Lekarz zapomniał wystawić l4 w ciąży

Lekarz zapomniał wystawić l4 w ciąży. Kto ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie dla ciężarnej i ile dni jej przysługuje?

Podczas ciąży wiele kobiet z różnych powodów zmuszonych jest do przerwania pracy. Czasem spowodowane jest to niebezpiecznymi warunkami pracy, a czasem złym samopoczuciem kobiety i zagrożeniem zdrowia dziecka. Sprawdź, jakie prawa ma ciężarna!

Każda ciąża, nawet ta przebiegająca prawidłowo, jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety. Zmiany hormonalne, trudności z oddychaniem, krążeniem, liczne zakazy i ograniczenia mogą uniemożliwiać wykonywanie niektórych zadań w pracy. Należy także pamiętać, że na każdy etapie ciąży możliwe są powikłania, podczas których konieczny jest odpoczynek i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Kto ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie jest świadczeniem, do którego prawo mają wszystkie osoby odprowadzające niezbędne składki. Najczęściej L4 wystawiane jest przez lekarza każde specjalizacji. Stosowne uprawnienia posiadają także lekarze dentyści oraz felczerzy. 

W przypadku kobiet w ciąży najczęściej zwolnienie lekarskie wystawia ginekolog lub lekarz rodzinny. Optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy lekarza prowadzącego ciążę lub znającego pacjentkę. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zwolnienie lekarskie można uzyskać także online. 

W jakich sytuacjach kobieta w ciąży potrzebuje zwolnienie na pełne 9 miesięcy?

Wiele kobiet pracujących fizycznie bądź w miejscach, gdzie mogą być narażone na uraz, zastanawia się jak załatwić długie zwolnienie lekarskie. Ciąża jest jedyną okolicznością uprawniającą do tak długiego zwolnienia. W tym przypadku jest to aż 270 dni, przy czym standardowo na zwolnieniu można przebywać jedynie 180. 

Wiele kobiet chce pracować maksymalnie długo, lecz nie zawsze jest to możliwe. Jeśli praca generuje stres, ciążą jest zagrożona bądź w przeszłości wystąpiło poronienie, lekarz ma prawo zalecić spędzenie całej ciąży w domu. 

Sprawdź!
Dzień Bez Stanika – dlaczego obchodzimy to święto? Powód jest ważny!

Kto posiada uprawnienia do wystawiania zwolnienia lekarskiego w przypadku zagrożonej ciąży?

Zgodnie z prawem uprawnienia pozwalające na wystawienie zwolnienia lekarskiego posiadają lekarze wszystkich specjalizacji, lekarze dentyści oraz felczerzy. 

Niezależnie od sytuacji prawo do wystawienia zwolnienia lekarskiego mają te same osoby. Jeśli pacjentka wymaga natychmiastowego L4, może wystawić je nie tylko lekarz ginekolog, ale również lekarz rodzinny, kardiolog oraz wielu innych. Oczywiście najlepiej, aby był to lekarz, pod którego stałą opieką znajduje się pacjentka. Wtedy dysponuje historią badań lub przebytych chorób. W przypadku komplikacji ciążowych nie jest to jednak warunek konieczny. 

Czy L4 w ciąży jest leżące, czy wychodzące?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być zarówno leżące, jak i wychodzące. W tym przypadku jest to kwestia indywidualna. Jeśli L4 wynika ze stresującej bądź obciążającej pracy, prawdopodobnie będzie wychodzące. Wtedy kobieta jest chroniona przed ewentualnymi negatywnymi skutkami, a nie przed stanem patologicznym. 

Jeśli jednak ciąża lub zdrowie kobiety są w jakikolwiek sposób zagrożone, zwolnienie może być całkowicie leżące. W takim przypadku najlepiej jeśli przyszła mama maksymalnie ogranicza swoją aktywność. 

Jakie prawa ma kobieta będąca w ciąży?

Kobieta w ciąży ma szereg przywilejów, pozwalających na bezpieczną kontynuację pracy zawodowej. Przede wszystkim ma możliwość korzystania z częstych przerw w przypadku pracy przed komputerem. Pracodawca nie ma możliwości ustalenia godzin pracy ciężarnej na porę nocną lub zmianową. Kobieta w ciąży nie może mieć również nadgodzin, a dodatkowo ma prawo odmówienia delegacji. 

Ile wynosi wynagrodzenie w przypadku zwolnienia lekarskiego w ciąży? 

Decydując się na zwolnienie lekarskie w czasie ciąży, warto pamiętać, że jest to świadczenie płatne 100%. W przeciwieństwie do standardowego zwolnienia spowodowanego chorobą, podczas którego przysługuje jedynie 80% wynagrodzenia.


Sprawdź!
Jak być bad boyem? Co kryje się pod tym terminem?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wytrysk

Wytrysk nasienia, czyli ejakulacja – jak przebiega?

Next Article
fetysz szpilki

Fetysz szpilki – kiczowaty dodatek czy niezbędny element stroju? Dlaczego szpilki kręcą mężczyzn?