współżycie po łyżeczkowaniu macicy

Współżycie po łyżeczkowaniu macicy – czy zabieg łyżeczkowania jamy macicy jest niebezpieczny?

Współżycie po łyżeczkowaniu macicy to temat budzący wiele kontrowersji. Kobiety, które miały ten zabieg ginekologiczny, zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie współżyć. Często również partnerzy mają liczne obawy. Dowiedz się więcej!

 

Współżycie po łyżeczkowaniu macicy jest możliwe. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich kobiet, które poddały się zabiegowi. Zawsze warto jednak zapytać się o opinię lekarza prowadzącego, ponieważ każdy przypadek jest inny. W większości z nich jednak po upływie danego czasu nie ma przeciwwskazań do odbywania stosunku. Zastanawiasz się nad tym, czym jest łyżeczkowanie oraz po jakim czasie można uprawiać seks? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Współżycie po łyżeczkowaniu macicy – co to jest łyżeczkowanie?

Na jakich warunkach współżycie po łyżeczkowaniu jest możliwe? Odpowiedź na to pytanie najdzie się w dalszej części artykułu. Najpierw konieczne jest dokładne wyjaśnienie kluczowej kwestii. Czym jest łyżeczkowanie? Jest to zabieg ginekologiczny, który polega na oczyszczeniu macicy. Stosowany jest w różnych przypadkach, może mieć cel terapeutyczny lub diagnostyczny. Często łyżeczkowanie wykonywane jest po porodzie, aby usunąć łożysko, które pozostało w macicy. Łyżeczkowanie w celach diagnostycznych stosowane jest na przykład przy częstym krwawieniu po menopauzie.

W jaki sposób lekarz przeprowadza łyżeczkowanie?

Łyżeczkowanie to zabieg, który często wzbudza niepokój wśród kobiet. Wiele kobiet nie czuje się swobodnie u ginekologa. Konieczność obnażenia się przed lekarzem bywa dla nich stresująca. Sam zabieg również może budzić strach. Nie należy jednak się obawiać. Łyżeczkowanie wykonywane jest ze znieczuleniem, a sam zabieg trwa przeważnie 15 minut. W tym czasie lekarz sprawdza położenie macicy palcami, a następnie rozszerza kanał szyki macicy specjalnymi narzędziami. Wykonuje abrazję macicy, czyli jej częściowe lub czasem całkowite usunięcie. Pobrane tkanki przekazane są do badań lub do utylizacji.

Sprawdź!
Seks analny, czyli grecka miłość. Poznaj wskazówki dla początkujących i dowiedz się, jakie są najlepsze pozycje, w których stosunek analny będzie niezapomniany!

W jakiej sytuacji wykonuje się zabieg łyżeczkowania?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania łyżeczkowania jest krwawienie z pochwy pacjentki po menopauzie. Takie kobiety zastanawiają się, czy współżycie po łyżeczkowaniu jest możliwe. Łyżeczkowanie może zostać również zlecone przez lekarza w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie polipów umiejscowionych na narządach rodnych. Powodem, który sprawia, że wiele kobiet obawia się łyżeczkowania, jest to, że w celach diagnostycznych może być one zlecone w przypadku raka endometrium. Zabieg zlecany jest również po poronieniu, jeżeli jajo płodowe wciąż znajduje się w macicy.

Oczyszczanie macicy po łyżeczkowaniu

Współżycie po łyżeczkowaniu macicy możliwe jest dopiero po oczyszczeniu macicy oraz jej późniejszym zregenerowaniu się. Przeważnie oczyszczanie szyki macicy trwa do tygodnia. Nie zawsze jednak tak jest. W niektórych przypadkach ten proces może trwać znacznie dłużej. Plamienie po łyżeczkowaniu w przypadku niektórych pacjentek może pojawiać się nawet dwa tygodnie po poprawnie przeprowadzonym zabiegu. Dlatego jeżeli w twoim przypadku tak się dzieje, to zachowaj spokój. Oczyszczanie się macicy jest zupełnie normalne po łyżeczkowaniu.

Regeneracja macicy po zabiegu

Zanim współżycie po łyżeczkowaniu macicy będzie możliwe, musi nastąpić całkowita regeneracja. Za początek regeneracji można uznać czas, w którym zakończyło się oczyszczanie, czyli plamienie ustało. W okolicach 7 dnia po zabiegu często wydostaje się skrzep krwi. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele pacjentek reaguje strachem. Nie ma jednak ku temu powodu. W czasie regeneracji nie powinno stosować się tamponów. Zaleca się profilaktycznie podpaski. Niestety mogą pojawić się również bóle w dolnej części brzucha. W przypadku niepokojących symptomów należy udać się do ginekologa.

