tabletki poronne

Tabletki poronne, gdy jesteś w ciąży? Tabletka wczesnoporonna jako aborcja farmakologiczna

Nie ma wątpliwości, że kwestia aborcji jest w Polsce tematem tabu. Obecnie dwa przypadki zezwalają na legalną aborcję. Dowiedz się, dlaczego stosowane są tabletki poronne i z czym wiąże się ich stosowanie!

Obecnie jest wiele kontrowersji związanych z tematem aborcji. Burzliwa dyskusja toczy się obok osób podejmujących decyzje o tym, czy chcą dokonać aborcji, czy też wolą urodzić dziecko. Wśród stosowanych rozwiązań coraz częściej mówi się o aborcji farmakologicznej, do której stosowane są tabletki poronne. Tu należy jednak pamiętać o tym, że preparat ten jest w naszym kraju nielegalny. Nie można go kupować w aptekach, a także nielegalne jest jego posiadanie. Niemniej jednak warto wiedzieć, czym jest ten preparat, choć bez wątpienia jest to najgorszy możliwy sposób usunięcia ciąży.

Czym jest tabletka poronna?

Tabletki poronne są jednym ze sposobów na to, aby usunąć ciążę. Wczesnoporonne tabletki to lek wywołujący poronienie. Można go zażyć, jeśli mamy potrzebę przerwania ciąży, a sam preparat wyraźnie promuje aborcyjny dream team. Należy jednak pamiętać o tym, że produkt ten jest nielegalny w naszym kraju, nie dostaniemy go w aptece, a co więcej pomoc w jego uzyskaniu jest przestępstwem. Co do zasady kupić tabletki można wyłącznie w krajach dopuszczających taką formę aborcji. Niektórzy decydują się na leki poronne nabywane w internecie, jednak nie jest to zbyt rozsądne rozwiązanie. Nie tylko ze względu na to, że jest to nielegalne. Tego typu produkty, które możesz kupić na czarnym rynku, bardzo często są wykorzystywane w nieuczciwy sposób. Mianowicie grupy przestępcze przedstawiają je jako środki do przerywania ciąży, ale w praktyce są one niezwykle szkodliwe dla kobiet. Jeśli nie są nabywane od sprawdzonych źródeł w krajach, w których aborcja jest legalna, stosowanie ich może okazać się bardzo złym pomysłem.

Sprawdź!
Uczulenie na prezerwatywy. Jakie są objawy uczulenia na lateks i jak z nim walczyć?

Jak działają tabletki poronne?

Zdaniem lekarzy aż co trzecia ciąża zakończy się krwawieniem samoistnym. Ma to miejsce np. w ciągu pierwszego tygodnia ciąży, kiedy to organizm nie odnotowuje zajścia w ciążę i samoistnie wydala zarodek z organizmu. Takie też działanie mają tabletki poronne, które działają nawet zanim wyjdzie nam pozytywny test ciążowy. Działaniu towarzyszą skurcze macicy, wspomniane krwawienie oraz ból. Przede wszystkim działanie preparatu opiera się na blokadzie receptorów progesteronu, czyli hormonu podtrzymującego ciążę.

Aborcja farmakologiczna jako antykoncepcja awaryjna? Dlaczego należy uważać na pigułki?

Jak zostało to zaznaczone wcześniej, potrzeba pozbycia się niechcianej ciąży nie może być traktowana odrębnie od legalności rozwiązania. Choć akcje typu women help women poprzez women on web wyraźnie dążą do uzyskania najlepszego dostępu z zagranicy do tych produktów, w praktyce jest to niezwykle wątpliwe źródło nabywania tego typu preparatów. Błędem jest traktowanie tego typu aborcji za antykoncepcję awaryjną. Przede wszystkim, stosowanie tabletek poronnych nigdy nie powinno zastępować zwykłej antykoncepcji. Przy tych tabletkach znacząco wzrasta ryzyko na niepożądane działania, co też sprawia, że długotrwale jest to bardzo niekorzystne dla zdrowia kobiety.

