prezerwatywy smakowe

Prezerwatywy smakowe – zastosowanie, rodzaje oraz wady i zalety smakowych prezerwatyw

Prezerwatywy smakowe potrafią doskonale urozmaicić pożycie erotyczne. Występują w wielu różnych rodzajach, pozwalając dobrać parze najbardziej odpowiadający jej smak oraz zapach. Przekonaj się, co warto wiedzieć o smakowych kondomach.

Prezerwatywy męskie należą do jednej z najpopularniejszych mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Do szczególnego rodzaju kondomów, należą prezerwatywy smakowe. Jeżeli zastanawiasz się, czym one są, dla kogo będą odpowiednie i jakie smaki występują, zapoznaj się z poniższym tekstem.

Prezerwatywy – historia, rodzaje, zastosowanie

Prezerwatywy wykorzystywano do zapobiegania niechcianej ciąży od stuleci. Stanowią one jedną z najstarszych form antykoncepcji, których powszechne użycie datuje się na XV wiek. Niegdyś wykonywano je ze zwierzęcych jelit, dzisiaj do produkcji prezerwatyw używa się lateksu, syntetycznej żywicy AT-10 lub poliizoprenu – te dwa ostatnie materiały są odpowiednie dla osób, które są uczulone na kondomy lateksowe.

Prezerwatywy – czy tylko dla mężczyzn?

Prezerwatywy dzieli się na te przeznaczone dla mężczyzn, oraz kobiece. Prezerwatywy dla kobiet są droższe i trudniej dostępne niż te męskie. Ponadto wybór ich poszczególnych rodzajów jest dużo bardziej ograniczony. Prezerwatywę kobiecą wkłada się do środka pochwy, a jej zaletą jest możliwość zastosowania jej nawet na parę godzin przed seksem. Prezerwatywy dla mężczyzn są natomiast dostępne w większości aptek, drogerii i marketów. Zakłada się je tuż przed stosunkiem, wsuwając na członka.

Sprawdź!
Pęknięta prezerwatywa – jak wpływa na ryzyko zajścia w ciążę? Co robić, kiedy dojdzie do pęknięcia prezerwatywy?

Rodzaje męskich prezerwatyw

Współcześnie można także zakupić wiele prezerwatyw wzbogacanych o elementy, które uatrakcyjniają doznania płynące ze zbliżenia. Prócz omawianych w tekście gumek zapachowych i smakowych, popularne są również:

Smakowe prezerwatywy – co to jest?

Prezerwatywy zapachowe i smakowe, w odróżnieniu od standardowych kondomów, posiadają sztucznie dodane aromaty. Często występują także w różnorodnych kolorach, odpowiadających poszczególnym smakom. Dzięki temu doświadczanie seksu jest znacznie ciekawsze i może okazać się dużo przyjemniejsze. Najczęściej widuje się smakowe prezerwatywy lateksowe, jednak coraz częściej można natknąć się na te wykonane z poliizoprenu. Mogą z nich korzystać więc także i osoby, które są uczulone na produkty z lateksu.

Skuteczność kondomów

Prezerwatywy męskie należą do dość skutecznej formy zapobiegania ciąży. Ich efektywność, jak w przypadku każdej innej metody antykoncepcyjnej, określa się za pomocą wskaźnika Pearla. Dzięki liczbowemu zakresowi można wskazać, do ilu zapłodnień doszło w ciągu roku, w trakcie stosowania danej antykoncepcji na 100 kobiet regularnie uprawiających seks. Pierwsza liczba określa, jaki wynik uzyskano w warunkach klinicznych, druga natomiast, jak sytuacja wygląda w życiu codziennym. Z tego powodu poszczególne liczby często dość znacznie się różnią.

Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw męskich

Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw męskich wynosi od 2 do 15, a według innych źródeł 37. Smakowe kondomy nie różnią się tutaj niczym od standardowych prezerwatyw; ich efektywność jest taka sama, pod warunkiem, że używa się ich w odpowiedni sposób. Warto pamiętać, że nieprawidłowe nałożenie gumki, niezależnie od tego, czy jest ona smakowa, czy nie, może narazić zaangażowane osoby. Mowa tu zarówno o zarażeniu groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak i ryzyku niechcianej ciąży. Jeżeli nie jesteś pewien, w jaki sposób zakładać prezerwatywę na członek, na początku postaraj się poćwiczyć tę czynność bez angażowania się w zbliżenie seksualne.

Sprawdź!
Antykoncepcja bez recepty – odkryj najskuteczniejsze środki!

Dla kogo są kondomy smakowe?

Smakowe prezerwatywy zostały stworzone z myślą o wykorzystaniu ich podczas seksu oralnego. Choć nie ma przeciwwskazań dla używania ich także podczas stosunku waginalnego, nie zaleca się ich partnerom, którzy angażują się w seks analny, gdyż zazwyczaj bywają zbyt cienkie. Wiele osób nie uważa stosowania antykoncepcji podczas fellatio za niezbędne. Nadal panuje bowiem przekonanie, że wszelkimi chorobami wenerycznymi da się zarazić wyłącznie podczas seksu penetracyjnego; zbliżenia oralne są często uznawane za całkowicie bezpieczne. W rzeczywistości jest jednak inaczej.

Czy seks oralny jest bezpieczny?

Chociaż podczas seksu oralnego ryzyko zakażenia jest rzeczywiście niższe, nie oznacza to, że jest się podczas niego w pełni bezpiecznym. Wirusy przenoszą się z ejakulatu do śluzówki jamy ustnej, dlatego zagrożona jest głównie osoba czynna. Fellatio bez zastosowania odpowiednich zabezpieczeń może doprowadzić do takich schorzeń, jak kiła, rzeżączka, owrzodzenie jamy ustnej, a nawet stanowić ryzyko zakażenia wirusem HIV. Mimo tego zagrożenia wiele osób nadal nie chce korzystać z prezerwatyw podczas zbliżeń oralnych. Wynika to głównie z faktu, że smak zwykłych gumek nie należy do najprzyjemniejszych, co rzeczywiście może odbierać przyjemność osobie czynnej. Tutaj wkraczają prezerwatywy smakowe: nie tylko pomagają one uchronić się przed zachorowaniem, ale także poprawiają doznania, jakie płyną z fellatio.

Prezerwatywy smakowe – rodzaje

Życie seksualne wzbogacone o stosowanie prezerwatyw aromatyzowanych może znacząco się poprawić. Zamiast lateksu można doświadczyć takich smaków jak np.:

  • owocowy (truskawka, banan, jabłko, pomarańcza, jagoda);
  • czekoladowy;
  • waniliowy;
  • miętowy;
  • guma balonowa;
  • cola;
  • koktajl (np. Pina Colada, Daiquiri).

Opakowania smakowych prezerwatyw zawierają różne ilości sztuk; w zależności od preferencji można zakupić pudełeczka po 3, 12 sztuk, a czasami nawet i 40.

Prezerwatywy smakowe – podsumowanie

Prezerwatywy smakowe i zapachowe, chociaż w założeniu są przeznaczone do seksu oralnego, mogą być wykorzystywane także podczas innych form zbliżenia. Warto przede wszystkim pamiętać, że dzięki nim każde doświadczenie seksualne będzie nie tylko bezpieczne, ale i… przepyszne!


Sprawdź!
Rozmiary prezerwatyw, czyli antykoncepcja dla mężczyzn

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Urofilia – fetysz związany z moczem. Czy czerpanie satysfakcji z pissingu wymaga leczenia?

Next Article
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka