Wiele osób zastanawia się, jak codzienna masturbacja wpływa na organizm. Czy samodzielne zaspokajanie potrzeb seksualnych może prowadzić do uzależnienia? Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o masturbacji!
Codzienna masturbacja może służyć rozładowaniu napięcia seksualnego, ale może także być oznaką uzależnienia. Onanizm jest naturalną czynnością, która służy osiągnięciu orgazmu poprzez stymulację własnych narządów płciowych. Czasami zastępuje stosunek seksualny, a czasami go uzupełnia. Masturbować mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, świadomi swoich potrzeb seksualnych. Samodzielne zaspokajanie się ma wiele zalet, jednak czasami masturbacja staje się problemem. Szczególnie wówczas, gdy zaczyna odczuwać się przymus stymulacji, a częstotliwość budzi niepokój. Wówczas czynności te mogą przybrać charakter kompulsywny i w skrajnych przypadkach może pojawić się uzależnienie od masturbacji. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy codzienna masturbacja nie jest szkodliwa, zapraszamy do lektury.
Masturbacja – na czym to polega?
Czym tak właściwie jest masturbacja? Jest to samodzielne stymulowanie własnych narządów płciowych, które ma na celu osiągnięcie orgazmu bez udziału drugiej osoby. Tym właśnie różni się od seksu. Co ciekawe, masturbacja w związku także nie jest niczym dziwnym. Wiele osób z wyższym libido niż partner lub partnerka zaspokaja się także w samotności. Niektórzy lubią także onanizować się z drugą osobą, wówczas mówimy o masturbacji wspólnej. Do samodzielnej stymulacji dochodzi w wyniku pojawienia się bodźca seksualnego, u mężczyzn pojawia się erekcja, a u kobiet nabrzmienie narządów płciowych. W przeszłości masturbacja stanowiła pewien temat tabu, natomiast dzisiaj seksuologowie zgodnie mówią, że jest to naturalny pod kątem fizjologicznym i psychologicznym akt. Onanizm praktykowany jest zwłaszcza w okresie dojrzewania, a także w czasie przymusowej abstynencji seksualnej lub w wyniku chęci uzupełnienia pożycia z partnerem. U niektórych osób pojawia się nawet codzienna masturbacja, co samo w sobie nie jest jeszcze niczym złym.
Masturbacja – jakie są korzyści?
Masturbacja prowadzi do orgazmu. U mężczyzn jest to wytrysk nasienia z penisa. Poza rozładowaniem napięcia seksualnego onanizm przynosi także wiele innych korzyści. Dla wielu osób, zwłaszcza w okresie dojrzewania, samodzielne zaspokajanie swoich potrzeb stanowi wręcz fizjologiczną czynność. Pozwala eksplorować swoją seksualność i poznawać swoje ciało, zanim dojdzie do aktywności seksualnej z partnerem. Masturbacja umożliwia także osiąganie seksualnej satysfakcji również w późniejszych okresach życia, kiedy na przykład brakuje partnera do seksu. W trakcie tej czynności można skupić się tylko na własnej przyjemności, sprawdzić, co pomaga osiągnąć satysfakcję. Tę wiedzę można później wykorzystać podczas seksu we dwoje. W pewnych okresach życia codzienna masturbacja pomaga nie tylko rozładować napięcie seksualne, ale także poradzić sobie z lękiem i stresem. Poza tym dla wielu osób codzienna masturbacja jest po prostu przyjemna. Istnieją różne pozycje do masturbacji, dzięki czemu ta czynność może być urozmaicona i przynosić wiele satysfakcji.
Codzienna masturbacja – kiedy stanowi problem?
Czasami zbyt częsta masturbacja zaczyna stanowić problem. Dzieje się tak wówczas, kiedy onanizm staje się kompulsywny. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także zaburzenia lękowe i stany depresyjne spowodowane nadmierną masturbacją. O utracie kontroli można mówić, gdy do aktu samozaspokojenia dochodzi kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. W efekcie codziennej masturbacji pojawia się poczucie winy i obniżenie samooceny, co jeszcze pogłębia uzależnienie. Mogą pojawić się także problemy z osiągnięciem satysfakcji seksualnej z drugą osobą, podczas seksu. To rodzi frustrację i dalszy rozwój problemu. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że codzienna masturbacja może być niekorzystna?
- codzienna masturbacja staje się najważniejszą czynnością w trakcie dnia,
- myśli krążą tylko wokół chęci onanizowania się,
- dochodzi do zaniedbania obowiązków służbowych i domowych,
- kontakty z płcią przeciwną opierają się o erotyczne fantazje,
- pojawia się przymus onanizowania się, czasami w miejscach publicznych, takich jak szkoła, praca itp.,
- masturbacja jest atrakcyjniejszą opcją niż tradycyjny stosunek seksualny z partnerem lub partnerką,
- następuje wycofanie z życia rodzinnego i towarzyskiego, pojawia się wstyd, poczucie winy,
- pojawiają się objawy somatyczne, takie jak zmęczenie, rozkojarzenie, stany lękowe, depresyjne,
- tradycyjny stosunek seksualny nie przynosi satysfakcji i nie pozwala osiągnąć orgazmu.
Codzienna masturbacja w pewnych okresach życia jest zupełnie normalna. Czasami jednak masturbacja szkodzi zdrowiu i relacjom z partnerem lub partnerką. Jak we wszystkim, także w onanizowaniu się warto zachować umiar.
Zobacz także:
- Masturbacja w związku – co warto wiedzieć?
- NOFAP – koniec z uzależnieniem od pornografii internetowej i masturbacji. Sposób na problem z dziedziny życia seksualnego wśród mężczyzn
- Masturbacja – zadbaj o swoje potrzeby! Poznaj wpływ na zdrowie i związek, a także różnorodne techniki masturbacji
- Death grip to pojęcie z języka slangowego, które wskazuje na niemożność osiągnięcia orgazmu. Z czego wynika ten syndrom?
- Pozycje do masturbacji – techniki masturbacji dla kobiet i mężczyzn