krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie mają formy typowej miesiączki, mogą jednak się pojawiać. Jaka jest ich forma? W jakich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza? Sprawdź!

Krwawienia i plamienia, szczególnie w momencie, kiedy pojawiają się poza typowym cyklem miesiączkowym, mogą budzić lęk i niepokój. Kobiety, które zaczynają stosować antykoncepcję hormonalną, czasami nie wiedzą, w jakich przypadkach krwawienie jest czymś normalnym, a kiedy powinno ono budzić niepokój. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkich ważnych informacji na ten temat.

Jak stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na krwawienie?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest natura krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, trzeba najpierw dokładnie wyjaśnić schemat ich funkcjonowania.

Dwuskładnikowe pigułki są przyjmowane na dwóch zasadach:

  • 24 + 4 – przez 24 dni przyjmuje się czynne tabletki, a przez 4 dni przyjmuje się niehormonalne tabletki placebo;
  • 21 + 7 – przez 21 dni przyjmuje się czynne tabletki, po czym następuje siedmiodniowa przerwa.

W dniach przerwy od przyjmowania środków aktywnych hormonalnie pojawiają się krwawienia. Zazwyczaj są one krótsze i bardziej skąpe niż w przypadku typowych menstruacji, ponieważ ta podczas brania antykoncepcji hormonalnej nie występuje (owulacja jest zablokowana). Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku tabletek jednoskładnikowych. Te przyjmuje się w cyklach 28-dniowych, a co za tym idzie krwawienie może być mniej regularne.

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – czy powinny budzić niepokój?

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą budzić niepokój, szczególnie jeżeli występują śródcyklowo. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach krwawienie międzymiesiączkowe to objaw całkowicie normalny. Szczególnie często może pojawiać się u kobiet, które dopiero zaczynają przyjmować doustną antykoncepcję hormonalną. Zazwyczaj plamienia mijają w momencie, kiedy organizm zaczyna przyzwyczajać się do przyjmowanych dawek hormonów. Jeżeli jednak plamienia lub krwawienia nie miną po trzech miesiącach od zażycia pierwszej pigułki, warto zgłosić się z tym do lekarza ginekologa.

Sprawdź!
Kapturek antykoncepcyjny – rodzaje, zastosowanie i skuteczność dopochwowych środków antykoncepcyjnych

W przypadku tabletek jednoskładnikowych plamienie będzie nieregularne

W niektórych przypadkach może w ogóle się nie pojawiać. Jeżeli jednak zdarza się bardzo często lub jego mocno nasilone, trzeba skonsultować je z lekarzem. Możliwe, że konieczna będzie zmiana środków antykoncepcyjnych na inne.

Krwawienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych – co jeszcze warto wiedzieć?

Wszystkie pacjentki, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, powinny pamiętać, że zazwyczaj plamienie pojawia się także w momencie zaprzestania terapii. Jest to tak zwane krwawienie z odstawienia, które wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z menstruacją. Jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno budzić niepokoju.

Tabletki – metoda antykoncepcji, która wymaga regularnego stosowania

Warto o tym pamiętać, ponieważ nieregularność i częste pomijanie dawki obniżają skuteczność antykoncepcji. Dodatkowo mogą także powodować plamienia śródcyklowe. Według badań zdarzają się one najczęściej tym kobietom, które podchodzą zbyt lekko do zasad przyjmowania przepisanych środków. Co jeszcze podnosi ryzyko plamienia i krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Tryb życia. A dokładnie takie jego elementy jak:

  • wahania masy ciała;
  • palenie papierosów;
  • przewlekły stres;
  • zaburzenia snu;
  • niezdrowa dieta.

Ryzyko plamień wzmaga także stosowanie dodatkowych leków, a nawet niektórych ziół. Z tego powodu warto dokładnie przestudiować ulotkę, a wszystkie potencjalne wątpliwości omówić z lekarzem.

Krwawienie podczas stosowania pigułek – kiedy powinno niepokoić?

Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego skutki stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą u każdej z nich przebiegać inaczej i mieć różne natężenie. Zaleca się dokładną obserwację swojego organizmu w celu szybkiego zauważania potencjalnych niepokojących zmian. A kiedy krwawienie powinno być jedną z nich? Twój niepokój powinno wzbudzić krwawienie, które:

  • jest bardzo obfite;
  • pojawia się często;
  • nie ustaje po trzech miesiącach od przyjęcia pierwszej tabletki;
  • występuje w towarzystwie wymiotów lub biegunek;
  • pojawia się w towarzystwie bólów brzucha, szczególnie w okolicach jajników.
Sprawdź!
Podwiązanie jajowodów – antykoncepcja chirurgiczna. Przekonaj się, na czym polega zabieg, jakie ma wady i zalety, oraz jaka jest jego kwestia prawna w Polsce

Krwawienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy zgłosić się do ginekologa?

Antykoncepcję hormonalną zawsze należy stosować pod ścisłą kontrolą prowadzącego lekarza ginekologa. W ten sposób szybko można korygować wszystkie działania niepożądane, w tym także krwawienia, które mogą budzić niepokój. Powinnaś zostać uprzedzona, że w pierwszym okresie po rozpoczęciu terapii może pojawiać się plamienie. Jeżeli trwa ono zbyt długo albo towarzyszą mu objawy, które wymieniliśmy wyżej, konsultacja z lekarzem jest bardzo potrzebna. Warto pamiętać, że krwawienie śródcyklowe nie musi być wcale związane z przyjmowaną antykoncepcją. Bywa ono także symptomem problemów zdrowotnych – torbieli macicy, nadżerek, czy różnego rodzaju infekcji intymnych.

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – podsumowanie

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć różne źródła. Nie należy utożsamiać ich z typową miesiączką, która w tym czasie nie występuje ze względu na brak owulacji. W niektórych przypadkach jest całkowicie naturalne i nie powinno budzić twojego niepokoju. Zbyt częste i obfite plamienia, szczególnie takie, którym towarzyszą inne niepożądane objawy, powinny być konsultowane z ginekologiem. Być może konieczna będzie zmiana tabletek lub rozważenie innej metody zapobiegania ciąży.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
brak seksu

Wstrzemięźliwość seksualna i abstynencja – jak brak seksu w małżeństwie wpływa na relacje? Seks w związku a seksuolog

Next Article
jak podniecić kobietę słowami

Jak podniecić kobietę słowami i dotykiem? Gra wstępna – porady