Wśród szczególnie wyróżniających się upodobań z pewnością można wyróżnić fetysz pach. Wśród zachowań podniecających w tym przypadku wyróżnić można m.in. lizanie pod pachami również, gdy są owłosione. Co warto wiedzieć o tym fetyszu?
Rozmaite preferencje seksualne również mogą dotyczyć poszczególnych części ciała. Podobnie jak np. BDSM, również i fetysz pach trafia do części osób. Mało kto jednak dobrze wie, na czym dokładnie może polegać takie źródło podniecenia seksualnego. Przede wszystkim jednak należy uświadomić sobie to, czym dokładnie jest fetysz i, co dokładnie go wyróżnia.
Czym jest fetysz?
Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim doznawanie przyjemności i satysfakcji płynącej z obcowania z obiektami będącymi źródłem pobudzenia seksualnego. Warto nadmienić, że swego czasu fetysz był określany mianem dewiacji, perwersji, a nawet zboczenia. Obecnie jednak zamiennie stosuje się raczej określenie „parafilia”. Fetysz może być związany zarówno z konkretną osobą, jak i określonym rytuałem, a nawet zwykłym obiektem. Przede wszystkim jednak jest to stan, w którym brak źródła pobudzenia sprawia, że nie człowiek nie jest w stanie osiągnąć wzwodu lub jest to dla niego niezwykle trudne.
Kryteria wyróżnienia fetyszu
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych WHO stworzyły klasyfikację tego, kiedy coś jest fetyszem. Wskazuje się tu przede wszystkim występowanie powracającym,i fantazjami bądź impulsami skierowanymi na obiekty nieożywione. Powinny one również powodować dyskomfort lub nawet upośledzenie w funkcjonowaniu zawodowym i społecznym. Fetysze dotyczą zarówno kobiecych ubrań, jak i stosowania odpowiednich strojów, czy też stymulacji narządów płciowych. Nieobce im są również części ciała, w tym pachy.
Fetysz pach – czym się objawia?
Innym określeniem na taką preferencję jest również maschalagnia. Uznaje się to za partykularyzm polegający na tym, że dana osoba jest pod względem seksualnym przyciągana do pach. Jedną z form tej aktywności jest aksylizm lub stosunek pod pachami. To jest tzw. aktywność seksualna z jedną bądź też obiema pachami. Z czego jednak się to bierze? Przede wszystkim tu największe ma znaczenie szczególne przyciąganie zapachami. Między innymi dlatego wąchanie i lizanie pach jest dla niektórych tak podniecające, ponieważ właśnie w tej części ciała można poczuć największe stężenie naturalnego zapachu. Ten zaś bez wątpienia jest niezwykle istotny w seksualnym przyciąganiu, a zatem i prowadzi do znacznego zintensyfikowania działania podstawowych instynktów i emocji.
Fetyszyzm – dlaczego niektórzy pragną lizać pachy?
Lizanie owłosionych pach znajduje uznanie u niektórych, dlatego, że właśnie w takiej postaci pozwalają one na poczucie niezwykle silnego i ostrego naturalnego zapachu danej osoby. Co więcej, mało kto wie, ale pachy są powszechnie uważane za niezwykle potężne narzędzie seksualne, a sam zapach bardzo często sprawia, że podobają nam się konkretne osoby nawet wtedy, gdy nie dotyczy nas fetysz pach. Czasem jednak nawet brak zapachu może być podniecający, a za chęć zbliżenia z daną osobą może odpowiadać wydzielany feromon. Wynika to bowiem z naturalnego sposobu działania feromonów,
Czym są feromony?
Specyficznymi związkami chemicznymi są właśnie feromony. Składają się one z różnych składników i występują również w naturze. Z zasady mają wywołać u innych określoną reakcję. W świecie zwierząt jedną z popularniejszych form jest podkreślenie dominacji bądź też zasygnalizowanie gotowości do reprodukcji. Podobnie również działa to u ludzi. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wydzielają feromony, które są odbierane przez narząd lemieszowo-nosowy i wywołują określoną reakcję w mózgu. Z zasady są one produkowane w gruczołach potowych oraz łojowych, a te znajdują się m.in. właśnie pod pachami.
Jak feromony działają na ludzi?
