Heteroseksualizm jest orientacją seksualną deklarowaną przez znakomitą większość społeczeństwa. Skąd wzięło się to słowo? Ile rzeczywiście jest osób heteroseksualnych i jakie jest ich miejsce w społeczeństwie i religiach? Podpowiadamy!
Heteroseksualizm często traktowany jest jako domyślna orientacja seksualna. Wszystko dlatego, że przyznaje się do niego ponad 95% mieszkańców całego świata. Pociąg seksualny do osób przeciwnej płci gwarantuje pełnię praw do zakładania rodziny i pełnego funkcjonowania w społeczeństwie. Warto zastanowić się, jaka jest geneza pojęcia heteroseksualizmu i w jaki sposób znalazło się ono w naszych słownikach.
Czym jest heteroseksualizm?
Heteroseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji psychoseksualnych. Zajmuje to miejsce obok homoseksualizmu i biseksualizmu. Niektórzy badacze do tego grona zaliczają także aseksualizm, określając go mianem czwartej orientacji.
Heteroseksualista jest osobą, która odczuwa pociąg do przedstawicieli przeciwnej płci. W związku z tym mamy do czynienia z cis płciowym mężczyzną, który odczuwa pociąg romantyczny i/lub seksualny do cis płciowej kobiety i odwrotnie. Oczywiście heteroseksualizm łączy się także z poczuciem tożsamości z tą orientacją psychoseksualną.
Warto zaznaczyć, że określenia takie jak homoseksualny, czy heteroseksualny nie dotyczą wyłącznie ludzi. Naukowcy używają ich także do opisywania zjawisk w świecie zwierząt.
Etymologia słowa heteroseksualny
Naukowcy nie są zgodni co do tego, jaka jest dokładna przyczyna konkretnych orientacji seksualnych. Najpewniej jest to połączenie kwestii genetycznych, środowiskowych i biologicznych (przede wszystkim gospodarki hormonalnej).
Językoznawcy i historycy mają jednak bardzo precyzyjną wiedzę na temat tego, skąd pochodzi określenie heteroseksualizm. Z greckiego słowo heteros można przetłumaczyć na „długi” lub „inny”. Sexus natomiast tłumaczy się na „płeć”.
W psychiatrii słowo to zostało rozpowszechnione pod koniec XIX wieku razem z ukazaniem sie na rynku wydawniczym książki „Psychopatia Sexualis”. Heteroseksualistów opisano tam jako osoby wykazujące perwersję na tle czerpania przyjemności z seksu z osobami odmiennej płci.
Dlaczego kontakty heteroseksualne uznano za perwersję? Nie ma w tym nic dziwnego. W psychiatrii i medycynie tamtych czasów każdy stosunek seksualny wykonywany w celach innych niż prokreacyjne był uznawany za perwersję.
A skąd samo słowo określające osoby hetero? Po raz pierwszy jako rzeczownik zostało użyte w 1900 roku w jednym z opracowań biologicznych i odnosiło się do zachowań zwierząt. W 1923 w słowniku pojawiło się w kontekście chorobliwego popędu seksualnego w stosunku do osób przeciwnej płci. Już jedenaście lat później w 1934 roku zmieniono tę definicję na zwykły rodzaj seksualności.
Orientacja heteroseksualna a kwestie religijne
Warto poruszyć także kwestię heteroseksualizmu w kontekście religii. W ostatnich latach bardzo ważnym elementem dyskursu Kościoła katolickiego stało się potępianie wszystkich orientacji, które nie są heteroseksualne. Najczęściej powołuje się tutaj na liczne tłumaczenia Pisma Świętego.
Wyznanie rzymskokatolickie nie jest tutaj odosobnione. Homoseksualizm i biseksualizm to orientacje potępiane także przez religię judaistyczną i muzułmańską. W wielu państwach wyznaniowych sytuacja osób LGBT+ jest bardzo trudna. Wprawdzie w Izraelu nie są oni bezpośrednio dyskryminowani. W państwach, w których panuje prawo, szariatu panują natomiast skrajnie homofobiczne prawa, które za kontakty nieheteroseksualne przewidują nawet karę śmierci.
Heteroseksualizm – demografia
Ile właściwie jest osób heteroseksualnych? Ta orientacja uznawana jest powszechnie za „prawidłową”. To wszystkie inne mają być odchyleniem, czy nienormalnością. Takie rozumienie kwestii seksualności zostało oczywiście zakwestionowane przez naukowców. Nie da się jednak ukryć, że heteroseksualiści są większością w społeczeństwie.
Według Edwarda O. Laumanna od 86 do 95% społeczeństwa w ciągu całego swojego życia odbywało wyłącznie stosunki heteroseksualne. Z badania Instytutu Gallupa z 2012 roku wynika, że 97% Amerykanów deklaruje się jako heteroseksualiści. Warto jednak pamiętać, że demograficzne badania orientacji seksualnych nie rzadko uznawane są za miarodajne. Wiele osób ma problem z pogodzeniem się ze swoją seksualnością, a tym bardziej do wyrażania jej otwarcie w ankietach.
Heteroseksualizm w ideologii
Niestety, kwestie heteroseksualizmu bardzo często poruszane są w celu utrwalania pewnych postaw ideologicznych. W środowiskach konserwatywnych skrajnie prawicowych, czy religijnych zazwyczaj odrzuca się wszystkie orientacje seksualne, które wykraczają poza „standardową” heteroseksualność.
Nadrzędność tej orientacji wyraża się w przywilejach i wolnościach, jakie są przyznawane osobom hetero a często ograniczane innym. W tej ideologii bardzo ważną rolę pełni zjawisko homofobii, czyli dyskryminowania, umniejszania, werbalnego, a nawet fizycznego prześladowania mniejszości seksualnych.
Heteroseksualizm – podsumowanie
Heteroseksualizm to najbardziej liczna z trzech głównych orientacji psychoseksualnych. Często bywa narzędziem w rękach ideologów i duchownych. Warto jednak podkreślić, że bycie heteroseksualistą nie oznacza automatycznie podejścia homofobicznego do mniejszości. Ludzka seksualność to szerokie spektrum i chociaż osoby hetero pozostają większością, to jednak warto pamiętać, że nie są jedyni.
Zobacz także:
- Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!
- Biseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji. Przeczytaj i dowiedz się do których płci osoby biseksualne odczuwają pociąg.
- Aroace – nie każdy szuka romantycznych relacji. Czym tak naprawdę jest aromantyczność?
- Poliseksualizm – co to za orientacja i jakie osoby się z nią utożsamiają?
- Demiseksualizm – na czym polega ta orientacja seksualna?