Krążek dopochwowy to metoda antykoncepcji oparta na hormonach. Jest alternatywą dla tabletek czy prezerwatywy. Pierścień antykoncepcyjny zakładany jest raz na miesiąc. Czy krążki antykoncepcyjne są skuteczną formą zabezpieczenia? Jak je stosować?
Świadome planowanie poczęcia to temat często dyskutowany. Wiele pań decyduje się na hormonalną antykoncepcję cenioną za jej wysoką skuteczność. Kobiety mogą przyjmować tabletki antykoncepcyjne, zakładać spirale, ale również stosować krążki antykoncepcyjne. Wybierając pierścień dopochwowy pamiętaj, że zakłada się go raz w miesiącu i nosi przez 3 tygodnie. Przyjmuje się również, że jest to metoda wywołująca mniej skutków ubocznych niż leki przyjmowane doustnie, ponieważ działa miejscowo. Krążek zalicza się do złożonych środków antykoncepcyjnych, gdyż bazuje na dwóch żeńskich hormonach – zawiera etonogestrel i etynyloestriadol (odpowiedniki estrogenu i progesteronu), które są uwalniane stopniowo do krwioobiegu. Jego działanie można porównać do działania tabletki.
Jak stosować krążek?
Krążek dopochwowy to elastyczny pierścień o średnicy 5 cm, który kobieta aplikuje samodzielnie. Krążek należy założyć pierwszego dnia miesiączki. Po 3 tygodniach należy go usunąć. Podczas 7 dni przerwy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Pojawia się ono najczęściej po 2-3 dniach od wyjęcia krążka. Niezwykle istotne jest, by założyć nowy pierścień dokładnie po upływie tygodnia, w tym samym dniu, co poprzednio. Musisz zaaplikować nowy krążek niezależnie od tego, czy okres ustał, czy nadal trwa. Jak wygląda zakładanie pierścienia?
- znajdź najlepszą dla siebie pozycję – możesz leżeć, kucać;
- wyjmij krążek dopochwowy z opakowania i ściśnij kciukiem i palcem wskazującym;
- umieść pierścień w pochwie w taki sposób, abyś nie odczuwała dyskomfortu.
Niezależnie od tego, w którym miejscu ułoży się pierścień, jego działanie będzie takie samo.
Krążek dopochwowy – jak wygląda, jakie ma zalety?
Pierścień jest bezbarwny, ma średnicę ok. 5 cm i grubość 4 mm. Dużą zaletą tej metody jest możliwość samodzielnej aplikacji, łatwość stosowania, duża skuteczność w zapobieganiu ciąży oraz niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Podczas używania pierścienia można aplikować tampony oraz tabletki dopochwowe. Co istotne, plamienia międzymiesiączkowe są rzadsze.
Jak działa krążek dopochwowy?
Gdy założysz krążek pierwszego dnia okresu, będzie on działał najskuteczniej. W przypadku, gdy umieścisz krążek w pochwie w kolejnych dniach, przez tydzień stosuj dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Działanie krążków antykoncepcyjnych polega na uwalnianiu niewielkich dawek żeńskich hormonów płciowych do nabłonka pochwy, co powoduje hamowanie owulacji oraz uniemożliwia zapłodnienie i zagnieżdżenie się komórki jajowej. Używanie krążka dopochwowego można porównać do przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych – dlatego tak ważne jest, by usunąć krążek w odpowiednim czasie (wymaga tygodniowej przerwy), a kolejny krążek założyć każdorazowo w tym samym dniu tygodnia i o tej samej porze. Jeśli zadbasz o odpowiedni czas aplikacji, nauczysz się stosować go prawidłowo, możesz być spokojna o działanie antykoncepcji.
Krążek dopochwowy – działania niepożądane
Jak wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne, tak i krążki antykoncepcyjne mogą wywoływać niepożądane działania. Jeśli wystąpią i będą uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dopasować lepsze rozwiązanie. Najczęściej występuje:
- ból brzucha;
- nudności;
- ból głowy;
- drożdżyca pochwy, świąd i upławy;
- obniżenie nastroju i spadek libido;
- zwiększenie masy ciała;
- tkliwość piersi;
- trądzik.
Antykoncepcyjny krążek dopochwowy – wady
Jakie są wady pierścienia? Przede wszystkim należy go prawidłowo wprowadzić do pochwy – dostępne są również specjalne aplikatory, dlatego warto skorzystać z nich, jeśli samodzielne włożenie sprawia trudności. Mimo przestrzegania zasad aplikacji, zdarza się, że kobieta odczuwa dyskomfort. Możliwa jest również sytuacja, gdy krążek wypadnie lub wysunie się – wystarczy go jak najszybciej z powrotem umieścić w pochwie. Niekiedy pierścień wyczuwalny jest także podczas stosunku. Co ważne, nie chroni on przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Antykoncepcja tego rodzaju wymaga wystawienia recepty przez lekarza – koszt miesięczny to około 40-50 zł.
