Brak pociągu seksualnego w związku może mieć na niego destrukcyjny wpływ. Pożądanie oraz życie erotyczne jest bardzo istotnym elementem relacji. Dlatego, jeżeli pojawia się jakiś problem z popędem seksualnym, warto poszukać przyczyny. Czytaj dalej!
Brak pociągu seksualnego w związku przeważnie prowadzi do jego rozpadu. Można jednak temu przeciwdziałać. Konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków. Pożądanie seksualne może objawiać się w myślach, aktywności seksualnej lub innych czynnościach. Warto jednak podkreślić, że osoba, która nie czuje pociągu seksualnego do partnera, może czuć taki pociąg do osób trzecich. Brak pociągu seksualnego w związku nie musi być równoznaczny z całkowitym brakiem popędu. Dowiedz się więcej!
Brak pociągu seksualnego w związku – czym jest podniecenie?
Brak pociągu seksualnego w związku oznacza, że jedna lub dwie strony nie odczuwają podniecenia podczas zbliżeń o charakterze seksualnym. Przeważnie oznacza to całkowite zaprzestanie współżycia i opieranie swojej relacji na innych elementach. Podniecenie jest odczuwane na dwóch poziomach: fizycznym oraz psychicznym. Fizyczne podniecenie objawia się reakcjami organizmu. Krew napływa do narządów płciowych, wydzielają się substancje nawilżające pochwę itp. Fizyczne podniecenie jest następstwem psychicznego. Podniecenie w aspekcie psychicznym jest zupełnie subiektywne. Są to emocje oraz uczucia.
Jak objawiają się zaburzenia pociągu seksualnego?
W związku można szybko dostrzec problemy z pociągiem seksualnym. Przeważnie objawiają się unikaniem jakichkolwiek aktywności seksualnych. W sytuacji, gdy są już podejmowane, są one wykonywane niechętnie. Zaburzenie pociągu seksualnego odnosi się do całości życia erotycznego danej osoby, a nie tylko do związku. Oznacza to, że nie możemy mówić o zaburzeniu pociągu seksualnego, gdy pociąg występuje do osób trzecich. W takim momencie występuje brak pociągu seksualnego w związku, który przeważnie spowodowany jest problemami w relacji.
Jakie występują zaburzenia pożądania?
Brak pociągu seksualnego w związku może mieć przyczyny biologiczne. Oznacza to, że jedna ze stron ma problemy:
- hormonalne;
- neurologiczne;
- krążeniowe.
Uniemożliwiają one podniecenie. Przyczyny biologiczne to najprościej mówiąc choroby, które utrudniają osiągnięcie stanu podniecenia seksualnego. Osoby borykające się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, również mogą mieć problem z osiągnięciem podniecenia. Dodatkowo niektóre leki mogą mieć taki efekt uboczny. Oznacza to, że osoby leczące się na przewlekłe choroby na skutek przyjmowanych leków mogą przestać odczuwać podniecenie.
Blokada psychiczna
W przypadku związków mogą pojawić się również przyczyny psychologiczne. Są one związane z przeżyciami wewnętrznymi jednej lub dwóch stron. Jest to pewnego rodzaju blokada, która nie jest zależna od woli danej osoby. Taka sytuacja często ma miejsce po zdradzie. Zdradzona osoba nie odczuwa pożądania do partnera nawet po tym jak mu wybaczy, ponieważ silne poczucie odrzucenia oraz smutku blokuje ten stan. Pożądanie może się również znacznie zmniejszyć w sytuacji, gdy związek nie funkcjonuje w sposób prawidłowy. Negatywne emocje oddalają od siebie partnerów.
Czy zaburzenia pociągu seksualnego są częste?
Brak pociągu seksualnego w związku coraz częściej jest rozpoznawany. Przeważnie zgłaszany jest przez kobiety. To one najczęściej nie odczuwają pożądania do swojego partnera. W konsekwencji ich życie erotyczne jest zupełnie niesatysfakcjonujące. Według statystyk co czwarta kobieta w Polsce ma okresowe zaburzenia pociągu seksualnego. Im starsza grupa badawcza, tym większy odsetek osób z problemami. Tendencja prawdopodobnie będzie wzrastać, ponieważ jesteśmy świadkami epidemii zaburzeń psychicznych, które mają spory wpływ na pożądanie.
Jak przywrócić pożądanie w związku?
Jeżeli problemem nie są jakieś zaburzenia w sferze seksualności, a wyłącznie problemy natury związkowej, to można je rozwiązać. Brak pociągu seksualnego w związku często spowodowany jest negatywnymi emocjami. Jeżeli chcesz przywrócić namiętność do relacji, musisz rozwiązać wszystkie kwestie sporne. Oznacza to, że jeżeli pomiędzy tobą a partnerem występują jakieś negatywne emocje, należy je wyjaśnić. Niezastąpiona w tym przypadku będzie szczera rozmowa. Pomoże ona odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Nie warto odwlekać takiej rozmowy. Im wcześniej zostanie przeprowadzona, tym lepiej.
Brak pociągu seksualnego w związku może być spowodowany gorszą kondycją fizyczną lub psychiczną jednej, lub dwóch stron relacji. Nasz stan emocjonalny ma ogromny wpływ na seksualność. Pożądanie może być zablokowane przez stres, smutek lub inne silne negatywne emocje. To właśnie dlatego osoby zapracowane uprawiają seks rzadziej niż te mające więcej swobody. Pożądanie słabnie również wraz z wiekiem, co należy uwzględnić. W stałym związku może pojawić się rutyna, którą warto przerwać. Pomoże romantyczny wyjazd lub inne atrakcje, które wprowadzą trochę świeżości do relacji!
Zobacz także:
- Abasiofilia – jak poradzić sobie z zaburzeniem?
- Wojeryzm – podglądanie jako źródło przyjemności. Na czym polega podglądactwo? Czy trzeba je leczyć?
- Efebofilia seksualna – zaburzenie czy karalne przestępstwo?
- Podniecenie seksualne, czyli główny składnik udanego stosunku. Skąd się bierze i jak je wywołać?
- Jak zwiększyć ochotę na seks? Problemy z erekcją i spadek libido – przyczyny