seks po porodzie

Seks po porodzie? Sprawdź, jakie problemy z seksem po ciąży mają partnerzy i jak sobie z nimi poradzić

Seks po porodzie to dla świeżo upieczonych rodziców bardzo trudny temat. Wiele aspektów życia, w tym kwestia stosunku, zmienia się bezpowrotnie i odnalezienie się w tej sytuacji może być ciężkie. Co zrobić, aby pierwszy kolejny raz był wyjątkowy?

Narodziny potomka to ważne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Często zdarza się jednak, że po pierwszej euforii związanej z powitaniem nowego członka rodziny, w życie wkradają się problemy. Zmęczenie, brak snu, nowe obowiązki, a także kwestia rozrywki i czasu spędzanego razem. Seks po porodzie to jedna ze spraw, które trapią rodziców. Przekonaj się, co wpływa na jakość współżycia po porodzie i jak można sprawić, aby było ono przyjemne dla obojga.

Kiedy można wrócić do współżycia?

Czas, jaki należy bezwzględnie przeczekać przed powrotem do współżycia, wynosi 6 tygodni. Czas połogu, który trwa właśnie ok. 1,5 miesiąca, należy do bardzo trudnych dla kobiety. Przechodzą przez niego zarówno panie, które rodziły naturalnie, jak i te, które poddały się cesarskiemu cięciu. Podczas niego może pojawiać się krwawienie, ból, problemy z nietrzymaniem moczu i stolca. Pierwsze tygodnie po porodzie to także okres zwiększonej produkcji prolaktyny, która odpowiada m.in. za laktację.

Sprawdź!
Seks lesbijski – kontakty seksualne pomiędzy kobietami. Sprawdź, jak wyglądają przykładowe praktyki oraz kwestie prawne i zdrowotne lesbijskiego seksu

Podejmowanie się prób współżycia przed zakończeniem połogu może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji. W najlepszym razie pojawi się dyskomfort, w najgorszym może dojść nawet do zakażenia błony śluzowej macicy.

Pierwszy seks po porodzie – czy to już?

Czy po okresie 6 tygodni od porodu można już mówić o powrocie do regularnego współżycia? Niekoniecznie. Chociaż po tym czasie ginekolog zwykle daje parze przyzwolenie na wznowienie aktywności seksualnej, decyzja o jej podjęciu, zależy także od nastawienia samych rodziców – a bywa ono różne.

Wiele różnorodnych problemów, które kumulują się po ciąży może sprawić, że żadna ze stron nie będzie miała ochoty na seks. Co sprawia, że rodzice mogą chcieć wstrzymać się ze współżyciem?

Kompleksy świeżo upieczonej mamy

Ciało kobiety po porodzie zmienia się znacząco. Nabrzmiałe piersi, większy brzuch, dodatkowe kilogramy, rozstępy, a także poważne zmiany atroficzne obejmujące narządy płciowe – to wszystko sprawia, że kobieta ma prawo odczuwać zupełny brak ochoty na seks. Do stanu sprzed ciąży nie jest tak łatwo powrócić, a w niektórych przypadkach jest to niemal niemożliwe, co tylko dodatkowo przygnębia młode mamy.
Jeżeli kobieta nie czuje się już tak pociągająca i piękna jak przed porodem, unikanie seksu jest zrozumiałym działaniem. Sytuacji nie poprawiają także partnerzy, którzy nie wspierają świeżo upieczonych matek w codziennych obowiązkach ani nie starają się podnosić ich na duchu. Współpraca i wzajemna czułość jest natomiast bardzo ważna w pierwszych miesiącach po porodzie.

Zmęczenie po narodzinach dziecka

Jednym z najczęściej pojawiających się powodów, dla którego pierwszy seks po porodzie jest przez nowych rodziców stale odkładany, jest zmęczenie. Ze względu na niedobór snu i nowe obowiązki, jakie dochodzą przy wychowaniu dziecka, ciężko jest znaleźć w sobie siłę i ochotę na seks.

Sprawdź!
Poliamoria. Na czym polega wielomiłość?

Niskie libido

Na spadek i wzrost libido, określanego także jako popęd seksualny, ma wpływ m.in. poziom hormonów w organizmie. Zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu, organizm kobiety wytwarza mniej estrogenu, co skutkuje brakiem ochoty na seks.

Ból podczas stosunku

Wiele kobiet, nawet kilka tygodni po porodzie, może odczuwać dyskomfort albo i ból podczas pierwszych prób współżycia. Zdarza się, że w przypadku porodu naturalnego lekarz wykonuje nacięcie krocza, które potrzebuje czasu, aby w pełni się zagoić – dopóki to nie nastąpi, warto darować sobie penetrację. Warto dodać, że w przypadku długo gojących się blizn warto skonsultować swoje obawy z lekarzem.

Suchość pochwy a seks po ciąży

Seks po porodzie może być dla niektórych kobiet niezbyt przyjemny tuż po porodzie. Winę ponosi za to suchość pochwy. Poziom hormonu estrogenu wyraźnie spada po ciąży i nie wraca do normy aż do zaprzestania karmienia piersią noworodka. Ponadto w obrębie śluzówki dochodzi do zmian, a nabłonek jest cienki.

Jeżeli zatem ty i twój partner planujecie powrót do współżycia przed ostawieniem dziecka od piersi, pamiętajcie o dużej ilości lubrykantu. Dzięki niemu zniwelujecie nieprzyjemne tarcie.

Przebodźcowanie dotykowe

Wiele młodych mam cierpi na tzw. syndrom touched out, czyli przebodźcowanie dotykiem. Każdy kontakt ze skórą, niezależnie od tego czy dziecka, czy partnera, jest dla nich nieprzyjemny. Sposobem na pozbycie się przebodźcowania, jest zapewnienie mamie odpoczynku. W końcu każdy potrzebuje relaksu i czasu dla siebie! Jeżeli ojciec także zaangażuje się w opiekę nad dzieckiem, pozwalając tym samym kobiecie na zasłużony odpoczynek, przyjemność z dotyku powinna w niedługim czasie powrócić.

Lęk przed kolejną ciążą

Opieka nad noworodkiem i ciągłe zmęczenie mogą sprawić, że dla wielu matek seks traci swoją atrakcyjność. Co więcej, dla większości kobiet przestaje on kojarzyć się z przyjemnym doświadczeniem i bliskością, staje wyłącznie aktem prokreacji. Możliwość ponownego zajścia w ciążę, w tak krótkim czasie po urodzeniu dziecka, może paraliżować. Warto także pamiętać, że okres połogu i karmienia piersią nie chroni przed zapłodnieniem – konieczny jest więc dobór odpowiedniej antykoncepcji.

Sprawdź!
Genderqueer – co to znaczy i czy różni się od niebinarności? Dowiedz się wszystkiego o tożsamości płciowej genderqueer

Co zrobić, aby ochota na seks po porodzie powróciła?

Problemy z seksem po porodzie trapią wielu młodych rodziców. Zmiany hormonalne, obniżenie libido, problem suchości pochwy i przede wszystkim próba odnalezienia się w nowej sytuacji sprawiają, że powrót do życia seksualnego wydaje się niemal niemożliwy. Co zrobić, aby obojgu partnerom wróciła ochota na współżycie?

Dajcie sobie czas

Kobiecie nie jest łatwo wrócić do stanu sprzed ciąży, a dla świeżo upieczonego taty to także okres poważnych zmian. Z drugiej strony zbyt długa wstrzemięźliwość może prowadzić do frustracji. W takiej sytuacji opłaca się jednak uzbroić w cierpliwość. Chęć powrotu do regularnych zbliżeń jest zrozumiała, jednak nie warto robić niczego wbrew sobie.

Spróbujcie innych form zbliżenia

Seks waginalny to nie jedyna forma zbliżenia. Chociaż wiele par nie może się go doczekać, tuż po porodzie warto podjąć się innych aktywności. Obojgu partnerom ogromną rozkosz może zapewnić seks oralny lub petting.

Pamiętajcie o grze wstępnej

Każda aktywność seksualna po porodzie powinna odbywać się stopniowo. Gra wstępna jest tutaj niezbędna. Zacznijcie od przytulenia, pocałunków, delikatnych pieszczot sutków (o ile kobieta nie obawia się bólu czy laktacji), stymulujcie przede wszystkim zewnętrzną część krocza. Na penetrację także przyjdzie czas, jednak bez długich wstępnych pieszczot nie będzie ona przyjemna dla świeżo upieczonej matki.

Dbacie o delikatność i brak pośpiechu

Jeżeli obydwoje rodzice są na to gotowi, mogą spróbować powrotu do seksu waginalnego. Należy wówczas pamiętać o tym, aby stale kontrolować głębokość penetracji. Zbyt gwałtowne i głębokie ruchy stymulują szyjkę macicy, a ta po porodzie może być uszkodzona i powodować ból. Dobrze jest zacząć od pozycji, w której to kobieta przejmuje inicjatywę (jeździec, odwrócony jeździec, Lady Makbet) lub spróbować seksu na łyżeczkę, podczas której penetracja jest płytsza.

Sprawdź!
Operacja zmiany płci – rodzaje i przebieg korekty płci. Poznaj najważniejsze informacje

Pamiętajcie o zabezpieczeniu

Zabezpieczenie pozwoli ukoić nerwy i zrelaksować się podczas zbliżenia. Możecie skonsultować się z lekarzem, jaka forma zapobiegania kolejnej ciąży będzie dla was odpowiednia: tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, implant itp.

Seks po porodzie – podsumowanie

Seks po urodzeniu dziecka, zarówno siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, może być bardzo emocjonalnym doświadczeniem. Jeżeli przed rozpoczęciem współżycia partnerzy zadbają o nastrój, grę wstępną i, przede wszystkim, wzajemne wsparcie, na pewno uda im się przeżyć niezapomniane chwile.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
błona dziewicza

Błona dziewicza (hymen), jako dziewictwo. Przerwanie błony dziewiczej? Usunięcie błony dziewiczej i defloracja

Next Article
stulejka

Stulejka u dorosłych – leczenie i charakterystyka schorzenia