Deadname – imię, którego nie powinno się wymawiać. Dowiedz się wszystkiego o deadnamingu i jak go unikać

Deadname oraz deadnaming to, niestety, często codzienność osób transpłciowych i niebinarnych. Podobnie jak stosowanie niewłaściwych zaimków deadnaming jest uznawany za akt przemocy. Co warto wiedzieć o tzw. martwych imieniu?

Zmiana imienia jest dobrze znana w naszym społeczeństwie. Nie jest to zbyt częsty proceder; zdarza się jednak, że imię przypisane przy narodzinach z jakichś powodów nie odpowiada osobie, która je nosi. Wówczas zaczyna ona używać nowego, niekiedy nawet zmieniając je w urzędzie. Zazwyczaj nie budzi to większych obiekcji wśród znajomych i rodziny. Dlaczego zatem, kiedy robi to osoba trans albo niebinarna, staje się to tak kontrowersyjne? Przekonaj się, czym jest deadname i dlaczego jego stosowanie jest szkodliwe.

Czym jest deadname?

Wiele osób transpłciowych oraz niebinarnych decyduje się na tranzycję, której jednym z elementów jest zmiana swojego imienia. Powodów jest wiele: może to być chęć dopasowania imienia do tożsamości płciowej albo potrzeba zerwania z przeszłością, o której stare imię stale przypomina. Dla wielu jest to także budujący akt, który pozwala cieszyć się ze swojego “nowego” życia.

Nie jest tajemnicą, że nasze społeczeństwo ma spory problem z akceptacją tożsamości osób LGBT. Na co dzień mierzą się one z różną formą przemocy. Jedną z nich jest deadnaming – czyli stosowanie dead name’u, a tym samym brak chęci uznania nowego imienia i związanej z nią tożsamości.

Dlaczego deadnaming jest szkodliwy?

Dla osoby transpłciowej lub niebinarnej jej “martwe imię” wiąże się z przeszłością, od której chce się odciąć. Mogła być ona traumatyczna, związana z brakiem zrozumienia dla swojej tożsamości, dysforię płciową itp. Nowe imię ma natomiast za zadanie poprawić zdrowie psychiczne i emocjonalne. Celowe stosowanie deadname’u wiąże się natomiast z jego unieważnieniem, gdyż często każe osobie trans czy niebinarnej na nowo przeżywać złe doświadczenia z przeszłości. Ponadto zwracając się “martwym imieniem” dajesz komunikat, że nie szanujesz tej osoby ani nie akceptujesz jej tożsamości płciowej.

Sprawdź!
Trans-kobieta – dowiedz się wszystkiego o osobach trans oraz o procesie tranzycji

Jak unikać deadnamingu?

Wiele osób boi się przypadkowego użycia deadname’u, Jak tego uniknąć i jak radzić sobie w sytuacji, kiedy ktoś celowo stosuje deadnaming?

  • Zawsze zwracaj uwagę osobie, które z rozmysłem stosuje deadname;
  • poćwicz stosowanie nowego imienia, np. patrząc na zdjęcie danej osoby;
  • zwracając się do osoby transpłciowej/niebinarnej używaj jej imienia jak najczęściej;
  • poproś daną osobę o zwrócenie ci uwagi, w razie pomyłki.

Deadname – podsumowanie

Pamiętaj, że większość osób transpłciowych nie obrazi się, kiedy przypadkowo zastosujesz niewłaściwe zaimki lub deadname. Jednocześnie warto pamiętać, jak wiele złego może przynieść częsty lub wręcz celowy deadnaming.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
co facet myśli o kochance

Co facet myśli o kochance? Sprawdź, co siedzi w głowie mężczyzny

Next Article
mam hpv co z seksem

Mam HPV – co z seksem? Jak nie zarazić partnera lub partnerki?