Panseksualność to termin, wokół którego ciągle krąży mnóstwo mitów. Dla wielu osób wciąż jest to orientacja niezrozumiała. Bywa także mylnie utożsamiana z biseksualizmem. Sprawdź, jaka jest definicja panseksualizmu i co warto o nim wiedzieć.
Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzka seksualność jest bardzo płynna. Jeszcze do niedawna osoby nieheteronormatywne utożsamiano niemal wyłącznie z homoseksualistami i biseksualistami. Tymczasem tęcza ma o wiele więcej kolorów. Panseksualizm budzi wiele kontrowersji, które wynikają przede wszystkim z jego niezrozumienia. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o tej orientacji psychoseksualnej.
Panseksualizm – kim jest panseksualista?
W wielu definicjach panseksualizmu widnieje informacja, że jest to pociąg do wszystkich ludzi niezależnie od płci. Z tego powodu panseksualistów często myli się z osobami biseksualnymi. Tymczasem już na samym początku warto zaznaczyć, że koncepcja panseksualizmu zrywa binarnym podziałem płci.
Panseksualizm, nazywany także omniseksualizmem został opisany już przez ojca psychoanalizy, Zygmunta Freuda, chociaż wówczas termin ten używany był w zupełnie innym znaczeniu. Obecnie uznaje się, że jest to orientacja, która zakłada pociąg seksualny, intelektualny i emocjonalny do wszystkich ludzi niezależnie od ich tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, czy budowy ciała.
Panseksualność – czemu budzi tyle kontrowersji?
Łaciński przedrostek pan można tłumaczyć jako „wszystko”. Wokół definicji panseksualnlości narosło więc wiele mitów. Często zakłada się bowiem, że panseksualiści mogą odczuwać popęd seksualny także do zwierząt, dzieci, przedmiotów nieożywionych, czy martwych ciał. Nic bardziej mylnego! Panseksualizm, definiowany w kontekście ruchu LGBT+ dotyczy tylko i wyłącznie dorosłych istot ludzkich.
Niestety, przykładów łączenia różnego rodzaju parafilii z organizacją osób LGBT + nie brakuje w dyskursie medialnym. Warto więc podkreślać, że omniseksualizm zawsze dotyczy wyłącznie relacji z osobami dorosłymi niezależnie od ich płci.
Historia orientacji panseksualnej
Panseksualizm często utożsamiany jest z pracami Freuda. Twórca psychoanalizy miał spopularyzować ten termin na przełomie XIX i XX wieku. Poglądy austriackiego psychiatry w dużym uproszczeniu nawiązywały do tego, że głównym motorem ludzkich działań jest popęd seksualny. Łączenie tego z dzisiejszą definicją panseksualizmu nie jest szczególnie trafnym rozwiązaniem.
Pierwszy raz określenie panseksualizm w dzisiejszym znaczeniu zostało użyte w 1914 roku na łamach Journal of Abnormal Psychology. Jednak dopiero na przełomie XX i XXI wieku coraz powszechniej zaczęło się mówić i pisać o tym zjawisku.
Panseksualność a orientacja seksualna
Osoba panseksualna może odczuwać pociąg do ludzi:
- tej samej płci,
- przeciwnej płci,
- niebinarnych,
- aseksualnych,
- transpłciowych,
- cispłciowych.
Można więc łatwo wysnuć wniosek, że panseksualizm nie oznacza pociągu do żadnej konkretnej płci kulturowej, biologicznej, orientacji, czy tożsamości seksualnej. Panseksualistami mogą być zarówno osoby niebinarne, jak i cispłciowe, czy transpłciowe.
Czym różni się panseksualizm od biseksualizmu?
Panseksualizm i biseksualność często bywają mylone. Rzeczywiście, między tymi dwiema orientacjami można znaleźć kilka punktów stycznych. Zarówno bi, jak i omniseksualizm dopuszcza zakochiwanie się i uprawienie seksu z mężczyznami i kobietami. A więc czym się różnią te dwie orientacje?
Żeby móc najlepiej zrozumieć te różnice, trzeba odnieść się do kwestii binarnego podziału na dwie płcie biologiczne. Koncepcja panseksualizmu zdecydowanie wychodzi poza ten schemat. Dla osoby omniseksualnej nie ma znaczenia, ani to czy jej partner jest cispłciowy, ani czy przeszedł korektę płci, ani nawet to czy w ogóle identyfikuje się z jakąkolwiek płcią. Pojęcie panseksualności jest więc zdecydowanie szersze niż biseksualności.
Panseksualizm w LGBT + – jak wygląda flaga panseksualistów?
Wszyscy kojarzą ruch LGBT+ z tęczową flagą. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne orientacje psychoseksualne mają swoje własne flagi, które łączą się z odmienną symboliką. Flaga osób omniseksualnych funkcjonuje oficjalnie od 2010 roku i składa się z trzech kolorów:
- różowego (łososiowego),
- niebieskiego,
- żółtego.
Licząc od góry pierwszy pasek symbolizuje kobiety, drugi mężczyzn a trzeci osoby, których własna seksualność i płeć wymykają się głównym schematom.
Inne symbole osób pan
Do wizualnego ukazania orientacji panseksualnej często używa się także litery „P”, która na dole dorysowany ma przerobiony na strzałkę krzyż. Jest to połączenie tradycyjnych symboli męskich i żeńskich. Tego rodzaju symbol był używany jeszcze zanim oficjalnie zatwierdzono kolory na fladze.
Nie tylko Miley Cyrus – osoby panseksualne w show-biznesie
Osoby publiczne coraz częściej wypowiadają się na temat swojej orientacji seksualnej. To olbrzymia inspiracja dla ludzi, którzy boją się wyznać otoczeniu prawdy o sobie. Niestety, na polskim podwórku nie ma zbyt wielu celebrytów, którzy otwarcie przyznawaliby się do panseksualności. Pociąg do ludzi niezależnie od ich płci i orientacji seksualnej deklaruje jednak wiele zachodnich gwiazd.
Swego czasu w mediach było bardzo głośno o wyznaniu gwiazdy słynnego serialu „Hannah Montana”. Miley nie jest jednak osamotniona. Inni panseksualni celebryci to między innymi:
- Bella Thorn – aktorka i niegdysiejsza gwiazda Disney Channel
- Kesha – piosenkarka
- Lady Gaga – gwiazda muzyki pop
- Sarah Paulson – gwiazda American Horror Story
- Tess Holiday – aktywistka ruchu fat acceptance
- Angel Haze – raperka
Ile jest w społeczeństwie osób panseksualnych?
Badania powszechności występowania poszczególnych orientacji seksualnych są bardzo rzadkie a ich wyników nie można uznać za miarodajne. Trudno więc odpowiedzieć na pytanie ile osób utożsamia się z panseksualizmem. Zauważalna jest jednak coraz większa popularność tego konceptu wśród przedstawicieli późnych milenialsów oraz generacji Z. Szczególnie pośród młodych kobiet.
Seksuolog Michael Aaron łączy coraz większą popularności pojęcia panseksualności z otwartością na świat i potrzebą samostanowienia o swojej tożsamości.
Panseksualność – podsumowanie
O panseksualistach często mówi się, że nie widzą płci. Ich zainteresowanie drugim człowiekiem – nie tylko seksualne, ale również emocjonalne i intelektualne – jest całkowicie niezależne od czynników płciowych i tożsamościowych. Oznacza to, że w budowaniu relacji romantycznych, czy seksualnych nie odgrywa dla nich roli ani kwestia tożsamości płciowej, ani orientacji psychoseksualnej drugiej osoby.
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że panseksualizm zakłada, że każdy zasługuje na miłość. To nieco banalne założenie, które jednak oddaje bardzo dobrze ducha omniseksualności. Osoby, które się z nią utożsamiają są bardzo otwarte na innych ludzi. W budowaniu relacji nie ograniczają się do prostych podziałów i odczuwają pociąg do ludzi bez względu na ich płeć biologiczną, czy tożsamość seksualną.
Zobacz także:
- Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!
- Poliseksualizm – co to za orientacja i jakie osoby się z nią utożsamiają?
- Pangender – płeć, która nie posiada granic. Przekonaj się, kim jest osoba pangender
- Biseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji. Przeczytaj i dowiedz się do których płci osoby biseksualne odczuwają pociąg.
- Cisgender – kim jest osoba cispłciowa i skąd wziął się ten termin? Dowiedz się wszystkiego o cispłciowości