Osoby cierpiące na pigmalionizm odczuwają satysfakcję seksualną w wyniku kontaktu z dziełem sztuki lub przedmiotem przedstawiającym akt. Czy to zjawisko może być niebezpieczne?
Niektórzy osiągają seksualne podniecenie wyłącznie wtedy, gdy obserwują akt przedstawiony na obrazie, fotografii lub rzeźbie. Co jest tutaj bodźcem pobudzającym?
Pigmalionizm – istota zaburzenia
Osoby, których dotyczy pigmalionizm, mogą odczuć podniecenie wyłącznie w sytuacji, gdy patrzą na dzieło sztuki prezentujące nagich ludzi lub akt seksualny. Jest to zatem zaburzenie nastawione na rzecz materialną, zwykle obraz, rzeźbę albo zdjęcie.
Proweniencja tego zjawiska
Pigmalionizm poniekąd wiąże się z zaburzeniem zwanym kompleksem Pigmaliona, które ma swoje korzenie jeszcze czasach starożytnych. Według mitu młody król Cypru, Pigmalion, miał wyrzeźbić posąg tak piękny, że sam się w nim zakochał. Współczesny pigmalionizm to fetysz skupiony już nie tylko na rzeźbach.
Pigmalionizm można leczyć w drodze specjalnej terapii, jednak jak się okazuje, duże znaczenie ma tutaj profilaktyka, czyli wychowanie człowieka w szacunku do innych i nieprzywiązywania zbyt dużej wagi do rzeczy materialnych.
Zobacz także:
- Formikofilia to nietypowy sposób na satysfakcję seksualną. Jaki udział mają tutaj owady?
- Agorafilia, czyli seks w miejscu publicznym. Dlaczego to takie przyjemne?
- Kompleks Pigmaliona jako odmiana fetyszyzmu. Jak powstał i w jaki sposób się objawia?
- Akrotomofilia – współżycie z osobą po amputacji kończyn. Czy może przynosić rozkosz?
- Klaustrofilia – seks w ciasnych pomieszczeniach