Usunięcie macicy a współżycie

Pełne usunięcie macicy to histerktomia. Jest to drugi najczęściej wykonywany zabieg ginekologiczny. Pierwsze miejsce zajmuje cesarskie cięcie. Jest to zabieg, który prowadzi do nieodwracalnego usunięcia macicy. Stosowany jest w przypadku poważnych schorzeń, do których między innymi należy rak trzonu macicy, lub inne nowotwory występujące w tym obrębie, takie jak rak szyjki macicy. Histerektomia stosowana jest również przy mięśniakach macicy, które często występują w dużej liczebności oraz znaczących rozmiarach.

Sprawdź!
Ciekawostki o seksie – odkrywamy fakty na temat seksu

Jakie są rodzaje histerektomii?

Histerektomia jest to operacja usunięcia macicy. Nie zawsze organ jest jednak usuwany w całości. Wyróżnia się kilka różnych rodzajów tego zabiegu. To jaki rodzaj zostanie zastosowany od tego, jakie schorzenie dotyka pacjentkę. Oto możliwe opcje:

  • częściowa – usuwa się trzon macicy;
  • całkowita – usuwa się szyjkę macicy, trzon macicy oraz macicę;
  • radykalna – usuwa się szyjkę macicy, trzon macicy, macicę, górną część pochwy, węzły chłonne.

Istnieje również możliwość, że podczas zabiegu usuwane są jajniki oraz jajowody. Wszystko zależy jednak od tego, które organy muszą zostać usunięte.

Histerktomia a współżycie – ile czasu musi upłynąć?

Usunięcie macicy a współżycie. Po takim zabiegu można uprawiać seks. Konieczne jest jednak odczekanie odpowiedniej ilości czasu. Przeważnie ten okres wynosi od jednego do dwóch miesięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że kobieta może różnie reagować na zabieg. Jeżeli będzie pojawiało się regularne krwawienie, bóle oraz inne negatywne skutki zabiegu, to należy się wstrzymać. Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia może podrażnić rany, które będą obficie krwawić oraz sprawiać duży dyskomfort. Jeżeli chcesz mieć pewność co do swojego przypadku, skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Ewentualne powikłania po łyżeczkowaniu

Współżycie po łyżeczkowaniu macicy może być uniemożliwione przez ewentualne powikłania. Pojawiają się one rzadko, niestety mogą mieć miejsce. Przeważnie macica jest w stanie wygoić się sama, bez dodatkowych ingerencji medycznych. Niestety powikłania mogą wystąpić po praktycznie każdym zabiegi. Najczęstsze jest obfite krwawienie. Jeżeli ilość krwi jest znaczna, należy udać się do lekarza w celu otrzymania pomocy. Przeważnie krwawienie nie jest jednak obfite i sprowadza się do plamienia. Występują również bóle brzucha szczególnie w rejonach podbrzusza. Może wystąpić również infekcja.

Sprawdź!
Jak zrobić dobrze chłopakowi – co warto wiedzieć o robieniu loda chłopakowi?

Współżycie po łyżeczkowaniu może się odbywać oraz może sprawiać kobiecie przyjemność. Kluczowe jest jednak zapewnienie odpowiedniej ilości czasu na regenerację tkanek. Jeżeli chcesz uprawiać seks, to musisz odczekać od 4 do 8 tygodni w zależności od tego, jak rana się goi. Gdy wystąpią jakieś niepożądane efekty zabiegu, które wzbudzą twój niepokój, to skontaktuj się w trybie pilnym z lekarzem. Niestety każda ingerencja w ciało, może być w większym lub mniejszym stopniu ryzykowna. Zabieg łyżeczkowania macicy jest jednak bezpieczny. Wszystkie swoje pytania możesz zadać ginekologowi.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
czego pragnie mężczyzna w kobiecie

Czego pragnie mężczyzna w kobiecie?

Next Article
pęknięta prezerwatywa

Pęknięta prezerwatywa – jak wpływa na ryzyko zajścia w ciążę? Co robić, kiedy dojdzie do pęknięcia prezerwatywy?