Działanie feromonów na człowieka opiera się na nieświadomym im uleganiu. Warto zaznaczyć, ze wciąż szczegółowo bada się tę wyjątkową formę wywierania nacisku na człowieka bez jego świadomości. Przede wszystkim jednak feromony u ludzi mają na celu pobudzać seksualnie. Wraz ze zwiększeniem poziomu feromonów wydzielanych np. przez pachy znacząco zwiększa się atrakcyjność konkretnej osoby. Dla kobiet mężczyźni są bardziej atrakcyjni i odwrotnie. Dobrze jest mieć świadomość również tego, że w czasie owulacji kobieta wydziela więcej feromonów sprawiających, że jest atrakcyjna i ponętna dla mężczyzn. Podobnie jak w świecie zwierząt, również u ludzi jest to wabik na płeć przeciwną, co też jest wykorzystywane przy produkcji perfum.
Jakie pachy znajdują uznanie w tym zaburzeniu?
Wskazuje się na to, że wiele rodzajów pach może powodować zachwyt wśród drugiej osoby. Dla jednych będą to takie, w których dominuje owłosienie, ale z drugiej strony inni mogą podkreślać wyjątkowy i podniecający charakter pach poddanych depilacji. Są wreszcie ludzie ubóstwiający wręcz zapach, jaki wydziela osoba mająca brudne pachy. Co więcej, dla takich osób właśnie to jest kluczowe do uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej. Nie ma przy tym wątpliwości, że najdziwniejsze fetysze są związane właśnie z pachami, wciąż jednak można znaleźć jeszcze dziwniejsze postaci.
Czy fetysz pach jest czymś złym?
Odpowiedź na tak zadane pytanie powinna brzmieć: to zależy. Co do zasady żaden fetysz, również fetysz pach, nie jest czymś złym, negatywnym, jeśli nie rani drugiej osoby. Sam fakt ubóstwiania pach nie stanowi niczego złego. Należy jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach może się okazać, że nasz partner lub partnerka nie godzi się na nadmierne eksponowanie pach. Co za tym idzie, związek może cierpieć na takim stanie rzeczy. Dotyczy to również sytuacji, w których ukochana osoba akceptuję tę parafilię, ale wciąż pragnie urozmaicenia w życiu łóżkowym. To może być jednak szczególnie utrudnione, jeśli uzyskanie podniecenia jest możliwe tylko i wyłącznie przy aktywnej obecności pach. Również może być to negatywnie odbierane, jeśli fetysz pach będzie wyraźnie wykraczał poza normy obyczajowe i prawne. Co można robić w takiej sytuacji?
Gdzie szukać pomocy?
Jednym z lepszych, najczęściej polecanych rozwiązań jest skontaktowanie się ze specjalistą. Co do zasady fetysze mają podłoże psychologiczne, więc ekspert powinien znać się na tej materii. Można więc udać się to psychologa, a następnie rozpocząć psychoterapię. Doskonałym pomysłem jest udanie się bezpośrednio do seksuologa, czyli eksperta właśnie od kwestii intymnych. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że seksuolog w ramach radzenia nam w kwestii tego problemu może wyraźnie zalecić wsparcie terapeutyczne poprzez stosowanie środków farmakologicznych. To ma mieć na celu wspomożenie wywołania odpowiednich zmian. Jedynie przez pracę nad sobą można osiągnąć zmianę. Ta zaś zwykle wymaga miesięcy, jak nie lat pracy psychoterapeutycznej, zwłaszcza gdy źródło parafilii jest mocno zakorzenione w dzieciństwie.
Zobacz także:
- Fetysz skarpetek? Czy czyste, białe skarpetki fetysz ten w pełni realizuje? Jaka skarpeta może pobudzać?
- Trichofilia to sytuacja, w której włosy stają się bodźcem erotycznym. Jak rodzą się takie upodobania?
- Czym jest fetysz? Fetyszyzm i rodzaje fetyszy. Kim jest fetyszysta?
- Kim jest fetyszysta? Czym jest fetysz stóp? Częstotliwość traktowania kobiecych i męskich stóp jako obiektu seksualnego
- Fetysz majtek – dlaczego używane majtki, stringi damskie są tak popularne? Fetyszyzm majtkowy i popularna bielizna