ból jąder

Ból jąder – sprawdź przyczyny i objawy tej nieprzyjemnej dolegliwości!

Ból jąder to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, której obawiają się mężczyźni. Męskie narządy rozrodcze (gonady) pełnią podobną funkcję jak kobiece jajniki. Ich główne zadanie to produkcja plemników i wydzielanie testosteronu. Sprawdź, co oznaczają bolące jądra!

Ból jąder najczęściej spowodowany jest urazem lub wynika z przepełnienia jąder spermą. Wówczas mowa o zjawisku nazywanym blue balls. Jeśli jednak ból promieniuje i stale się nasila, a wymienione wcześniej przyczyny nie mają racji bytu, może to być symptom poważnej choroby. Dlatego bólu jąder nie należy bagatelizować. Warto wiedzieć, że pojawić się może u mężczyzn w każdym wieku. Często też dolegliwości bólowe koncentrują się tylko na jednym jądrze. Powodem bolących jąder mogą być żylaki, stan zapalny, choroby układu moczowego (np. kamica), zakażenia lub nawet skręt jądra, który wymaga natychmiastowej reakcji lekarskiej. Więcej na temat możliwych przyczyn bólu przeczytasz w naszym artykule.

Budowa jąder

Zanim przejdziemy do omówienia źródeł bólu jąder, warto przypomnieć, jak są one zbudowane. Jądra to męskie narządy rozrodczy, które mają owalny kształt i znajdują się w mosznie, zlokalizowanej między penisem i odbytem. Jądro waży przeciętnie od 10 do 15 gramów. Moszna, która skrywa jądra, to luźny worek skóry, którego zadaniem jest ochrona i utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Co ciekawe, jądra muszą mieć nieco niższą temperaturę niż ciało, żeby plemniki rozwijały się prawidłowo. Mięśnie ścian moszny napinają się i rozluźniają, przesuwając jądra bliżej lub dalej ciała, w zależności od tego, czy jest potrzeba ogrzania, czy ochłodzenia. Każde jądro zbudowane jest z wielu niewielkich kanalików, które zawierają testosteron i komórki produkujące plemniki.

Sprawdź!
Kłykciny kończyste – objawy, przyczyny. Diagnostyka i leczenie

Funkcje jąder

Produkcja plemników jest główną funkcją jąder. Poza tym odpowiadają one także za wytwarzanie męskich hormonów, zwanych androgenami. Kontrolują one rozwój męskiego układu rozrodczego, a także charakterystycznych cech płciowych, takich jak głęboki głos, owłosienie, broda. Androgeny mają także wpływ na funkcje seksualne. Najważniejszą formą androgenu jest testosteron. To właśnie on odpowiada za produkcję nasienia. Według specjalistów jądra mogą wytwarzać nawet 200 000 plemników minutę. Największa ilość produkowana jest w okresie dojrzewania, a wraz z wiekiem mężczyzny spada.

Ból jąder – przyczyny

Ból jąder może mieć różnorodne przyczyny. Może też różnić się intensywnością, a także czasem trwania. Czasami jest jednorazowy, a czasami nawracający.

Uraz jądra

Bolące jądra mogą być efektem urazu. Ponieważ zwisają one luźno poza ciałem, są narażone na uszkodzenia. Większość z nich amortyzuje moszna, ale przy silniejszym wstrząsie dolegliwości bólowe są nieuniknione. W przypadku poważniejszych obrażeń niezbędna jest konsultacja lekarska. Pomóc powinny leki przeciwbólowe, odpoczynek, a także okłady z lodu w miejscu urazu. W razie konieczności wykonane będzie badanie USG. Ból jąder może być także spowodowany ich uciskiem przez dłuższy czas, na przykład po długiej jeździe na rowerze. Jakie są możliwe objawy urazu?

  • silny ból w okolicy jąder;
  • obrzęk moszny lub zasinienie i zaczerwienienie;
  • krwiak na mosznie;
  • ból i uczucie dyskomfortu w podbrzuszu;
  • nudności, wymioty, zawroty głowy.

Skręt jądra

Skręt jądra charakteryzuje się zwykle nagłym i bardzo intensywnym bólem, który jest w stanie promieniować aż do pachwiny. Może być efektem urazu lub defektów anatomicznych, które skutkują nadmierną ruchomością jądra. W trakcie skrętu jądro ustawione jest w mosznie w pozycji poprzecznej, pojawia się także obrzęk i zaczerwienienie. W efekcie następuje zamknięcie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do niedotlenienia tkanek, a nawet ich martwicy. W najgorszym przypadku konieczne okazuje się usunięcie jądra. W przypadku podejrzenia skrętu jądra należy natychmiast udać się do lekarza.

Sprawdź!
Mały penis a życie seksualne. Jak rozmiar penisa w zwisie może zostać zwiększony w ramach medycyny estetycznej?

Zapalenie jądra i najądrza

Bolące jądra mogą być też efektem zapalenia jądra lub najądrza. Wówczas poza silnym bólem pojawia się także wysoka temperatura, a jądro jest obrzęknięte i mocno tkliwe. Na tę przypadłość cierpią zwłaszcza seniorzy. Leczenie zapalenia najądrza prowadzi się antybiotykami lub środkami przeciwzapalnymi. W najcięższych przypadkach, jeśli to nie przynosi poprawy, chory zostaje hospitalizowany i podaje się mu silne leki dożylne. W ekstremalnych przypadkach konieczne jest usunięcie najądrza.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to stan patologiczny, który polega na poszerzeniu i zgrubieniu żył. Jest to objaw choroby, a nie choroba sama w sobie. Zjawisko to może występować po jednej lub obu stronach moszny, chociaż 90% spotykanych przypadków dotyczy strony lewej. Poważną dolegliwością jest także skręt powrózka nasiennego.

Przepuklina pachwinowa

Przewlekły ból jąder często jest spowodowany przez przepuklinę. Jest to często spotykane zwłaszcza u młodych mężczyzn. Może objawiać się także poprzez powiększone węzły chłonne.

Blue balls, czyli bolące jądra

Zjawisko bolących jąder, które określa się jako blue balls, to nadciśnienie najądrza. Pojawia się ono w sytuacji, kiedy występuje długotrwałe podniecenie seksualne, które jednak nie znajduje ujścia w postaci wytrysku. Dotyczy mężczyzn w wieku dojrzewania, ale nie tylko. Podczas podniecenia seksualnego aktywuje się przywspółczulny układ nerwowy i zwiększają się bodźce nerwowe w genitaliach. W efekcie rozszerzenia tętnic przenoszona jest do tego obszaru krew, która powoduje stwardnienie penisa i jego erekcję. Jeśli utrzymuje się i jest bardzo przedłużona, może wystąpić obrzęk i ból jąder. Warto wiedzieć, że dolegliwości ustępują po wytrysku lub utracie podniecenia.

Objawy blue balls

Jakie są objawy blue balls? Przede wszystkim najbardziej doskwierają bolące jądra. Poza tym może wystąpić także poczucie dyskomfortu i ciężkości. Choć nazwa budzi niepokój, jądra na szczęście nie przybierają sinego odcienia. Wszystkie dolegliwości związane ze zjawiskiem blue balls ustępują po wytrysku. Warto pamiętać, że ból jąder nie może być powodem do namawia partnerki na stosunek seksualny, jeśli nie czuje się ona na to gotowa. Napięcie może rozładować masturbacja.

Sprawdź!
Czym jest ciało jamiste prącia? Od czego zależy erekcja penisa? Czy priapizm jest niebezpieczny?

Co robić w razie wystąpienia bólu jądra?

Co robić, kiedy pojawia się ból jądra? Zawsze warto skonsultować go z lekarzem, ponieważ może być wynikiem skrętu jądra, który może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Niepokojący powinien być zwłaszcza ból brzucha zlokalizowany poniżej pępka – nie musi to być ból samego jądra. W przypadku podejrzenia skrętu rekomendowane jest udanie się SOR, gdzie pacjent trafia od razu pod opiekę chirurga. A co w sytuacji, kiedy ból to wynik urazu? Przede wszystkim warto się obserwować. Jeśli dolegliwości nie mijają, a na mosznie pojawia się siniak lub krwiak, trzeba udać się do lekarza.

Jak przebiega konsultacja lekarska w przypadku bolących jąder?

Lekarz pyta przede wszystkim o to, kiedy zaczęło boleć i jakie są okoliczności urazu, jak również charakter bólu. Od tego zależy w dużej mierze szansa na poprawną diagnozę. Potrzebne są także informacje o objawach towarzyszących, jeśli takie występują. Pojawić się mogą gorączka, wymioty, nudności, zawroty głowy, a także pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Wywiad lekarski obejmuje także pytania o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki i historię chorób. W trakcie konsultacji następują także badania brzucha, jąder, a także pachwin. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o leczeniu, dalszej diagnostyce lub natychmiastowej operacji, jeśli podejrzewa się skręt jąder.

Bolące jądra mogą mieć różną przyczynę. Z jednej strony mogą być wynikiem długotrwałego podniecenia seksualnego i wówczas mężczyzna ma do czynienia ze zjawiskiem blue balls. Z drugiej strony ból jąder może być także czymś dużo poważniejszym. Dlatego zawsze należy uważnie obserwować swój organizm i nie zwlekać z wizytą lekarską.


Zobacz także:

Sprawdź!
Kiła – groźna choroba przenoszona drogą płciową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
testosteron skutki uboczne

Testosteron - skutki uboczne stosowania terapii hormonalnej

Next Article
testosteron

Na co wpływa testosteron u kobiet i mężczyzn? Nadmiar i niedobór męskiego hormonu – jak podnieść poziom testosteronu?