Kompleks Pigmaliona jako odmiana fetyszyzmu. Jak powstał i w jaki sposób się objawia?

Wszystko zaczęło się od greckiego mitu, według którego król Cypru imieniem Pigmalion wyrzeźbił posąg kobiety imieniem Galette tak piękny, że się w nim zakochał. Ta starożytna historia znalazła swoje odzwierciedlenie we współczesnej seksuologii. Na czym polega kompleks Pigmaliona?

Pigmalionizm, czyli postawa prezentowana przez bohatera mitu, to rodzaj fetyszyzmu którego przedmiotem może być dowolny przedmiot stworzony przez danego człowieka. Tak jak w przypadku Pigmaliona, za przykład można przyjąć rzeźbę. Odczuwa się przyjemność na tle seksualnym w wyniku jej dotykania, przebywania w jej pobliżu. Poznaj współczesną wersję kompleksu Pigmaliona!

Kompleks Pigmaliona we współczesnym wydaniu 

Według seksuologów przejawem pigmalionizmu w obecnym świecie może być np. wychowywanie przez dorosłego mężczyznę swojej przyszłej partnerki seksualnej. Wprowadzanie jej w tajniki tej dziedziny, a później czerpanie z tego satysfakcji. Ostatecznie wiele osób marzy o partnerze, który będzie spełniał jego oczekiwania seksualne w najwyższym stopniu. 

Niebezpieczeństwo kompleksu Pigmaliona

Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której „dzieło”, wykreowana postać postanawia wyemancypować się spod władzy i opieki swojego przewodnika, co może wzbudzać u niego frustrację, powodować problemy w związku, a nawet prowadzić do jego rozpadu. Wówczas osoba cierpiąca na kompleks Pigmaliona szuka sobie nowej podopiecznej. 

Efekt Pigmaliona to zaburzenie o tyle ciekawe, że jego mechanizm znany był już w starożytnej Grecji. Obecnie uznawany jest jednak za pewien typ fetyszyzmu, czyli zjawiska negatywnego, który można leczyć lub przynajmniej ograniczać. 


Zobacz także:

Sprawdź!
Froteryzm – ocieranie się jako źródło podniecenia seksualnego. Czy ocieractwo jest karalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy picie ma wpływ na ich skuteczność? Przekonaj się, jakie jest działanie tabletek antykoncepcyjnych po spożyciu alkoholu

Next Article
brak orgazmu

Anorgazmia, czyli brak orgazmu – potencjalne przyczyny zaburzeń orgazmu