prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet – co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?

Prezerwatywa dla kobiet to alternatywa dla klasycznych męskich prezerwatyw. Jest to jedyny środek antykoncepcyjny dla kobiet, który chroni nie tylko przed ciążą, ale i zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Czy jej skuteczność jest podobna do męskiego odpowiednika?

Prezerwatywa dla kobiet nazywana jest także femidomem. Pierwsze modele powstały w latach 90. XX wieku. Ich zadaniem jest stworzenie bariery, która nie dopuści, by plemniki zapłodniły komórkę jajową. Penis nie ma kontaktu z wewnętrzną częścią pochwy i szyjką macicy, co sprawia, że prezerwatywa chroni także przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jej charakterystyka bardzo przypomina męską prezerwatywę.

Jak działa prezerwatywa dla kobiet?

Femidom wkładany jest do wnętrza pochwy. Ciekawą cechą tej metody jest to, że prezerwatywy nie trzeba zakładać bezpośrednio przed stosunkiem, nie trzeba również od razu po stosunku jej wyjmować. Należy jednak pamiętać, że jest to środek jednorazowego użytku. Damskie prezerwatywy w przeciwieństwie do męskich, kupić można jedynie w części aptek, nie znajdzie się ich raczej w zwykłych sklepach. Środek ten jest dostępny bez recepty.

Jak wygląda femidom?

Prezerwatywa ma otwarty pierścień, który znajduje się na jej początku. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed wysunięciem się z pochwy. Prezerwatywę można dobrać zależnie od rozmiaru pochwy. Obecnie prezerwatywy damskie wykonuje się z naturalnego lateksu, który nie powoduje reakcji alergicznej. Całość pokryta jest substancją nawilżającą, która jest jednocześnie środkiem plemnikobójczym. Kobiety mające problem z suchością pochwy mogą korzystać z tej formy antykoncepcji. Standardowa prezerwatywa ma około 7 centymetrów szerokości i przypomina wersję męską, jest jednak zdecydowanie luźniejsza. Jej długość to około 17,5 centymetra, co oznacza, że jest dwa razy dłuższa niż rozciągnięta pochwa. Ten zapas uwzględnia rozmiary męskiego penisa. Na końcu femidomu znajduje się kolejny pierścień, którego średnica wynosi około 6 centymetrów.

Sprawdź!
Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?

Czy prezerwatywy dla kobiet są skuteczne?

Skuteczność antykoncepcji jest mierzona za pomocą wskaźnika Pearla. Wyraża on liczbę ciąż, do których doszło przy zastosowaniu danej formy antykoncepcji na 100 regularnie współżyjących par. W przypadku prezerwatywy dla kobiet wskaźnik ten wynosi 3–21. Na tę rozpiętość wpływ ma umiejętność zakładania prezerwatywy. W przypadku femidomu używanego prawidłowo skuteczność ocenia się na około 98%, czyli tyle ile w wypadku prezerwatyw dla mężczyzn. Złe założenie prezerwatywy sprawia, że jej skuteczność spada do około 80%.

Na co zwracać uwagę przy zakładaniu kobiecej prezerwatywy?

Aby prezerwatywa dobrze spełniała swoją funkcję, należy ją odpowiednio umieścić w pochwie. Nieprawidłowe włożenie prezerwatywy może doprowadzić do jej zsunięcia lub pęknięcia. Członek może też zostać wprowadzony obok niej. Należy też pamiętać, że nie można jednocześnie stosować damskiego i męskiego kondomu. Nie należy też stosować prezerwatyw, którym minął termin przydatności. Femidom trzeba trzymać w miejscach, w których jego opakowanie nie ulegnie uszkodzeniu, a przed założeniem sprawdzić, czy pudełko nie ma widocznych defektów.

Zalety i wady kondomów dla kobiet

Wśród zalet femidomu można wymienić:

  • brak skutków ubocznych, które pojawiają się w przypadku stosowania innych metod antykoncepcyjnych, czyli na przykład tabletek;
  • niska szansa na reakcję alergiczną ze względu na naturalny materiał lateksowy, z którego są tworzone;
  • nie trzeba ich wkładać do pochwy bezpośrednio przed stosunkiem;
  • nie trzeba ich wyjmować od razu po stosunku;
  • jest jedynym sposobem chroniącym kobiety przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;
  • stosunkowo wysoka skuteczność, która dorównuje męskiej prezerwatywie.

Ten rodzaj antykoncepcji ma również kilka wad:

  • proces zakładania jest skomplikowany;
  • intensywność doznań może być zmniejszona, ponieważ między penisem a pochwą znajduje się lateksowa bariera;
  • dużo wyższa cena niż w przypadku męskiego kondoma;
  • produkt ten jest dostępny tylko w niektórych aptekach;
Sprawdź!
Czym jest antykoncepcja? Które środki antykoncepcyjne i hormonalne stosować? Najskuteczniejsza, nowoczesna antykoncepcja

Jak założyć prezerwatywę damską?

Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne wśród kobiet, które chcą się zabezpieczyć we własnym zakresie, a jednocześnie boją się chorób przenoszonych płciowo. Warto wiedzieć, jak prezerwatywa dla kobiet powinna być zakładana, oto krótki poradnik:

  1. Przed wyjęciem prezerwatywy z pudełka należy sprawdzić, czy nie jest ono uszkodzone;
  2. Kobieta musi położyć się na plecach i lekko zgiąć kolana. Możliwe jest też założenie prezerwatywy na stojąco, w takim wypadku jedną z nóg trzeba umieścić na podwyższeniu;
  3. Prezerwatywę trzeba złapać za mniejszy pierścień, ucisnąć go i wprowadzić do pochwy najgłębiej jak się da. Ten pierścień służy do ochrony szyjki macicy;
  4. Prezerwatywa powinna być już rozwinięta, teraz trzeba sprawdzić, czy nie jest skręcona, jeżeli tak, to należy ją delikatnie poprawić;
  5. Pierścień znajdujący się u ujścia prezerwatywy, powinien być na zewnątrz i zakrywać przynajmniej część sromu, ta część jest niezbędna, by prezerwatywa nie wsunęła się do wnętrza pochwy;
  6. Po stosunku należy ścisnąć duży pierścień i ostrożnie wyprowadzić całą prezerwatywę z pochwy. Trzeba uważać, żeby jej zawartość nie przedostała się do dróg rodnych. Femidom należy wyrzucić do kosza na śmieci, nie należy wrzucać go do toalety, bo może ona zapchać jej odpływ.

Prezerwatywy dla kobiet zyskują coraz większą popularność. Szczególnie kobiety, które chcą zabezpieczać się same, a z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na tabletki, chętnie sięgają po tę metodę. Jest to również dobry sposób na ochronę przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Warto tę metodę rozważyć jako alternatywę dla klasycznych kondomów i innych środków antykoncepcyjnych.


Zobacz także:

Sprawdź!
Prezerwatywy smakowe – zastosowanie, rodzaje oraz wady i zalety smakowych prezerwatyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
przedwczesny wytrysk ćwiczenia

Jak opóźnić przedwczesny wytrysk? Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk, które pozwalają mężczyźnie wydłużyć stosunek. Zestaw ćwiczeń!

Next Article

Operacja zmiany płci – rodzaje i przebieg korekty płci. Poznaj najważniejsze informacje