Potrzebujesz awaryjnej antykoncepcji i nie wiesz, którą tabletkę „dzień po” wybrać – EllaOne czy Escapelle? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych preparatów.
Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Jest to EllaOne i Escapelle, które różnią się między innymi substancją czynną. Jeśli zastanawiasz się nad tym, która będzie dla ciebie lepsza, to warto dowiedzieć się o nich więcej!
EllaOne – zastosowanie i działanie
Tabletka „dzień po” EllaOne powinna być zażyta w ciągu 120 godzin od odbycia stosunku płciowego, co do którego istnieją przypuszczenia, że inne metody zabezpieczenia zawiodły. Jej zadaniem jest opóźnienie owulacji. Tabletka jest dostępna wyłącznie na receptę i nie jest refundowana. Im szybciej się ją zażyje, tym większa jest skuteczność działania. Dlatego warto jak najszybciej uzyskać receptę i kupić pigułkę. EllaOne e-recepta online jest polecaną metodą do szybkiego otrzymania wymaganego dokumentu.
EllaOne – skład i dawkowanie
Głównym składnikiem EllaOne jest octan uliprystalu. Wpływa on na aktywność progesteronu, który przyczynia się do występowania owulacji. W składzie tej tabletki znajdują się też między innymi: stearynian magnezu, powidon i laktoza jednowodna. EllaOne można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Najlepiej połykać ją na czczo.
EllaOne – przeciwwskazania i skutki uboczne
EllaOne nie powinna być przyjmowana między innymi podczas:
- ciąży;
- podejrzenia ciąży;
- karmienia piersią;
- uczulenia na octan uliprystalu lub inny składnik pigułki.
Wśród skutków ubocznych można wyróżnić na przykład:
- wymioty;
- mdłości, nudności;
- bóle i zawroty głowy, migrena;
- bóle brzucha, żołądka, mięśni, pleców;
- bolesne miesiączki;
- wrażliwość oraz tkliwość piersi;
- zmiana charakteru miesiączkowych krwawień;
- zmniejszenie lub zwiększenie popędu płciowego.
Escapelle – zastosowanie i działanie
Tabletkę „dzień po” Escapelle należy przyjąć w ciągu 72 godzin od ryzykownego stosunku, podczas którego, na przykład, zsunęła się lub pękła prezerwatywa. Największą skuteczność tabletka wykazuje w pierwszych 12 godzinach. Dlatego Escapelle e-recepta online jest tutaj polecana, ze względu na szybki czas otrzymania wymaganego dokumentu, dzięki któremu można nabyć tabletkę. Bez recepty zakup tej tabletki jest niemożliwy. Jeśli chodzi o działanie Escapelle to polega ono na tym, że tabletka hamuje uwalnianie komórki jajowej i blokuje jej zapłodnienie poprzez zapobieganie zagnieżdżeniu się zarodka w macicy.
Escapelle – skład i dawkowanie
Głównym składnikiem Escapelle jest substancja czynna – lewonorgestrel. Wśród pozostałego składu wyróżnić można: krzemionkę koloidalną, skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą, stearynian magnezu i laktozę jednowodną. Jest to pojedyncza tabletka, którą najlepiej przyjąć na czczo.
Escapelle – przeciwwskazania i skutki uboczne
Escapelle nie można przyjmować w sytuacji, gdy:
- nie wystąpiło jeszcze pierwsze krwawienie miesiączkowe;
- istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży;
- pacjentka jest uczulona na lewonorgestrel lub inne składniki preparatu;
- kobieta karmi piersią.
Przyjmując Escapelle trzeba się liczyć z tym, że mogą wystąpić skutki uboczne, między innymi:
- nieregularne krwawienia śródcykliczne;
- nudności, wymioty, bóle głowy;
- uczucie zmęczenia;
- ból podbrzusza i bóle głowy;
- zmiana charakteru krwawień miesiączkowych.
EllaOne czy Escapelle – która tabletka jest lepsza?
Zastanawiasz się, którą tabletkę „dzień po” wybrać? Zwróć uwagę na ich skład i na to, czy nie jesteś uczulona na któryś ze składników. Warto wziąć też pod uwagę czas, w jakim zalecane jest przyjęcie pigułki, aby miała największą skuteczność. Możesz również kierować się ceną tabletek. Decyzja należy do ciebie. Pamiętaj jednak, że obie tabletki nie mogą być stosowane jako regularne zabezpieczenie.
Teraz już wiesz, czym różnią się tabletki „dzień po”, które możesz kupić w Polsce na receptę. Znając ich działanie, przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne, na pewno prawidłowo zdecydujesz, czy lepsza będzie dla ciebie tabletka EllaOne, czy Escapelle.
Zobacz także:
- Tabletka „dzień po” – jak działa antykoncepcja awaryjna?
- Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne, cena, czym jest antykoncepcja hormonalna?
- Tabletki antykoncepcyjne – cena, stosowanie, skuteczność
- Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co zrobić, kiedy zapomniałaś zażyć tabletkę?
- Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?