Krążek dopochwowy – przeciwwskazania do stosowania
Pierścień antykoncepcyjny ma zapobiec zajściu w ciążę. Należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Przed zastosowaniem antykoncepcji na bazie hormonów (zawiera etynyloestriadol i etonogestrel), należy wykonać podstawowe badania – ciśnienia krwi, poziomu hormonów, układu krzepnięcia. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- nadciśnienie tętnicze;
- zakrzepica;
- krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie;
- cukrzyca;
- choroby wątroby, trzustki;
- nowotwory narządów rodnych, piersi;
- otyłość;
- choroby autoimmunologiczne;
- palenie papierosów;
- ukończenie 35. roku życia;
- trwałe unieruchomienie.
Antykoncepcja w postaci pierścienia nie może być stosowana w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Można jednak założyć go już miesiąc po porodzie.
Krążek dopochwowy – skuteczność pierścienia
Wskaźnik Pearla wynosi 0,6-1,5, co oznacza, że jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna. Skuteczność antykoncepcji może być zmniejszona, gdy krążek wysunie się i pozostanie poza pochwą dłużej niż 3 godziny. Antykoncepcyjne działanie zmniejszy się również, gdy krążek nie zostanie w porę usunięty lub kobieta zaaplikuje go między 2 a 5 dniem cyklu (oznacza to 7 dni stosowania dodatkowego zabezpieczenia). Pierścień należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami. Wymioty, biegunki raczej nie będą wpływać na skuteczność tej metody, ponieważ krążki antykoncepcyjne działają miejscowo, z pominięciem układu pokarmowego.
Co zrobić, gdy krążek wypadnie?
Jeśli zauważysz, że krążek wysunął się z pochwy, po prostu go popraw. Jeśli jednak znajdzie się poza pochwą, umieść krążek od razu na swoim miejscu (najpierw przepłucz go letnią wodą). Skuteczność krążka zmniejszy się, jeśli będzie znajdował się poza pochwą dłużej niż 3 godziny. W takiej sytuacji musisz zastosować dodatkowo mechaniczną metodę antykoncepcji.
Wskazania do stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego
Metoda antykoncepcji, jaką jest krążek ma także pozytywny wpływ na kobiecy organizm, dlatego może być zalecana jako terapia niektórych schorzeń i dolegliwości. Łagodzi dolegliwości związane z endometriozą. Jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia:
- raka trzonu macicy, jajników;
- mięśniaków macicy;
- torbieli jajników i piersi;
- zapalenia przydatków;
- ciąży pozamacicznej.
Dopochwowe krążki antykoncepcyjne a inne metody kontroli płodności
Za najskuteczniejsze metody regulowania poczęcia uważa się preparaty doustne na bazie hormonów, czyli tabletki, spiralę domaciczną oraz implanty. Tabletki hormonalne dzieli się na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Ich działanie uzależnione jest od systematycznego przyjmowania. Minipigułki mogą być również stosowane przez kobiety karmiące piersią. Wkładki domaciczne nazywane spiralami zakładane są przez ginekologa w trakcie miesiączki. Można je nosić przez kilka lat, a następnie usunąć i od razu starać się o dziecko. U większości pań stosujących spirale dochodzi do zatrzymania okresu. Implant ma postać małego pręcika wszczepianego pod skórę. Plaster antykoncepcyjny przykleja się raz na tydzień, uwalnia on odpowiednie dawki hormonu, które przez skórę trafiają do krwioobiegu. Za mniej skuteczną metodę zapobiegania zapłodnieniu uznaje się prezerwatywę. Najmniej możesz polegać na naturalnych sposobach antykoncepcyjnych.
Jeśli zdecydujesz się na krążek antykoncepcyjny, pamiętaj, by regularnie upewniać się, czy nadal jest na swoim miejscu. Dbaj, by aplikować go w ściśle określonym czasie, a wszystkie wątpliwości zgłaszaj lekarzowi.
Zobacz także:
- Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Poznaj mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej!
- Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne, cena, czym jest antykoncepcja hormonalna?
- Zastrzyk antykoncepcyjny – dla kogo jest najodpowiedniejszy? Poznaj zalety, wady i sposób działania antykoncepcji w zastrzyku
- Tabletki antykoncepcyjne – jak brać i czego spodziewać się po przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej?
- Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?