Skutki uboczne, jakie powoduje preparat wczesnoporonny

Istnieje szereg skutków ubocznych, jakie wywołują tego typu tabletki. Większość z nich jest stosunkowo niegroźna. Są to:

  • gorączka,
  • biegunka i wymioty,
  • dreszcze, mdłości.

Wskazuje się, że należy udać się do lekarza, jeśli wystąpi obfite krwawienie. Stosowane zgodnie z zaleceniami tabletki przypominają bardzo bolesną miesiączkę. Tu jednak tak to wygląda przy wczesnym etapie ciąży. Co do zasady nie powinno się ich stosować powyżej 9 tygodnia ciąży, gdyż do tego etapu są rzeczywiście skuteczne.

Skutki aborcji spowodowanej środkami farmakologicznymi

Jak zostało zaznaczone, z zasady skutki uboczne nie są zbyt groźne dla zdrowia. Jednak w dłuższej perspektywie czasu może pojawić się szereg gorszych skutków. Te oczywiście nie zawsze występują, jednak warto mieć świadomość tego, że istnieje ewentualność ich wystąpienia. Te skutki to m.in.:

  • stany lękowe,
  • problemy ze snem,
  • depresja,
  • zaburzenia płodności, a nawet brak płodności w przyszłości,
  • bolesne skurcze brzucha,
  • infekcje miejsc intymnych,
  • wymioty,
  • mdłości.
Sprawdź!
Antykoncepcja po porodzie. Jak długo trwa połóg i kiedy warto zacząć stosować zabezpieczenie przed ciążą?

Z zasady błędne jest przekonanie, że wzięcie tabletek poronnych jest wygodne i przyjemne. Nawet przy zadeklarowanej chęci usuwania ciąży poza granicami przy stosowaniu tych preparatów należy pamiętać o tym, że mogą wystąpić powyższe niepożądane skutki.

Przeciwwskazania do stosowania tabletki

Niezależnie od wcześniej wspomnianych skutków ubocznych, które mogą, ale nie muszą się pojawić, wyróżnia się sytuacje, w których stosowanie tabletek jest wysoce nierekomendowane. Mowa tu o sytuacji takiej jak:

  • ciąża pozamaciczna,
  • anemia u kobiety,
  • bycie pod wpływem alkoholu,
  • brak dostępu do lekarza, jeśli pojawiłyby się kompilacje,
  • niepotwierdzona ciąża — dlatego też nie powinno się uznawać, że jest to antykoncepcja awaryjna.

Czy można usunąć ciążę, której nie chcemy?

Jak zostało to już zaznaczone wcześniej, w Polsce tylko dwa przypadki zezwalają na usunięcie ciąży. Jest to zagrożenie życia matki oraz zajście w ciążę w wyniku popełnienia czynu zabronionego, czyli gdy ciąża jest wynikiem zgwałcenia kobiety. Oznacza to, że sięganie po tabletki poronne nie jest legalne i nie może być traktowane jako zalecane. Tego typu produkty bardzo często pochodzą z niesprawdzonych źródeł, co dodatkowo może być szkodliwe. Obecnie szacuje się, że za nielegalną dystrybucję preparatów (w tym podróbek leków) wczesnoporonnych odpowiadają zorganizowane grupy przestępcze z Turcji oraz z Indii. Między innymi z tego powodu eksperci wskazują, że tylko legalnie przeprowadzone aborcje pod czujnym okiem lekarza można uznawać za bezpieczne. Nie zmienia to jednak faktu, że część kobiet decyduje się na medykamenty wczesnoporonne w poczuciu braku alternatywy wobec niechcianej ciąży.


Zobacz także:

Sprawdź!
Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Worarefilia – czerpanie przyjemności z nietypowych wyobrażeń

Next Article
mineta

Mineta – czyli francuska miłość. Jak dać rozkosz swojej partnerce przy pomocy cunnilingus?