spirala domaciczna

Jak działa spirala domaciczna? Kto może korzystać z tego rodzaju antykoncepcji?

Wśród najskuteczniejszych metod antykoncepcji znalazła się spirala domaciczna (IUD). Jest efektywna, działa nawet do 5 lat i mogą po nią sięgnąć kobiety w każdym wieku. Dodatkowo minimalizuje dolegliwości menstruacyjne. Jak działa wkładka domaciczna?

Spirala domaciczna zakładana jest przez lekarza podczas menstruacji i może pozostać w macicy nawet 5 lat, chroniąc w tym czasie przed zajściem w ciążę. Z uwagi na wygodę jest to metoda dość często wybierana przez kobiety. Usunięcie wkładki przywraca możliwość zapłodnienia. Wkładka wewnątrzmaciczna z hormonami sprawia, że miesiączki stają się mniej obfite i mniej bolesne. Istnieje grupa przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju metody antykoncepcji, dlatego wybór metody należy zawsze skonsultować z ginekologiem.

Jak działa spirala domaciczna?

Spirala domaciczna antykoncepcyjna przypomina kształtem literę S lub T i wykonana jest z plastiku. Część wkładek zawiera dodatek miedzi, która odpowiada za wzrost liczby leukocytów niszczących plemniki. Jednocześnie białe krwinki zmieniają strukturę błony śluzowej macicy niedopuszczając do zagnieżdżenia się jajeczka. Wkładka z jonami metali wpływa również na funkcjonowanie męskich komórek rozrodczych, które przestają być zdolne do spełnienia swojej funkcji. Hormonalna zawiera natomiast pochodne progesteronu – powoduje zagęszczenie śluzu, co uniemożliwia normalne przemieszczanie się plemników. Działanie antykoncepcyjne oceniane jest na 99% skuteczności. Wśród wkładek znaleźć można również te określane mianem obojętnych – znacznie zmniejszają zdolność komórek do zagnieżdżania się w ścianie macicy, nie mają jednak takiej skuteczności jak pozostałe rodzaje.

Jak wygląda założenie wkładki?

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu odpowiedniej metody antykoncepcyjnej, konieczna jest konsultacja u lekarza ginekologa. Przede wszystkim niezbędne jest wykluczenie chorób uniemożliwiających korzystanie z wkładki oraz wytłumaczenie pacjentce zasad działania środka antykoncepcyjnego. Lekarz powinien przeprowadzić niezbędne badania – USG, cytologię, test ciążowy i morfologię, która umożliwi wykluczenie anemii. Jeśli wyniki będą dobre, wyznaczy dzień zabiegu. Najlepszym terminem założenia spirali domacicznej jest okres menstruacji – to wtedy kanał szyjki jest najbardziej rozchylony. Zostaje ona umieszczana wewnątrz macicy, a specjalne nitki znajdują się w zewnętrznym ujściu szyjki. Dzięki nim można w łatwy sposób sprawdzić po pewnym czasie, czy wkładka została na miejscu.

Sprawdź!
Podskórny implant antykoncepcyjny – przeciwwskazania, skutki uboczne antykoncepcji i skuteczność wszczepienia implantu

Przeciwwskazania do noszenia wkładki

Choć skuteczność antykoncepcyjna wkładek jest duża, nie każda kobieta może z niej skorzystać. Z tej metody zapobiegania ciąży muszą zrezygnować pacjentki, które:

  • mają podejrzenie lub chorowały na raka piersi, macicy lub szyjki macicy;
  • obserwują u siebie niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych;
  • mają zdiagnozowane zmiany na tkance w macicy;
  • mają zmniejszoną odporność organizmu;
  • chorują na AIDS;
  • cierpią na częste stany zapalne przydatków;
  • zmagają się z zakażeniami w obrębie miednicy mniejszej;
  • zmagają się z poważnymi chorobami serca i wątroby;
  • są uczulone na substancje chemiczne znajdujące się w składzie wkładki;
  • mogą być w ciąży;
  • miały epizod ciąży pozamacicznej.

Nie zaleca się spirali domacicznej kobietom, które jeszcze nie rodziły.

Możliwe skutki uboczne stosowania wkładki

Korzystanie z wkładek może wiązać się z wystąpieniem niepożądanych skutków. Wśród najczęściej pojawiających się wymieniane są bóle głowy, zmiany nastroju, skurcze, a także kłopoty z cerą. Na początku okres może być nieregularny i obfite, często towarzyszy mu ból brzucha i plamienia międzymiesiączkowe. Jest to stan przejściowy, który trwa około 3 miesiące. Po tym czasie u kobiet stosujących wkładki z hormonami dochodzi do zmniejszenia krwawień i zminimalizowania dolegliwości bólowych towarzyszących menstruacji. U około 20% pacjentek po roku krwawienia miesiączkowe mogą całkiem ustać. Skutkiem ubocznym może być również zapalenie z upławami i stanem podgorączkowym. Zdarza się także, że wkładka przesunie się lub wypadnie.

Zalety wkładek

Jak każdy środek antykoncepcji, również wkładka ma swoje zalety i wady. Wśród zalet, które warto rozważyć poszukując dla siebie idealnego rozwiązania jest skuteczność metody – 0,1 według wskaźnika Pearla. Jednocześnie z tego sposobu antykoncepcji można zrezygnować w każdym momencie, dając sobie natychmiastową szansę na poczęcie. Nie należy również obawiać się zakładania wkładki, ponieważ procedura jest prosta i przeprowadzana w gabinecie ginekologicznym. Młode matki mogą także karmić piersią nosząc wkładki – warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie, kiedy zacząć i na co zwrócić uwagę. Jest to rozwiązanie wygodne dla pań, które nie muszą pamiętać o regularnym zażywaniu preparatów doustnych, czy przerywać stosunku w celu użycia prezerwatywy. Lekarze sugerują, iż noszenie wkładek może wpływać pozytywnie na stan zdrowia kobiety, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia raka błony śluzowej macicy.

Sprawdź!
Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Wady wkładek

Wkładka antykoncepcyjna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Panie decydujące się na takie rozwiązanie muszą pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, zwłaszcza jeśli pojawią się niepokojące objawy. Natychmiastowej kontroli wymaga sytuacja, gdy wkładka przesunie się lub wypadnie. Wybierając tę metodę antykoncepcji trzeba też liczyć się z pewnymi kosztami – nie jest to tanie rozwiązanie. Wizyty, badania, założenie i cena wkładki mogą oznaczać wydatek rzędu kilkuset złotych (sama wkładka to 500 zł -1500 zł). Pamiętaj jednak, że jest to inwestycja na kilka lat.

Jak rodzaj wkładki wybrać?

Ponieważ dostępne są różne rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych, musisz podjąć decyzję, która z nich będzie najlepsza dla ciebie. Oczywiście swój wybór skonsultuj ze specjalistą.

Wkładki domaciczne miedziane

Ten rodzaj nazywany jest także wkładką nieruchomą. Wyprodukowane są one z elastycznego plastiku owiniętego miedzianym lub srebrnym drucikiem. Działają pleminikobójczo i wpływają na gęstość śluzu w szyjce macicy. Jednocześnie ciało obce wprowadzone do macicy powoduje powstanie niewielkiego stanu zapalnego i zwiększenie ilości białych krwinek niszczących plemniki. Zawartość miedzi wpływa na właściwości endometrium, uniemożliwiając zagnieżdżenie się jajeczka. Jest to rodzaj tzw. odwracalnej antykoncepcji długoterminowej – usunięcie spirali domacicznej przywraca pełną zdolność do poczęcia.

Wkładka – rodzaj antykoncepcji hormonalnej

Działanie antykoncepcyjne wkładki może również polegać na stopniowym uwalnianiu odpowiednich dawek syntetycznych hormonów (ze specjalnych zbiorniczków), w tym przypadku progesteronu. Jej skuteczność opiera się na zagęszczeniu wydzieliny w pochwie, hamowaniu owulacji, nie dopuszczeniu do zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Spirala hormonalna wskazana jest w przypadku kobiet szukających skutecznego zabezpieczenia, chcących zmniejszyć dolegliwości towarzyszące menstruacji (poprawę obserwuje się po kilku tygodniach od włożenia wkładki).

Wkładki obojętne

Tego rodzaju zabezpieczenie nie zawiera miedzi czy hormonów, a jego działanie polega na uniemożliwieniu zagnieżdżenia się zarodka. Lekarze uznają go za najmniej skuteczny.

Sprawdź!
Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?

Jeśli szukasz metody najwygodniejszej dla siebie, przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem, który po badaniu pomoże zdecydować, który sposób zapobiegania ciąży będzie dobry w twoim przypadku. Pamiętaj również, że spirala domaciczna nie chroni przed zarażeniem chorobami wenerycznymi i wymaga regularnych kontroli w gabinecie. Jak każda metoda również i ta ma swoje wady i zalety, dlatego przeanalizuj je i zdecyduj, jak skutecznie się zabezpieczyć.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
lento

Lento randki i przyjaciele. Czy portal z ogłoszeniami z całej Polski pomoże w znalezieniu związku?

Next Article
tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych