Antykoncepcja po porodzie to ważny temat dla młodych rodziców. W okresie połogu organizm kobiety dochodzi do siebie, a hormony wracają do równowagi. Sprawdź, po jakie metody antykoncepcji warto sięgnąć po jego zakończeniu.
W okresie sześciu tygodni po porodzie ciało kobiety powoli przyzwyczaja się do nowych warunków. Długość połogu jest umowna i zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji konkretnego organizmu. Mimo wszystko duża część par po kilku tygodniach od przywitania swojego potomka chce wrócić do regularnego życia seksualnego. Jaka będzie najlepsza antykoncepcja po porodzie? Podpowiadamy, jaką metodę zabezpieczenia przed ciążą wybrać w tym szczególnym czasie.
Długość połogu i seks po porodzie
Połóg to określenie okresu tuż po po urodzeniu dziecka, podczas którego ciało intensywnie się regeneruje. Dochodzi do niego zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Zazwyczaj trwa on około sześciu tygodni, u niektórych kobiet może być nieco krótszy lub znacznie dłuższy.
Przez ten okres umownych 6 tygodni odradza się współżycie seksualne. Nie zachęcają do niego także objawy, które kobieta odczuwa wkrótce po porodzie. Intensywne krwawienie, ból związany z obkurczaniem się macicy, czy uczucie chronicznego zmęczenia skutecznie odwracają myśli od życia seksualnego.
Po upływie sześciu tygodni trzeba odbyć kontrolną wizytę u ginekologa, który zbada stan narządów rodnych i oceni, czy podjęcie współżycia jest już możliwe. Jeżeli na razie nie chcesz jeszcze zachodzić w ciążę, to na tej wizycie można omówić możliwe formy antykoncepcji.
Antykoncepcja a karmienie piersią
Możliwe, że spotkałaś się już z określeniem niepłodności laktacyjnej. To pojęcie odnosi się do tego, że karmienie piersią znacznie utrudnia ponowne zajście w ciążę. Wszystkiemu winien jest konkretny hormon – prolaktyna, która wówczas hamuje owulację.
Eksperci ostrzegają jednak przed traktowaniem karmienia piersią jako skutecznej metody antykoncepcji. U kobiet karmiących piersią prolaktyna faktycznie może hamować jajeczkowanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje szereg czynników, które mogą obniżyć jej poziom. Nawet dłuższe przerwy między karmieniami (trzy – czterogodzinne), czy zwyczajne wahania hormonalne sprawiają, że już jak najbardziej możesz zajść w ciążę.
Z tego powodu laktacja nie powinna być uznawana za metodą antykoncepcji. Tę powinnaś omówić ze swoim lekarzem tuż po zakończeniu połogu.
Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie?
Metody antykoncepcji po porodzie, tak samo jak przed nim, powinny być dobierane indywidualnie. Jeżeli przed porodem stosowałaś wyłącznie naturalne metody planowania rodziny (na przykład kalendarzyk małżeński) to warto zaznaczyć, że powrót do nich może być trudny ze względu na wahania hormonalne i nieregularność cyklu miesiączkowego. U większości kobiet wraca on do normy w okresie do 6 miesięcy po narodzinach dziecka. U 35% z nich pierwsza miesiączka może jednak pojawić się nieco później.
Mechaniczna antykoncepcja po porodzie
W okresie hormonalnej niestabilności najlepiej sprawdzą się mechaniczne metody antykoncepcyjne. Wiele par w tym czasie decyduje się na powrót do prezerwatyw, które chronią także przed infekcjami intymnymi, na które kobiety po porodzie są bardziej narażone. Nieco mniej popularną metodą są kapturki naszyjkowe. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli korzystałaś z nich przed ciążą bardzo możliwe, że będziesz musiała teraz wybrać inny rozmiar. Nie ma przeszkód przed łączeniem ze sobą tych dwóch środków antykoncepcyjnych.
Hormonalna antykoncepcja po porodzie
Wiele kobiet zastanawia się, czy w pierwszych miesiącach po porodzie możliwe jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jak najbardziej jest taka możliwość. Ważne jest jednak to, aby sięgać po środki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progesteron (progestagen) bez estrogenu. Ten ostatni może bowiem wpływać negatywnie na laktację. Jaką formę mogą mieć środki antykoncepcyjne bezpieczne po porodzie? Z powodzeniem możesz korzystać zarówno z pigułek, jak i zastrzyków. Wybór należy jednak skonsultować indywidualnie z ginekologiem.
Pozostałe metody antykoncepcji po porodzie
Tabletki antykoncepcyjne to oczywiście niejedyne wyjście. Kobieta, która uzyskała już od swojego lekarza zgodę na współżycie, może korzystać z niemal każdej metody antykoncepcyjnej. Z powodzeniem możesz więc zdecydować się na:
- wkładkę wewnątrzmaciczną – może być założona po całkowitym obkurczeniu się macicy;
- środki plemnikobójcze – zmniejszają żywotność plemników;
- kapturek dopochwowy – ten można stosować po ośmiu tygodniach od porodu.
Antykoncepcja – o czym pamiętać po porodzie?
Każda kobieta po porodzie powinna pamiętać o tym, że laktacja nie jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży. W wielu przypadkach wahania prolaktyny zapewniają płodność, co często prowadzi do szybkiego ponownego zajścia w ciążę. Ze względu na wahania cyklu miesiączkowego i hormonów nie zaleca się także bazowania wyłącznie na naturalnych metodach antykoncepcyjnych. Pomiary śluzu, czy temperatury w tym okresie nie będą miarodajne. Najlepszym rozwiązaniem będzie omówienie wszystkich wątpliwości z lekarzem na pierwszej wizycie po połogu.
Antykoncepcja po porodzie – podsumowanie
Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka to trudny okres dla kobiecego organizmu. Jeżeli nie chcesz szybko zajść w kolejną ciążę, dobrym rozwiązaniem będzie wybór skutecznej metody antykoncepcyjnej. Z powodzeniem możesz korzystać zarówno z tych mechanicznych, jak i hormonalnych. W tym drugim przypadku ważne jest jednak to, aby ograniczyć się do środków jednoskładnikowych, które nie zawierają estrogenu. Po ustaniu połogu młoda mama powinna udać się do swojego lekarza na wizytę kontrolną. To najlepszy moment, aby doradzić się w przypadku potencjalnych wątpliwości i zapytać, jaka antykoncepcja po porodzie będzie dla niej najlepsza.
Zobacz także:
- Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – czym grozi? Czy może być niebezpieczne dla zdrowia?
- Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?
- Zastrzyk antykoncepcyjny – dla kogo jest najodpowiedniejszy? Poznaj zalety, wady i sposób działania antykoncepcji w zastrzyku
- Gąbka dopochwowa – złożony środek antykoncepcyjny. Czy jest skuteczna? Jak z niej korzystać?
- Orgazm w połogu – kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie?