czynność zastępcza dla klasycznego stosunku seksualnego. Z drugiej strony niektóre badania wskazują, że z każdym rokiem coraz więcej osób przyznaje się do masturbacji, a i częściej też rozmawia o niej z partnerami.
Negatywne podejście do masturbacji i wpływ na związek
Takie podejście ma wpływ na postrzeganie autoerotyzmu w stałych związkach. Zdarza się, że przez niektórych z masturbacji powinno się zrezygnować po nawiązaniu poważnej relacji z drugą osobą. Kontrolowanie tego aspektu życia seksualnego u swojej drugiej połówki rzadko kiedy wiąże się z rzeczywistym zaprzestaniem stymulowania swoich narządów płciowych. Najczęściej osoba, która się masturbuje, ukrywa to przed partnerem lub partnerką, co może wywoływać poczucie winy i napięcie.
Sposobem na rozwiązanie podobnej sytuacji jest szczera rozmowa. Warto dowiedzieć się, z jakich powodów druga osoba nie uznaje masturbacji w związku i dlaczego ta wciąż pozostaje tematem tabu. W przypadku braku dalszego porozumienia, warto odwiedzić psychologa lub seksuologa.
Pozytywne lub neutralne podejście do masturbacji w związku
Przyjęcie, że masturbacja jest zdrowym i całkowicie normalnym ludzkim zachowaniem, może oszczędzić parze wielu nieporozumień i konfliktów. Ponadto taka forma aktywności pomaga wielu osobom nie tylko na osiągnięciu satysfakcji seksualnej, ale przede wszystkim pozwala poznać swoje ciało i co sprawia mu przyjemność. Odkrycie sekretów własnej seksualności może się okazać przydatne podczas zbliżeń z partnerem lub partnerką.
Dopóki akt masturbacji nie stanowi ciągłego zastępstwa dla wspólnego spędzania czasu i nie nosi znamion zachowań kompulsywnych, relacja nie powinna na niej ucierpieć. Najważniejsze to przedyskutować temat i przekonać się, jakie zdanie ma druga osoba.
Techniki masturbacji
Sposobów masturbacji jest właściwie tyle, ile osób, którzy poddają się tej formie aktywności seksualnej. Warto także pamiętać, że czasami celem stymulacji niekoniecznie jest osiągnięcie orgazmu, a przyjemne pobudzenie, zatem i techniki będą różne.
Masturbacja kobiet
Masturbacja u kobiet i wszystkich osób z pochwą polega najczęściej na stymulowaniu obszaru łechtaczki. Zdarza się także, że stosowane jest mieszane pobudzanie, polegające na pieszczeniu także pochwy, sutków lub odbytu. Kobieca masturbacja może przebiegać z wykorzystaniem:
- palców lub całych dłoni;
- przedmiotów codziennego użytku – popularne są np. strumień wody z główki od prysznica, elektryczne szczoteczki do zębów;
- gadżetów erotycznych – dildo, wibratory, pulsatory.
Paniom, które stosują akcesoria do samozaspokojenia, poleca się różnorodne żele i lubrykanty, pozwalające na osiągnięcie większej przyjemności i zmniejszenie tarcia. W szczególności skorzystają na tym starsze kobiety, które często cierpią z powodu suchości pochwy.
Masturbacja mężczyzn
U mężczyzn masturbacja stanowi ważną część życia intymnego. Nie jest ona zwykle tak złożona jak u kobiet i w większości przypadków polega na symulowaniu kopulacji. Panowie masturbują się za pomocą dłoni, sztucznych pochew (tzw. masturbatorów) lub gumowych lalek.
Jak urozmaicać soloseksualność?
Pobudzanie narządów płciowych w celu osiągnięcia podniecenia i orgazmu tą samą techniką może z czasem się nieco znudzić. Warto wówczas poszukać inspiracji, które pomogą urozmaicić masturbację. Niezależnie od płci, pomóc mogą takie propozycje, jak:
- zmiana otoczenia – np. przeniesienie akcji do innego pokoju;
- użycie innej ręki, niż zazwyczaj;
- przyjęcie nowej pozycji – może to być np. masturbacja na stojąco, na brzuchu albo na kolanach;
- spróbowanie nowego gadżetu erotycznego – jeżeli do tej pory nie zdarzyło ci się wypróbować pulsatora albo koralików analnych, warto to zmienić;
- zaproszenie do wspólnej masturbacji partnera lub partnerkę.
Urozmaicenia dla kobiet
- Spróbuj osiągnąć kobiecą ejakulację – aby osiągnąć kobiecy wytrysk potrzeba pewnych przygotowań i cierpliwości, jednak zdecydowanie warto próbować! Aby osiągnąć zamierzony efekt, potrzebny będzie przynajmniej jeden orgazm, osiągnięty dowolną techniką. Następnie należy skupić się na pobudzaniu punktu G, znajdującego się na przedniej ściance pochwy. Można użyć to tego zarówno palców, jak i specjalnie wyprofilowanych dildo oraz wibratorów.
- Wypróbuj stymulację cewki – użycie specjalnej sondy do pobudzania cewki moczowej od środka może nieść za sobą naprawdę niezapomniane wrażenia. Nie zapominaj o zaopatrzeniu się w sporą ilość lubrykantu oraz gadżet wysokiej jakości, przyjazny dla ciała, wykonany np. z silikonu medycznego.
- Stymuluj łechtaczkę przez wargi sromowe – zamiast dotykać obszaru klitoris bezpośrednio, masuj go i dotykaj poprzez wargi sromowe.
Urozmaicenia dla mężczyzn
- Spróbuj techniki pobudzania penisa obiema rękami.
- Stymuluj wędzidełko prącia – jest ono bardzo wrażliwe na pieszczoty.
- Pieść jedną ręką penisa, a drugą jądra.
- Wypróbuj stymulację przy pomocy sondy cewnikowej – pomysł nie spodoba się każdemu, jednak zdarzają się panowie, dla których taka masturbacja bywa wyjątkowo przyjemna. Pamiętaj, aby używać wyłącznie akcesoriów z bezpiecznych dla ciała materiałów (silikon medyczny) oraz lubrykantu.
- Spróbuj stymulacji analnej – mężczyźni, którzy próbowali masturbacji jedynie obszaru członka, a pomijali prostatę, wiele tracą! Gruczoł krokowy jest wyjątkowo wrażliwym miejscem, podatnym na pieszczoty. Do jej stymulacji możesz wykorzystać korki i koraliki analne, wibratory oraz dildo służące do penetracji odbytu. Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu!
Masturbacja – podsumowanie
Autoerotyzm kobiet i mężczyzn pozwala na zaspokojenie wielu potrzeb seksualnych, zarówno w stałym związku, jak i poza nim. Masturbacja pomaga jednak nie tylko w osiągnięciu orgazmu; badania wskazują, że korzystnie wpływa na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Ponadto dzięki temu, że istnieje tyle technik zaspokajania i osiągania satysfakcji, każdy może znaleźć coś w sam raz dla siebie.
Nie da się przy tym ukryć, że dla wielu osób masturbacja nadal nosi znamię czynności grzesznej lub po prostu nieprzyzwoitej. Na szczęście wraz z szerzeniem się świadomości o pozytywnych skutkach masturbacji, coraz częściej zaczyna mówić się o niej także jako czymś normalnym i naturalnym.
Zobacz także:
- Codzienna masturbacja – wszystko, co musisz wiedzieć
- Masturbacja w związku – co warto wiedzieć?
- Pozycje do masturbacji – techniki masturbacji dla kobiet i mężczyzn
- NOFAP – koniec z uzależnieniem od pornografii internetowej i masturbacji. Sposób na problem z dziedziny życia seksualnego wśród mężczyzn
- Death grip to pojęcie z języka slangowego, które wskazuje na niemożność osiągnięcia orgazmu. Z czego wynika ten syndrom?