Jak zwracać się do osoby niebinarnej, aby nie zostać posądzonym o dyskryminację?

Niebinarność jest zjawiskiem, o którym mówi się coraz częściej i śmielej. Choć nie sposób zliczyć pozytywnych aspektów tego stanu rzeczy, zjawisko to zwykle wiąże się jednak z pewnym problemem… Jak zwracać się do osoby niebinarnej? Podpowiadamy!

Jak zwracać się do osoby niebinarnej? To pytanie zadają sobie zwłaszcza ci, którzy osoby niebinarne mają wśród swoich znajomych. Jednak nawet jeśli do nich nie należysz, również powinieneś znać odpowiedź. Nigdy przecież nie wiesz, kiedy zetkniesz się z kimś, kogo klasyczny podział na płeć damską i męską nie obowiązuje. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Niebinarność a tożsamość płciowa – kim jest osoba niebinarna?

Zanim dowiesz się, jak zwracać się do osoby niebinarnej, przeczytaj, kim jest taka osoba. Współczesna psychologia już dawno zarzuciła tradycyjny podział na kobiety i mężczyzn. Wiadomo przecież, że tożsamość płciowa nie zawsze zależy od cech biologicznych i nie może być identyfikowana jedynie przez pryzmat męskich i żeńskich narządów płciowych. Co więcej, zjawisko niebinarności nie jest niczym nowym – spotykane jest od wieków w różnych kulturach.

Kim w takim razie jest osoba niebinarna (genderqueer)?

Czy można przypisać jej potocznie rozumianą „trzecią płeć”? Niezupełnie. Osoba niebinarna to ktoś, kto nie czuje się mężczyzną ani kobietą, albo przeciwnie czuje się zarówno kobietą, jak i mężczyzną. Osoby niebinarne to również te, które określa się mianem interpłciowych (czyli takich, które urodziły się ze zróżnicowanymi cechami płciowymi i nie zdecydowały na jednoznaczne, klasyczne uzgodnienie płci). Niebinarność może wreszcie oznaczać zmienną tożsamość płciową i dotyczyć osób, które czasem bardziej czują się kobietą, a czasem mężczyzną.

Sprawdź!
Somnofilia – współżycie w trakcie snu. Czy może przynosić przyjemność?

Do bycia osobą niebinarną przyznaje się coraz więcej ludzi. Wśród nich są również dobrze znani celebryci, piosenkarze i aktorzy np. Margot, Miley Cyrus, Ruby Rose czy Cara Delevigne.

Jak zwracać się do osoby niebinarnej?

Za rozwojem psychologii i zmianami społecznymi nie nadąża niestety język – zwłaszcza ten używany na co dzień, potoczny. W związku z tym pojawia się problem: jak zwracać się do osoby niebinarnej? Ta sama kwestia dotyczy zresztą osób transpłciowych i biseksulanych. W każdym z tych przypadków najprostszym rozwiązaniem jest po prostu zapytanie zainteresowanych o ich preferencje. Binarny podział płci jest językowo silnie zakorzeniony, a osoby niebinarne (oraz m.in. interpłciowe) zwykle lepiej niż inni zdają sobie z tego sprawę. W związku z tym nie jest dla nich problemem, aby wskazać ci właściwą w ich przypadku formę gramatyczną.

Jeśli nie jesteś pewien, jak zwracać się do osoby binarnej, unikaj zaimków

Jeśli jednak temat niebinarności i tego, jak zwracać się wobec osób, które nie potwierdzają swojej tożsamości płciowej, cię krępuje, po prostu używaj słowa „osoba”. Pamiętaj, że osoby niebinarne nie chcą podkreślać swojej płci biologicznej, więc unikaj określeń on/onaczy pan/pani.

Co w sytuacji, kiedy piszesz do osoby niebinarnej?

Wówczas możesz posiłkować się popularnymi w środowisku internetowym formami. Np. umieść zamiast konkretnej litery znak „_” albo „x” w wyrazie. Przykład? Zamiast pisać „kupiłaś”, zastosuj  „kupiłxś” albo „kupił_ś”. Takie formy są neutralne i nie powinny urazić żadnej z osób o niejednoznacznej orientacji seksualnej czy niebinarności. Niektóre z osób niebinarnych, mówiąc o sobie, stosują formę nijaką („mówiłom”) albo używają dukaizmów („mówiłum”). Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy znana ci osoba akceptuje takie formy i sama z nich korzysta, zacznij od zapytania jej o to. Może przecież okazać się, że dla twojego znajomego bardziej naturalne jest np. wymienne stosowanie zaimków żeńskich i męskich.

Sprawdź!
Worarefilia – czerpanie przyjemności z nietypowych wyobrażeń

Osoby określane wspólnie mianem LGBTQ+, czyli m.in. osoby niebinarne, osoby transpłciowe czy też takie, których dotyczą zmiany płci, często spotykają się z niezrozumieniem środowiska. Obecnie jednak coraz bardziej zauważalne są zmiany w tym zakresie (w czym na pewno pomaga coraz wyższa świadomość społeczna i święta takie jak międzynarodowy dzień osób niebinarnych). Wciąż jednak często nie wiadomo, jak zwracać się do osoby niebinarnej. Który zaimek, męski czy żeński, będzie lepszy? Warto zapamiętać sobie, że w tej, jak i wielu innych sytuacjach, najlepsze okazują się najprostsze rozwiązania. Mówiąc o osobach niebinarnych, używaj po prostu słowa „osoba”.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zaadoptuj faceta

Zaadoptuj faceta – jeden z najpopularniejszych portali randkowych. Czy warto założyć tam konto?

Next Article
romantyczny seks

Romantyczny seks, czyli namiętność, która zapiera dech! Przekonaj się, jak nadać zbliżeniu nastrój niczym z filmu romantycznego